Mitä ja paljonko saan?

Täytän pian 18v lukiossa niin tulenko saamaan opintotukea ja asumislisää vai mitä tulen saamaan? Tarkoitus olisi muuttaa johonkin yksiöön vuokra asuntoon? Mitäs te 18v-> saatte ja paljonko jää rahaa elämiseen?
1271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Voit saada sitä, jos haet sitä. Itsestäänhän se ei ala tilille juosta. Kokeile opintotuen laskurilla, onko sinulla mahdollisuuksia tukeen.

http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/190608102619ES

Opintorahan saamiseen ainakin vaikuttaa vanhempiesi tulot, vaikka et asuisikaan kotona. Asumislisän määrään ne eivät 18-vuotiaalla enää vaikuta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sessoqar kirjoitti:

Täytän pian 18v lukiossa niin tulenko saamaan opintotukea ja asumislisää vai mitä tulen saamaan? Tarkoitus olisi muuttaa johonkin yksiöön vuokra asuntoon? Mitäs te 18v-> saatte ja paljonko jää rahaa elämiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu