Nyt kaikki töihin!!!

Jokke L

Eli tänään oltiin työkavereiden kanssa lounaalla ja siinä tuli jotakin vanhaa iltalehteä luettu jossa kerrottiin että kelalla mennyt 12 miljardia viime vuonna.. ja viereisessä pöydässä "tummapaahto" jutteli miten ostaa alumiinivanteet heti kun työttömyyskorvaus heilahtaa tilille. No lounaan jälkeen pihalle tupakalle ja siellä taas juttua "sais jo tulla työttömyyskorvaus nii ostan uuden tietokoneen". Jumalauta. Työttömillä ei saa olla rahaa. Ei yhtään. En voi sallia että työttömät juhlivat työmiesten rahoilla. Töitä on. Työttömät töihin - työttömyyskorvaus pois suomesta?

Ideoita..

-Kelan tuet pois, kela maksaa eläkkeet (kts. kansaneläkelaitos)
-Työttömät töihin, tai korvaukset katoaa. Suomessa on töitä niin perkeleesti, mutta kun työttömyyskorvaukset maistuvat niin kotona viihtyy. Töitä on niin helvetisti. Suutun kun ihmiset käyttävät lamaa jne syynä maata kotona.
-Joka kaupunkiin voisi rakentaa suuria halleja joissa työttömät voisi nukkua jos ei tilillä ole rahaa sen jälkeen kun tuet loppuvat. Halli voisi olla lämmitetty.. ja ruokatarjoilu kerran tai kaksi kertaa päivässä. Myös WC olisi työttömien käytössä. Kaikki tuet kuitenkin pois -> työt alkavat maistua!
-ns. "mustan miehen lisä" pois kaikilta. kaikki korvaukset pois. halliin kuitenkin pääsy jos ei ole rikoksia tehnyt..

työmiehille veroprosentti pienemmäksi ja opiskelijoille ehkä vähän korotusta opintorahaan, kunhan opiskelut sujuvat.

2

662

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jouko C

      Päivää.

      Olen samaa mieltä, työttämät = laitettava töihin mahd. pian. Nykyinen työttömän väestönosan vastikkeeton elattaminen ei ole kenellekkään kunnolliselle ihmiselle mielekästä. Huoltosuhde tulee perseentymään yhä enemmän kun "harmaat pantterit" l. suuret ikäluokat siirtyvät työelämästä eläkkeelle. On turha pitää työttömiä huoltosuhteen lisäkuormana.

      Faktana olen toteava, että töitä saa se ken niitä etsii. Oma aktiivisuus on avain työhönotossa. Omaan firmaani en ole koskaan joutunut rekrytoimaan ketään esim. työvoimatoimiston kautta tai lehti-ilmoituksilla, olen aina ottanut töihin aktiivisen työnhakijan.

      Ongelmana nykyisessä järjestelmässä on tuet. Tukijärjestelmä on liian passivoiva. Työttömyydestä työhön siirtyminen ei tuota merkittävää tulonlisäystä (tuet > palkka-verot-"menetetty vapaa-aika"). Efektiivisen rajaveroasteen muuttaminen:
      1) minimipalkan nostaminen siten, että tuloverotuksen jälkeen rahaa jäisi käteen esim. 30% enemmän kuin tuista. tai
      2) tukien poistaminen / raju leikkaaminen.
      Molemmissa tapauksissa työnteko olisi palkitsevampaa kuin joutilaisuus. Jonkin ajan kuluttua myös ns. kestotyöttömät hakeutuisivat töihin.

      Jouko L:n esittämä halliehdotus kiehtoo minua. Mikäli työttömien kaikki tuet poistettaisiin, näille voitaisiin tarjota mahdollisuus siirtyä asumaan työttömyysparakkeihin, jossa peruselinedellytykset kustantaisi valtio. Ei kuitenkaan nykyisiä yleellisyyksiä vaan pelkästään ehdottomat perustarpeet. Ravitsevaa puuroa 3 kertaa päivässä, peseytymismahdollisuus maanantaisin ja torstaisin, sekä runsaasti työllistymistä edistävää toimintaa ("työttömän on etsittävä töitä 8h päivässä" -Dr. Phil) ja erilaisia yleishyödyllisiä töitä (puistojen & katujen siivoamista, julkisten rakennusten kunnostusta jne.). Kun työttömät sitten haluaisivat palata oikeaan- eli työelämään, he maksaisivat ylläpidostaan aiheutuneet kustannukset takaisin valtiolle (tai kunnalle, kuka vaan on vastuussa parakkimajoituksesta).

      Verotusta on, kuten jo mainittu, järkeistettävä. Verotuksen painopistettä on siirrettävä nykyisestä työn & kulutuksen verottamisesta enemmän omistamisen verottamiseen (varallisuusvero). Progressiivinen pääomaverotuskaan ei olisi pahasta (

      • Anonyymi

        Mielestäni kakki vois päästää perseentymään 55 v iässä.

        Senjälkeen ei aivot ja ruumis toimi kuin pätkittäin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2225
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe