Paljonko mahtaa maksaa (noin) Akita koira? Olisi kiva tietää vähän oikeaan suuntaan.. Nykyään kun koirarotujen hinnat kovasti vaihtelevatö. Olen itse kiinnostunut jossakin vaiheessa ottamaan tällaisen koiran ja siksi kiinnostaa.
Onko helppo koulutettava? Miten pysyy vapaana (ilman hihnaa)? Lähteekö helposti karkuteille vai pysyykö hyvin lähellä? Tottuuko oman perheen koiriin hyvin?
Tiedän, että google on kaveri, mutta olisi kiva tietää ihan omistajien kommentteja. Kiitos!
Onko helppo koulutettava? Miten pysyy vapaana (ilman hihnaa)? Lähteekö helposti karkuteille vai pysyykö hyvin lähellä? Tottuuko oman perheen koiriin hyvin?
Tiedän, että google on kaveri, mutta olisi kiva tietää ihan omistajien kommentteja. Kiitos!
Vastaukset 34
Vanhimmat
Hinnan päättää nimenomaan kasvattaja, ja akitojen luonteet vaihtelevat nykyään joka suuntiin...
vaativa rotu,joka vaatii aktiivisen ulkoilijan,ja osaavan/kokeneen kouluttajan..
koira jota et voi koskaan päästää vapaaksi, vaan olette aina kihlatut toisillenne. Jos haavelet koirasta jota voi pitää vapaana ilman pelkoa karkaamisesta tai hyökkäilystä toisia koiria/ihmisiä vastaan, kannattanee harkita jotakin muuta...
Kuinka monta kertaa olet kuullut akitoista, jotka ovat käyttäytyneet aggressiivisesti?
Mutta se on jo itsestäänselvyys, että akita kulkee mieluiten omistajansa jalkojen äärellä.
Tapaamani akitat ovat kylläkin olleet ystävällisiä vieraille, eivätkä toisille koirillekaan aggressiivisia.
Koska monet puhuvat am.akitoista akitoina tai pitävät niitä samana rotuna, niin haluan tietää kummasta rodusta kysyt, akitasta vai amerikanakitasta?
Noilla kuitenkin on luonne-eroja.
En tarkoita amerikanakitaa, vaan akita inua. Tarkoitin että, voiko esim. käydä metsä lenkeillä niin että koira saa juosta vapaana? Paljon mukavampaa kuin hihnassa oleskelu. Tiedän, että rotu on haastava, mutta olen valmis kouluttamaan ja siksi rotu oikeastaan kiinnostaakin. Minulla on jo kaksi pientä koiraa ja haluaisin seuraavalta koiralta erilaista haastetta. Kun nämä ovat nopeasti ja helposti oppivia. Ja niiden kanssa metsässä käyn ja pidän vapaana.
Mistä päin olet? Moni akitan omistaja/kasvattaja näyttää mielellään koiraansa jos haluat käydä katsomassa. Akitat kun ovat joko todella dominoivia tai oikeita lössyköitä. Hinnat nykyään on siinä 1200-1500e tienoilla ja ehkä vieläkin ylöspäin. Riippuu otatko pennun, aikuisen vai ulkomailta tuodun yms.
Akita kyllä leikkii ja nauttii virikkeistä. Nimenomaan nämä lössykät voivat hyvinkin tulla toimeen monenlaisien koirien kanssa ja ovat ns koirapuistosakkia. Irtikin pystyy pitämään hyvin koulutettuna mutta pitää muistaa että riistaviettisenä hajut voi viedä mennessään... Tai reviirille tunkeutuja. Akita kuitenkin on riippuvainen laumastaan. Niinkuin on sanottu, Akita ei mielellään tee mitään mistä ei hyödy.
Huomaan että täällä on monenlaisia näkemyksiä ja paikkaansakkin pitäviä asioita. Nämä näkemykset vaihtelevat ja riippuvat siitä minkälaiseen yksilöön on kukin päässyt tutustumaan. Parhaimman kuvan rodusta saat, kun käyt tapaamassa näyttelyissä, kasvattajien luona yms mahdollisimman monenlaisia yksilöitä ja kyselet omistajilta rodusta. Akitakesäpäiville kannattaa tulla myös tutustumaan. Siellä on myös yleensä Shibojakin:-) Enemmän tietoa ja tapahtumia on Akita ry:n kotisivuilla jossa voit myös rekisteröityä foorumille. Ennenkaikkea käy jonkun omistajan kotona missä näet minkälainen se on omassa ympäristössään.
En oo ikinä nähny koirapuistossa viihtyvää/sinne edes tervetullutta Akitaa... näemmä näitäkin sitten on olemassa. Laumakeskeisistä koirista ei vaan yleensä tapaa ulkopuolisille sosiaalisia yksilöitä.
Kannattaa siis todellakin käydä ihan kasvattajan luona tutustumassa rotuun ja koiriin. Naapurini (kasvattaa amerikan akitoja) valaisi mua kerran siitä miten hänen koiransa kyllä tulevat jotenkin toimeen toisten akitojen kanssa, mutta muita koiria ei siedä iholle. Toiset koiratkin usein tulkitsevat Akitan eleitä väärin, koiran ulkonäön takia (näin on monen muunkin koirarodun kanssa), ja jos toinen koira heittää haasteen niin akita ei ole se joka perääntyy tai alistuu.
koiriasi juoksutat? Omassasi jos, niin ok. Muussa tapauksessa ei jokamiehen oikeuksiin kuuluu koirien irtaallaan juoksuttaminen toisen mailla.
itselläni on Akita. kerron muutaman jutun.
koulutuksesta tulee todella helppoa jos löydät oikean systeemin. vaikein asia on että tätä rotua ei ole niin helppo lukea! naama ja käytös pysyy peruslukemilla melkein jatkuvaan. eikä se oikeen innostu asioista jos Se ei itse hyödy niistä mitenkään.
lukemiseen kannattaa panostaa hirveästi! jos et pysty lukemaan sitä, niin sitten saattaa helvetti revetä irti!
itsellä kulkee vapaana, ja ei ole ollut ongelmia sen kanssa. joskin saman sukupuolen koiria tekisi mieli vähän kovistella välillä.
se on varmaa että jos on muunrotuisia koiria talossa, niin akita tulee olemaan johtaja siellä. ei alistu muille koirille. itsellä on ollut jonkinverran sellasta ongelmaa että jos vierailulla käydään niin vieraan koiriakin kokeilee polkea pikkasen alleen. mutta rähinöinnistä voin sanoa sen verran että hyvät hermot on ainakin minun koiralla!
hinnat akitalla on n.1500e ylöspäin.
niin ja tuo aktiivisuus.. mikään lenkki koiralleni ei ole liian pitkä koska liikun itse paljon ja ollaan tehty sitä aina...
mutta akita nauttii löhöilystä! milloinkaan se ei ole niin rento kun pysähtytään lenkille istuksimaan järven rantaan ja tuijottelemaan jotain. ja kotona ei kyllä hötkyile, vaan nukkuu monestikkin sen vartiopaikalla ja vahtii samalla.
Akitojen hinnoista en voi sanoa mitään, jokainen kasvattaja päättää itse mitä pennuista pyytää. Hintaa kannattaa siis kysellä suoraan kasvattajalta.
Akita on hyvin itsenäin ja itsepäinen koira, ei siis mikään helposti koulutettava, vaan aika haasteellinen. Akita omaa myös vahvan vahtivietin joka on asia mikä kannattaa ottaa huomioon kun harkitsee akitan ottoa.
Oman perheen koiriin Akita kyllä tottuu, mutta vieraiden koirien kanssa ei yleensä tule toimeen.
Akita on hyvin laumakeskeinen eikä se siedä ulkopuolisia vaan kyykyttää ja alistaa nämä eikä leiki näiden kanssa.
Akitan haastavan luonteen ja vahtivietin takia en suosittele pitämään Akitaa vapaana metsässä missä liikkuu muitakin ihmisiä tai koiria.
Kiitos vastauksista. Ehkä pitää joku kerta käydä jossain katsomassa ja kysellä kasvattajilta. Nyt ei heti ole mahdollista ottaa kolmatta koiraa, mutta kun on sen aika niin on hyvä tietää rodusta jo valmiiksi.
Vielä tuosta, että jos ottaa ulkomailta onko halvempaa vai kalliimpaa? Ja mistä saisi ostettua aikuisia koiria?
Eiköhän ulkomailta ottaminen ole kalliimpaa, kun siihen liittyy mukaan koiran kuljetuskustannukset halki merien...
