Mikäs olisi paras emulaattori NES-peleihin? FCEU ei ole vaihtoehto, ilman OPENGL-kiihdytystä se lyö jumiin ja OPENGL:n kanssa suorituskyky on surkea vaikka kuva näkyykin. Paketinhallinnassa ei ole muita vaihtoehtoja. Joutuuko pyöritellä Winen kautta jotain Windowsille tehtyä?
Paras NES-emulaattori Ubuntuun/Linuxille?
52905849160843104958
12186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
jotain laitonta..
Vaatimuksena emuloivalle koneelle lienee tarpeeksi tehokas ja Linuxeissa kyllin hyvin tuettu näytönohjain, etenkin sen OpenGL-toiminnot. Mikä näyttis sinulla on nyt ja jos on nVidian jotain uudempaa, niin onko siihen asennettu nVidian omat, suljetut ajurit?
Näytönohjain on paska SIS-merkkinen integroitu, joskin kyllä se aivan varmasti riittäisi 2D-grafiikan vääntöön :)
Kokeilin nyt tuota niinkin hullua kombinaatiota kuin että pyörin emulaattoria emulaattorissa ja Nesticle-niminen softa pyöritti Winen kautta paremmin kuin Linuxin oma softa :/
Joskaan ei tuokaan täydellisesti, jos on ideoita niin niitä otetaan vastaan.
Kyllä noita emulaattoreita löytyy, esim. iNes mutta en minä niitä osaa asentaa kun olen tottunut Windowsin next next valmis -tyyliin. Ubuntussa olen täysin tuon paketinhallinnan armoilla ja jos sieltä ei löydy niin hankalaksi menee :/
Ubuntulle käännetyt emulaattorit asennetaan klikkaamalla sitä .deb pakettia, annetaan salasana ja klikataan OK. Käy itseasiassa yksinkertaisemmin kuin Windowsissa .msi pakettien asennus.
Geneeriset softat jotka toimii kaikilla linuxeilla sitten on jotain paketteja missä tiedostot on sellaisenaan, että pitää pitää tehdä vaan pikakuvake jos haluaa hiirellä käynnistää. Vastaavasti asennetaan myös Windowsin ohjelmistot missä ei ole installeria.
Mahdollisesti paketti voi myös olla asennusbinääri mikä pitää käynnistää ja se on sitten installeri. Tässä kyllä linuxit eroaa Windowsista, sillä Windowsissa se on joku .exe tiedosto, mutta linuxeilla pitää antaa suoritusoikeudet enste ennen kuin käynnistää, ja se käynnistetään yleensä päätteessä. Eli kun Ubuntulla klikkaa hiirellä niin laitetaan käynnistä päätteessä tai sitten vaan pääte auki ja ./asennuspaketti
Tietysti sitten kaikkia ohjelmia ei ohjelmien tekijät jaksa käännellä ja sitten ne asennetaan lähdekoodeista. Tämä käy Ubuntussa paljon helpommin kuin Windowsissa kun Ubuntussa on kääntäjät ja ajoympäristöt valmiina. Se sitten kyllä riippuu työkaluista millä ohjelma on tehty, että miten asennetaan. Tavallisesti käsketään pääteessä make. Usein on myös käytetty GNU työkaluja käännöksessä jotka on suunniteltu niin, että ohjelmistoja itseasisasa levitetään lähdekoodeina riippuvuuksista huolimatta. Silloin käsketään ./configure joka kertoo onko tarvittavat komponentit järjestelmässä ja niiden kehityspaketit, että käännös voidaan tehdä. Käännös tapahtuu sitten käskemällä make.
Usein on sitten makefilessä määritetty toiminto install, että make install sitten myös vielä asentaa sen ohjelman eikä vaan käännä, ja make uninstall sitten poistaa.
