Suomen pankki ennustaa talouden elpyvän aiempaa ennustetta nopeammin. Myös asuntojen nimellishinnat jatkavat nousuaan lähitulevaisuudessa.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Suomen Pankki ennustaa talouskasvun kiihtyvän/1135254899022
Nyt alkaa tyhnyille olemaan kyyti todella kylmää!
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Suomen Pankki ennustaa talouskasvun kiihtyvän/1135254899022
Nyt alkaa tyhnyille olemaan kyyti todella kylmää!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei ne kuule tule sulle koskaan huonoja aikoja etukäteen ennustamaan ;)
tuo lamanpoikanen ollut tuossa. Paluu normaalitilanteeseen on tapahtunut, myös asuntomarkkinoilla. Nousevilla hinnoilla mennään
Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) varapääjohtaja John Lipsky on huolissaan kehittyneiden talouksien velkaantumisesta. Pekingissä puhuneen Lipskyn mukaan elvytystoimien lopettaminen ei riitä lähimainkaan saamaan budjettivajeita kohtuullisille tasoille.
Bloomberg
22.3.2010 14:32
Kommentit 32
Saksaa ja Kanadaa lukuun ottamatta kaikilla muilla G7-mailla valtionvelka suhteessa bruttokansantuotteeseen nousee lähelle tai ylittää sadan prosentin rajan vuonna 2014, Lipsky arvioi.
– Jo tänä vuonna kehittyneiden talouksien keskimääräinen velkasuhde saavuttanee tason, jolla oltiin toisen maailmansodan jälkeen vuonna 1950. Myös joissain kehittyvissä talouksissa velkasuhde on noussut huolestuttavalle tasolle, IMF-johtaja sanoi.
Hänen mukaansa hallitusten velkaantuminen tapahtuu aikana, jolloin kasvavat terveys- ja eläkemenot luovat painetta valtioiden talouksiin.
Lipskyn mielestä inflaatio ei "selvästikään" ole vastaus velkaongelmaan.
– Kiihtyvä inflaatio toisi mukanaan isoja kustannuksia taloudelle ja aiheuttaisi merkittäviä riskejä kestävälle talouskasvulle, hän sanoi
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2010/03/22/imfn-johtaja-huolissaan-valtioiden-velkaantumisesta/20104180/12
Tuo tarkoittaa kiristyviä aikoja, veroja on nostettava ja palveluja leikattava. Kovat ajat on edessä, ellei sinulla ole reilusti löysää rahaa.
että tyffe uskoo IMF:ään kuin kivimuuriin, vaikka vielä jonkin aikaa sitten kys. pulju kirottiin helvettiin, kun sen mukaan Suomessa ei ole asuntokuplaa.
Summa summarum: Suomessa ei siis ole asuntokuplaa ja Suomen on tarkkailtava velkaantumistaan, eli kerrankin ollaan kaikki samaa mieltä.
mutta se johtuukin siitä että ollaan tämmöinen jälkisyklinen talous ja meillä vasta pankit myöntää subrimeja parhaillaan. Ja kuplaahan ei koskaan ole ollut ennen hinnanlaskua, vasta hintojen laskettua voidaan sanoa että oli kupla, eli olet siis oikeassa nyt.