Nyt kirjoittamaan noille sosiaaliviranomais uskovaisia vastaan nyt jos koskaan on mahdollisuus saada äänemme kuulumaan!!!! Mitä enemmän haloota sen enemmän saadaan julkisuutta lainvastaisiin huostaanottoa vastaan!!
Kaikki kirjoittelemaan linkin kautta sinne suoraan!!
http://keskustelut.iltasanomat.fi/thread.jspa?threadID=24658
Kaikki kirjoittelemaan linkin kautta sinne suoraan!!
http://keskustelut.iltasanomat.fi/thread.jspa?threadID=24658
Vastaukset 1
Vanhimmat
Onko lastensuojelu retuperällä?
23.3.2010 14:11
Lastensuojelun toiminnan valvonta, kuka sitä tekee? On aivan uskomatonta, että Suomessa toimii instanssi, jonka valvonta on aivan retuperällä. Sosiaalihuolto tekee päätökset, mutta muut joutuvat kantamaan vastuun. Valituksia voi tehdä, mutta jos valituksen käsittelyyn menee vuosikin, niin kenen etu se on? Asianomaiset odottavat päätöksiä eduskunnanoikeusasiamieheltä, jonka päätös ei vaikuta enää saatuun tuomioon esim. Hallinto-oikeudessa, onko siinä mitään järkeä?
Kuinka monta oikeasti hyvää elämää lastensuojelun myötä mennyt pilalle, kuka korvaa ne? Lapsia, nuoria, aikuisia, monet heistä ovat jääneet sosiaalihuollon jalkoihin.
Mikä on inhimillisyyden hinta? Tuntuu, että liian kova.
Pieni pesä tyhjänä
http://keskustelut.iltasanomat.fi/thread.jspa?threadID=24658