Olemme menossa kesällä Pekingiin ja suunnitelmissa on tietysti käydä Kiinan muurilla. Netistä on löytynyt vaikka millaisia retkiä ja vaelluksia eri muurin osiin/niiden välillä. Jotkin taitavat olla melko jyrkkiä ja korkeanpaikan pelkoisena itseäni kiinnostaisi onko kenelläkään kokemuksia vaellusretkistä jossain muurin osalla. Minne kannattaisi mennä? Missä on parhaimmat näköalat?
Vastaukset 1
- Mr. Hu
Ottakaa taksi Beijingistä Jinshanlingiin ja pyytäkää kuskin tulemaan teitä vastaan Simataihin. Joudutte maksamaan kaksi lippua, yhteensä ehkä 10 € mutta kävelymatka paikasta A, paikkaan B on mielenkiintoisempi kuin kävely edestakas. Matka kestää kunnosta riippuen 3-4 tuntia. Reitin varrella on muutama isompi nousu mutta ei mahdoton normaalikuntoiselle.
Badalingin turistirysään ei kannata mennä missään olosuhteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721116
- 651070
- 61862
- 93827
- 43687
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois235686- 50608
- 68602
- 40580
- 21574