Joskus voi tulla Akita ry:lle ilmoituksia myytävistä koirista pitovaikeuksien/elämäntilanteen muuttumisen vuoksi. Monesti kasvattajat etsivät koirille uuden sopivan omistajan haastattelujen kautta niinkuin pentujenkin kohdalla. Tällaisia koiria ei yleisillä myyntipalstoilla ole tai pitäisi olla... Aina harrastajapiiri saa tietää miten vastuuntuntoisesti koiria pidetään. Huoli on yhteinen! Uskoisin että myöskään hopeanuoli ihkutuksia ei monikaan myyjä rodulle kaipaa.
Joskus Akitoja tuodaan italiasta, japanista, puolasta jne että saadaan kantaan uutta verta. Näille yksilöille mahdollisesti etsitään sijoitus perhettä toiveena mahdollinen jalostuskäyttö. Toinen vaihtoehto on että käy itse mieleisen koiran hakemassa ja siihenhän palaa sitä rahaa.
Akita koiraa en ole ottamassa todellakaan "hopeanuoli" ihkutuksen takia.. Vaan olen netistä paljon katsonut ja rotu vaikuttaa erittäin kiinnostavalta ja erilailla haastetta antavalta. Niinkuin saatoin jo mainita niin on jo kaksi pientä koiraa. Mietin vain, että kun rotu ei taida olla kovin yleinen kuitenkaa vielä Suomessa niin kun itse en ole kovin innostunut näyttelyssä kävijä tai jalostukseen ei ole oikein nyt mahdollisuuksia jne.. Että myydäänkö Akitaa "perhekoiraksi" eli itse kävisin vaikka agilitya harjoittelemassa ja metsässä kävelemässä ja tällaista yleistä normaalia toimintaa koiran kanssa. Ja juuri kun en näyttelyihin ole innostunut niin voisin hyvin ottaa "virheyksilön" millä tarkoitan että se ei sovi näyttelyihin. Eikös nämä ole hieman halvempiakin? Tai ei koiran tarvitsisi olla edes ihan pentu, kävisi hyvin nuori koira (alle 2vuotias kuitenkin). Heh taas tuli tekstiä. :D
perhekoiraksi mielellään antavat. ja yleensä akitanomistajat ovat todella tarkkoja kelle koiran antavat. kun tällä hetkellä pentuja menisi ihan hirveästi.
en ole vielä käyttänyt omaani näyttelyssä, mutta tarkoituksena olisi muutama kerta käyttää koska ajattelin teetättää pennut 2011 puolella...
suosittelisin itse että ihan pentu. luottamus on näille kaikista isoin juttu mitä voit niille ikinä opettaa..
Kirjottaudupa tuonne akita ry:n foorumille. Siellä selviää paremmin tarvitsemaasi tietoa ja paljon muutakin :) . Myös on Hankkisinko akitan? -osiossa nyt kotia vailla parikin jo aikuista koiraa.
Pentujen hinnat noin 1000-1500, mitä olen käsittänyt, omani kasvattajan koirat maksavat tuon 1500 sisältäenlonkka- ja silmäkuvaukset.
"Virhekoirana" saa halvemmalla pitkäkarvaisen jos niitä syntyy. Kasvastajasta kiinni tämäkin:) Hyvin harvoin niitä kyllä putkahtelee.
Perhekoiraksi Akita on omiaan ja virikkeitä voi keksiä laidasta laitaan mikä teitä nyt sattuu kiinnostamaan. Moni akita ei kuitenkaan tee jos ei hyödy, joten motivointi on tärkeää.
Jos vanhemman koiran otat, joudut kenties tekemään suuremman urakan koiran kanssa mitä pennun. Taustat, tavat ja luottamuksen voitto plus johtajuuden saavutus ja sen ylläpito. Talon tavoille on aina vaikeampi päästä jos ne poikkeavat kovastikkin entisestä tai koetusta. Ei kannata oikeastaan haaveillakkaan aikuisesta lapsiin tottumattomasta Akitasta lapsiperheeseen, tai vieraskoira agressiivista monen koiran talouteen. Kaikkihan on mahdollista mutta töitä se vaatii enemmän tai vähemmän. Sama koskee kyllä kaikkia rotuja.
.. mieluummin ottaisin pennun. Olisi kivempi kasvattaa oma koira ihan pennusta lähtien. Mutta onko akita koiranpennuille kovastikin kysyntää? Pitkät varausjonot jo ennen pentujen syntymää? Eli pitääkö olla kovinkin ajoissa kyselemässä? =)
Itse sain pentuni, kun kyselin vain viikkoa paria ennen syntymää, mutta taisi olla poikkeuksellista saada näin lyhyellä varoitusajalla.