Tietysti kun softan kääntää niin eihän se aina mene putkeen jos on käytetty kirjastoja joita ei ole standardoitu ja ne on sattunut muuttumaan. Käytännössä lähdekoodeina levitys onkin toiminut merkittävästi ohjelmien tasoa parantavana kun ohjelmistojen kehittäjät ja tavalliset käyttäjät lähettelee muokkauksia koodiin joten lähdekoodin laatu paranee sitten aina kokoajan ja komponentit vakioutuvat.
Windowsissa lähdekoodeista asentaminen on sitten uskomattoman hankalaa. Joutuu hommaamaan kääntäjän, joutuu säätelee polun kanssa, joutuu jostain erikseen hommaamaan kirjastoja yms. mitä käännös vaatii kun Windowsissa niitä ei ole ja jne.
No missä niitä Linuxin Nes-emulaattorien .deb-paketteja sitten on? Windowsissa ei ole kyllä tarvinnut kääntää noita softia vieä toistaiseksi, tuota Nesticleä käytin aikoja sitten kun Windows 95 oli vielä käytössä. Sen ajaminen Winen kautta ei ole ideaalia kun äänet toimii miten sattuu jne. Macissa olen käyttänyt Nestopia nimistä emulaattoria mutta nyt pitäisi joku löytää Linuxille kun tuo FCEU ei toimi.
"No missä niitä Linuxin Nes-emulaattorien .deb-paketteja sitten on?"
Tämä ei kerro mille käyttöjärjestelmälle on tehty mutta ilmeisesti se toimii kaikissa x86 linuxeissa jotka käyttää dpkg:tä pakettien käsittelyssä: http://sourceforge.net/projects/emilnes/
Aika monet emulaattoreista näyttää olevan tehty ennen kuin Ubuntua on ollut olemassakaan joten valmista .deb pakettia ei sitten ole. Ja ohjelmiston tekijästähän se riippuu mille käyttöjärjestelmille tekee installerit vai tekeekö ollenkaan.
"Windowsissa ei ole kyllä tarvinnut kääntää noita softia vieä toistaiseksi, tuota Nesticleä käytin aikoja sitten kun Windows 95 oli vielä käytössä."
Kyllä minä olen joutunut kääntämään monta kertaa ohjelmia lähdekoodeista Windowsilla. Windows 95 aikoina ei Windowsissa ollut mitään omia asennuspaketteja vaan oli korkeintaan asennusbinääreitä, että jotain .exe:ä piti klikata. .msi:stä ei ollut hajuakaan joka nyt vastaisi .deb paketointia, paitsi että ei ole lähellekään niin hyvä.
No minä en tosiaan ole käännellyt yhtäkään kun ei ole ollut tarve, harmittaa kyllä kun jos etsit Ubuntuun softaa paketinhallinan ulkopuolelta niin tuota lähdekoodiahan siellä melkein aina tarjotaan, Windows-softa on sitten yhdessä paketissa ja asennus next next -tyyliin ja sen jälkeen käyttämään. Koodaajillehan se lähdekoodin tarjoaminen varmaan onkin jees mutta tällaiselle peruskäyttäjälle joka haluaa että softa asentuu mahdollisimman helposti se ei ole jees. Paketinhallinta on toki vielä helpompi monissa tilanteissa, mutta vaikeaksi menee jos sieltä ei löydykään sitä mitä etsii, kuten tässä. Tai löytyihän sieltäkin emulaattori mutta surkeasti toimiva sellainen.
Googlailun tuloksena löysinkin ilmeisesti jonkin kehitysaiheisen ketjun jossa kirjoittaja ehdotti että Ubuntun valikoimista poistettaisiin kaikki "kuolleet" tai huonosti ylläpidetyt emulaattorit ja tehtäisiin tuosta Nestopiasta defaultti, OSX:ssä tuo toimii kyllä hienosti joten sen perusteella hyvä softa. Kokeilin Ubuntussa tuommosta kuin Nestra, löytyi Synapticista. Siinä pelinopeus oli siedettävä, mutta äänet ei toimineet eikä ruutua saanut suurennettua, reso taisi olla se originaali eli onko se nyt 320 x 240 tms? Liian pieni kuitenkin.
