nettihaastattelut

lkgd

Teen tässä lopputyötäni, ja ohjaus on käytännössä olematonta. Tarkoitus olisi haastatella muutamaa firmaa netin kautta ihan vain 4-5 kysymyksellä. Pitääkö ensin laittaa sähköpostia ja kysyä, että sopiiko kysymyksiä edes lähettää, vai liitänkö ne samaan meiliin ja toivon että joku vastaisi?

4

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nämä ongelmat

      Firmahaastatteluja ei ei kannata ryhtyä tekemään sokkona eli lähettää suoraan sähköpostia osoitteeseen [email protected]. Parempi tapa on soittaa yritykseen ja selvittää, kuka tutkimuksen kohteena olevia asioita firmassa hoitaa. Kannattaa jopa olla tässä vaiheessa puhelinyhteydessä kyseisen henkilön kanssa ja kertoa tutkimuskyselystä. Tällä tavalla saadaan vastausprosentti paljon korkeammaksi.

      Se taas, kannattaako tehdä kysely tässä yhteydessä puhelimitse vai lähettää kysymykset myöhemmin sähköpostilla, riippuu aivan kysymysten luonteesta. Jos on kyse sellaisista asioista, jotka voi helposti selittää puhelimessa ja joihin asiantuntija voi vastata heti, niin puhelinkysely toimii. Muussa tapauksessa on syytä käyttää sähköpostia.

      Jos on kyse vielä sellaisesta tutkimuksesta, jonka tulokset kiinnostavat yrityksiä, niin kannattaa lähettää valmis tutkimus kyselyn kohteille vielä eräänlaisena kiitoksena. Sähköpostin pdf-liitetiedoston lähettäminen ei nimittäin ole kovin suuri vaiva. Se saattaa kuitenkin vaikuttaa siihen, että yritys myöhemminkin auttaa opiskelijoita lopputöiden yhteydessä.

    • -vinkiksi

      Ainakin omassa työssäni sekä saate että kyselylomake liitettiin valmiiseen lopputyöhön.
      Sen pitää siis olla sekä virallista että suunnitelmallista. Otos täytyy perustella tarkoin.

      • kuullut asiasta

        Et kai vain opiskele metropolia amk:ssa ja tee lopputyötä arja ristolan antamasta paska-aiheesta! ei helvetti että jotkut on tyhmiä.


      • -vinkiksi
        kuullut asiasta kirjoitti:

        Et kai vain opiskele metropolia amk:ssa ja tee lopputyötä arja ristolan antamasta paska-aiheesta! ei helvetti että jotkut on tyhmiä.

        En mä enää opiskele, valmistuin 10v sitten. Tuosta koulusta en ole kuullutkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe