voisivat opetella muutaman säännön ja käytöstavan ennenkuin menevät uimahalliin. Jos on jotain valittamista, ottakaa yhteyttä uimavalvojaan, älkää ruvetko itse järjestyksenvalvojaksi. Seiska ja kahdeksas rata on tarkoitettu vammaisille, lasten uimamerkkien suorittamiselle ja heikoimman uimataidon omaaville. Vaikka olet vanhempi, niin jos et kuulu edellämainittuihin ryhmiin, voit hyvin käyttää uimahallin muita ratoja.
Terroristimummot uimahallissa
invalidi
16890
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
mistä tiedät että ne radat on siihen tarkoitukseen? Usein uimassa käyneenä en ole sellaista kylttiä koskaan huomannut... Menen sille radalle jossa on eniten tilaa, ellei ole valmennettaville varattu.
Kyllähän se järkikin sanoo, että monet invalidit eivät voi uimahallissa edes kävellä pitemmälle kuin lähimmälle radalle.
Joopa joo... Järki voi sanoa paljonkin, mutta ei se sitä tarkoita että niin olisi. Järki voi sanoa että 400e kuukaudessa elämiseen on liian vähän, mutta mitä se taas auttaa? Ellei ole erikseen rataa merkitty invalideille niin sitä ei erikseen ole!
Älkää nyt riidelkö, mutta varautukaa vuodenvaiheessa Erityisliikuntakortin haku ruuhkaan.
Erityisliikuntakorttien kriteerit muuttuvat ja siihen liittyen VesiVeijari uintikortti samoin 31.12.2010
Alkakaa hakemaan uutta erityisliikuntakorttia heti kun se on mahdollista, vältetään ruuhkan aiheuttamista sinne liikunta sihteerille.
Ennakoiva tulevaisuus, hiljaa hyvää tulee.
No se pitää sitten ehdottomasti siihen saada!
Kyllä VesiVeijarissa sopu tilaa antaa, mehän liikumme muuallakin samoja teitä.
Rentoutukaa, jos avuttomuus iskee niin ottakaa selvää milloin ei ole ruuhkia tai varatkaa vaikka koko uimahalli omaan käyttöön rahalla saa ja hevosella pääsee.
Pitääkö sitä olla joka paikassa aikuisille ihmisille ohjeita ja lappuja, voihan sitä käyttäytyä vain hyvientapojen mukaisesti.
Tuleeko törmäyksiä kun uusavuton ja dementikko kohtaavat?
Mitenkähän suomalainen sopeutuisi kiinalaiseen uimahalliin, onkohan siellä paljon uimareita??
Asian pointtihan on siinä, että nämä mummot eivät ole järjestyksenvalvojia, vaan siellä on ihan palkatut uimavalvojat.
Mitä noista pienistä uiminen ja vesikävely jatkuu.
Joo minäkin sanoin mummoille tänään, että siitä välistä vain jos kiire.
Pitää ymmärtää noita mummoja, kun kotona on kärtyinenukko, joka sotkee ja jättää vaatteensa joka nurkkaan, niin kylä sitä meitä vieraita "ukkoja ja akkoja" sitten yrittää pomputtaa.
Tai olisiko vielä ne vaihevuoret estämässä kulkemista.
Pointti on siinä, että uimavalvojat eivät loppujenlopuksi ole järjestyksenvalvojia, ainoastaan katselevat että sääntöjä noudatetaan eikä kukaan aiheuteta vahinkoa itselle eikä muille.
Ei me VesiVeijariin polliisia tarvita ainaskaan vielä???
Ei tarvita, jos mummot antavat muitten uida/vesijuosta rauhassa, eikä toimi järjestyksenvalvojina.
Uskallatko käydä edes paskalla ilman turvamiestä mukana. Heinolan ABC:llä häiriköi nuoriso, Halkokarin ABC:llä ukot pitää liika kovaa ääntä ja nyt uimahallissa äidin pikku kullanmurua komentelee mummot. Mistähän seuraava valivali tulee ? Hanki kyttä elämä tai mene hoitoon.
Kyllä oon ihan aikuinen ihminen, melkein itsekkin jo mummoiässä, ja en mikään äidinkullanmuru (äiti on jo kuollut vuosia sitten). Et varmaan ymmärrä lukemaasi, sillä sanoin että nämä terroristimummut eivät anna toisten rauhassa käyttää uimahallia, ei kaupunki heitä ole sinne palkannu järjestyksenvalvojiksi. Kaikilla maksaneilla asiakkailla pitää olla samanlaiset oikeudet käyttää uimahallia. Sinä taidat olla näitä kärttyisiä mummoja, kun tuollaista kieltä käytät.
Mailmaan kyllä mahtuu monenlaista.
pesi hampaansa porealtaassa ja pieraisi miehensä sormille.
olipa erikoinen tapaus
niinpä
Säännöt
ovat täällä netissä olevien tietojen mukaan erilaiset kuin uinninvalvojien
kertomat.
Liikuntatoimistossa oltiin kanssani samaa mieltä keväällä.