Tänä vuonna on syntymässä ennätysmäärä pentueita (jos astutukset onnistuu jne. toki). Kannattaa olla kyselemässä siinä vaiheessa, kun kasvattaja esim. sivuillaan ilmoittaa mitkä koiristaan on astuttamassa seuraavaksi. Käymään vain kasvattajien sivuja läpi, kannattaa valita itselle sopiva kasvattajakin, vaikka olisi vähän kauempaa tai ei hetkeen olisi pentueita tulossakaan.
Kysäsen vielä mielenkiinnosta, että haaveiletko minkä värisestä akitasta? Tuo oma pentuni on punainen ja toiveissa vielä joskus saada kaunis brindlekin :)
Kannattaa kysyä kasvattajalta pentuja jo ennen kuin hänen koiransa on astutettu. Kasvattajalle soitat ja kysyt milloin on pentue tiedossa. Mitä aikaisemmin kysyt, sitä paremmat mahdollisuudet sinulla on saada koira tietystä pentueesta.
Itse ehkä haluaisin ( http://www.petforums.co.uk/resources/images/thumb/5/54/Japanese-Akita-Inu.jpg/350px-Japanese-Akita-Inu.jpg ) tämän värisen akitan. Kuitenkaa ei sillätavalla ole väliä. Akita mikä akita. :) Kuinka vanha pentu sulla on? Miten on sujunut? Onko muita koiria sulla? Heh, kiinnostaa vaan. :P
.. paljon pennusta maksoit? Jos saa kysyy..
Tuolla kuvan akitalla onkin tosi kaunis punainen väri. Omalle pennulleni, joka on nyt 11 vkoa, tulee todennäköisesti tuosta haaleampi väri.
Aika hyvin on sujunut tai siis vähällä päässyt ainakin tähän asti ;) Koira osasi jo tullessaan 7,5 viikkoisena pissata lehdelle, sisälle ei ole kakkattu kertaakaan. Aika kova puremaan tosin, ainakin verrattuna aikaisempiin pentukokemuksiini. Kotopuolessa on isän ilona koiravanhukseni, joka ei juuri tästä pennusta piittaa. Tämä leikkisi kyllä ja innostuu muutenkin osasta koirista kovin. Saa nähdä kuinka sitten kasvaessa käy, nyt jo pomottajan elkeet koirien kanssa.
Ja taas edellisiin koirakokemuksiini verraten: arka pentu tämä on ollut. Etenkin ihmisten kanssa. Arkuus ei ole akitalla toivottavaa ja toivonkin, että iän ja kokemuksen myötä rohkaistuu.
Kuten tuolla aiemmassa kirjoituksessani totesin, että tämän kasvattajan pennut maksavat 1500 €, mutta olen 1000€ pentuhintaankin törmännyt toisella kasvattajalla.
Kuulostaa ihanalta! Toivottavasti itsekin voin ottaa Akitan jossain vaiheessa tässä.. Täytän pian 18 niin sitten ainakin luulisin. Ei ole vanhemmillakaan sellaista sanavaltaa joka asiaan. He kun ovat sitä mieltä että kaksi koiraa riittää. Kiva kuitenkin kuulla näin ajoissa jo asioita niin tietää mitä tuleman pitää. :)) Koko ajan vain kiinnostus lisääntyy juuri tätä koirarotua kohtaan. Luinkin jostain, että akitat oppivat varhain sisäsiisteiksi yleensä.. Mitä ruokaa meinaat àntaa? Papanoita vai ihan raakaruokinnalla?
Täytynee sitten sun ja koiriesi hyväksyä, että akita nousee vartuttuaan niiden johtoasemaan. Siis koirien, pidä huolta ettei pääse edes pyrkimään itseäsi ylemmäs sitten :)
Ja jo tällä pennulla huomaa, että ei tee mitään ilman "vaihtokauppaa". Tosin opitut asiat sujuu nätisti kuten se, että istutaan ja katsotaan kohti, kun saa ruokaa ja pääsee ovesta ulos.
Ihan nappulatäysravintoa tälle syötän ja jos ei allergioita tahi muita oireita ala tulla niin varmaan pysynkin siinä. Tarkemmin en ole tuohon barffiin tutustunut, mutta ainakin yksi rodun kasvattaja ruokkii vain sillä tietääkseni.