"No minä en tosiaan ole käännellyt yhtäkään kun ei ole ollut tarve, harmittaa kyllä kun jos etsit Ubuntuun softaa paketinhallinan ulkopuolelta niin tuota lähdekoodiahan siellä melkein aina tarjotaan, Windows-softa on sitten yhdessä paketissa ja asennus next next -tyyliin ja sen jälkeen käyttämään."
Sehän riippuu pitkälti ohjelmiston tekijästä, että kiinnostaako sitä kääntää valmiiksi. Aika moni ohjelmiston tekijä jättää käännöksen käyttöjärjestelmävalmistajien tehtäväksi, tai odottaa käyttäjän osaavan kääntää ohjelman. Ja lisäksi binäärirajapinnat vakioitiin linuxeihin vasta vuoden 2002 alussa, että sitä ennen linuxeissa käytännössä kaikki ohjelmistot levitettiin lähdekoodeina koska binäärirajapinnat muuttuivat (ja kehittyivät) jatkuvasti, joka käyttisjulkaisuissa. Ei ollut järkeä levittää binäärinä kun muutaman kuukauden kuluttua olisi pitänyt tehdä uusi käännös.
Ikäväähän se loppukäyttäjälle on jos ohjelmiston tekijä ei jaksa tuotteistaa. Yleensä kääntäminen kyllä on vaivatonta, joko sanoo make, tai ./configure ja make ja laittaa tarvittavat -dev paketit koneelle mitä tarvii käännökseen. ./configure kun ajaa niin se kyllä sitten sanoo mitä puuttuu. Jos kääntäminen ei tällä tavalla onnistu niin sitten tarvitaan vian etsimiskykyä ja ohjelmointitaitojakin.
Lähdekoodilevityksen hieno puoli on se, että se ei ota kantaa siihen mikä arkkitehtuuri koneessa on, softa vie samalla tavalla vähän muistia kuten käyttiksen valmiit softat kun voidaan käyttää tehokkaasti jaettuja kirjastoja. Saadaan myös halutessaan käännettyä koodi hyvin nopeaksi, omalle prosessorille optimoituna ja uudella kääntäjällä mikä käyttiksessä on valmiina. Nykyiset kääntäjät jotka kääntää nykyisille prossuille tekevät huomattavasti nopeammat binäärit kuin 10v takaperin tehdyt geneeriset binäärit olisi.
"Siinä pelinopeus oli siedettävä, mutta äänet ei toimineet eikä ruutua saanut suurennettua, reso taisi olla se originaali eli onko se nyt 320 x 240 tms? Liian pieni kuitenkin."
Ubuntussa on useita äänijärjestelmiä oletuksena siinä oli joku surkea kökkö PulseAudio. Ääniongelmiin auttaa aina kun pistää Ubuntun ääniasetuksista ALSA:n joka paikkaan ja myös ohjelmien ääniasetuksista säädät ALSA:n käyttöön.
Olisin ihmeissäni ellei löytyisi jotain valitsinta tai asetustiedostoa mihin saa resoluution säädettyä.
Emulaattoreita löytyy paljon, parhaasta en tiedä.
http://www.dridus.com/~nyef/darcnes/
http://sourceforge.net/projects/emilnes/
http://sourceforge.net/projects/fakenes/
http://www.emulator-zone.com/doc.php/nes/fwnes.html
http://en.sourceforge.jp/projects/infones/
http://rocknes.kinox.org/
http://linux.softpedia.com/get/System/Emulators/SharpNES-3468.shtml
http://tuxnes.sourceforge.net/
http://linux.maruhn.com/sec/xnes.html
Sinne lipsahti vahingossa yksi DOS ja yksi Windows emulaattori.
rom:hin, joita emuissa käytetään, epäilen ja ilman niitähän ei emuilla tee höykäsen pöläystä.