Sitä mietin vain, että kun minulla on kaksi pientä koiraa, että toivottavasti tulisivat toimeen.. Ja että millainen kiista syntyy kun vanhempi koirani yritetään "alistaa". Eikä se olisikaan enää pomo. Noh ei kai se miettimällä parane..
Kun menet pihalle niin oletko pitänyt ilman hihnaa.. Omia koiriani olen pennusta pitäen pitänyt ilman hihnaa mahdollisimman paljon. Ja nyt nauttivat kun ei pidä hihnassa aina kulkea.. Tiedän, että rotu on erilainen mutta olisi kuitenkin kiva metsässäkin päästää vapaana juoksemaan. Saa enemmän liikuntaa ja vapaasti. Ei ole kiinni siitä missä itse menen.
Mitä asioita kasvattajat painostavat tai että pitää olla sillä kenelle pennun luovuttavat? Onko tarkempaa kuin muilla roduilla?
Onkos sulla narttuja vai uroksia? Suosittelevat ottaa akitan sitten vastakkaista sukupuolta.
Asun aika keskustassa, että täällä ei voi turvallisuussyistä irti pitää.
Kotopuolessa omakotitalon pihassa pidän irti eikä ainakaan vielä ole pihasta lähtenyt. Ikkunasta, kun kurkkaa ettei kukaan ole autolla tulossa. Mutta sielläkin on se, että luokse tulee, jos ei mitään mielenkiintoisempaa (kissa tai toisen koiran ruokia) ole lähettyvillä. On kuitenkin niin pieni, ettei voi vaatimalla vaatia ehdotonta tottelemista. Saa, tässäkin asiassa, nähdä kuinka kasvaessa käy.
Lähden kuitenkin oletuksesta, että voin esim. metsätiellä pitää irti kun EI ole muita koiria tai pahemmin ihmisiäkään. Se on se akitan koiraviha mikä estää irtipidon yleisillä paikoilla. Metsässä on sitten saalistusvietti kysymysmerkki. Tuolla omallani on tähän mennessä hyvin vähän ilmennyt muihin koirakokemuksiini verraten, lintujakin kattelee vaan istuen eikä kauaa jaksa välittää.
Akitakanta on sen verta pieni täällä, että uskon kasvattajien olevan tarkkoja ja koska rodun pentujen kysyntää on ajottain yli tarjonnan. Mutta ajoissa kun olet asialla, esität kiinnostuksesi ja jo hankitun tiedon rodusta ja kyselet kasvattajan omista koirista (jos pentue jo tulossa niin vanhemmista totta kai) niin annat varteenotettavan tulevanan omistajan kuvan :)
Mulla on kaksi uros perhoskoiraa. Eli suosittelee ottamaan nartun vai? Olisiko niin helpompi? Toisaalta haluaisin uroksen, mutta tietenkin jos se voi olla hankalaa niin narttu voisi sopia paremmin. Mutta entä juoksut.. Tuottavatko ne kovasti ongelmia jos on myös kaksi urosta talossa? :D
Itse en asu ihan keskustassa (asun kahdessa paikassa koulun takia) ja siksi helpot ulkoilumahdollisuudet. Metsää löytyy ja on hiljaisia teitä paljon.
Joo, suositus on, että vastakkaista sukupuolta sitten. Mutta toisaalta pitää olettaa tulevan oman lauman jäsenten kanssa toimeen, kun pennusta asti tottuu. Eli jos välttämättä uroksen tahdot niin tuskin sitä jätetään myymättä. Ja totta kai urokset sekoaa niinä aikoina kun samassa taloudessa juoksuinen narttu :D Vaatinee sitten erillään pitoa ne ajat..
Asun kouluasuntolassa ja sinne en usko että juoksuista narttua saa tuoda.. Joten uros parempi tässä tapauksessa. En voi koiraani jättä vanhemmille niin vain siksikään aikaa. Sosiaalistuminen on ainakin varmaa, koska paljon muita ihmisiä. Mahdollisuus toki myös rauhaan. :)
Akita kumminkin täytyy pennusta asti totuttaa myös samaasamaa sukupuolta oleviin koiriin.
Toiset kieltäytyvät kokonaan myymästä urosta ja toiset taas myyvät hyvillä mielin, vaikka sanovatkin, että pitää olla määrätietoinen. Ja että on asioita joista tulee helpolla riitaa.. Kuten ruoka. Ei oikein tiedä miten tehdä..