ammattina asunnon omistaja

Verrataanko asuntojen omistamista tuloiksi ja verotetaanko millään tavalla "oikeisiin" töihin verrattuna? Asuntojen omistaminen on kyllä verraton rahasampo ei ole kiistäminen. Rahnaa tulee oikein ikkunoista ja ovenpielistä tuutin täydellä vain tekemättä mitään. Asunnon omistaminen parhaiten palkattujen ammattien parhaimmistoa ja tulojen kehitys taitaa olla taattu pitkälle tulevaisuuteen. Töihin pääsyyn onneksi riittää se että on riittävä aloituspääoma tai takaaja takaa että olet hyvä työn tekijä.
4172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

miljonäärejä ei ainakaan veroteta.
Vuokralla tuhnutellessa on tehty niin hirmuisia tilejä, että ne muuten näkyisi parhaiten tienaavina verottajan top veronmaksajien listoilla.

Äänestä

OMISTAMINEN ei vielä ole mitään verotettavaa puuhaa (varallisuusvero poistunut), mutta jos kyseisiä asuntoja vuokraa eteenpäin, niin vuokratuotosta (saatu vuokra - kulut) maksetaan veroa 28%.

Samoin jos joskus asunnon muu, niin myyntivoitosta maksetaan veroa samainen 28%.

Ja itselläni on kun on (vain) kaksi vuokra-asuntoa omistuksessani, niin ei se paljoa työltä tunnu. Tietysti jos niitä on kymmeniä kappaleita, niin sitten siitä jo työtä voisi ollakkin.

Äänestä
  • Minulla on kaksi asuntoa vuokralla, ja saan niistä vuokratuloa 2 x 500= 1000 - yhtiövastikkeet 200 = 800 € ja siitä 28% vero = 560 euroa käteen/kk, mutta koska vuokralaiset ovat vaihtuneet 3-12 kk välein, siitäkin pitää vähentää n. 2 kk vuokratulot pois per vuosi, jolloin tulee käteen n. 490 euroa/kk vuodessa. Sitten niistä tuloista maksat rikki menneet liesituulettimet, lavuaarit, jääkaapit, suihkut jne. Lisäksi välillä pitää remontoida, kuten maalata tms, Sitten noista käteen jäävistä tuloista ei jääkään jäljelle himpun vertaa, kun eteen tulee taloyhtiön putkiremontti, hissiremontti, julkisivuremontti, parvekeremontti, vesikaton kunnostus jne. ne sitten syövätkin n. 100 vuoden vuokratuotot. Eli asunnon hankkiminen "sijoitukseksi" voi olla keino hajauttaa omistusta, mutta kannattavaa se ei ole tuotoltaan. Sitä paitsi mistä muusta ansiotulosta maksat n 800 euron bruttokuukausituloista 28% veroa??? Jos sijoittaa haluaa, kannattaa laittaa rahat osakkeisiin, niistä saa tasaisen tuoton ilman kuluja.

    Äänestä

  • kjkhknk kirjoitti:

    Minulla on kaksi asuntoa vuokralla, ja saan niistä vuokratuloa 2 x 500= 1000 - yhtiövastikkeet 200 = 800 € ja siitä 28% vero = 560 euroa käteen/kk, mutta koska vuokralaiset ovat vaihtuneet 3-12 kk välein, siitäkin pitää vähentää n. 2 kk vuokratulot pois per vuosi, jolloin tulee käteen n. 490 euroa/kk vuodessa. Sitten niistä tuloista maksat rikki menneet liesituulettimet, lavuaarit, jääkaapit, suihkut jne. Lisäksi välillä pitää remontoida, kuten maalata tms, Sitten noista käteen jäävistä tuloista ei jääkään jäljelle himpun vertaa, kun eteen tulee taloyhtiön putkiremontti, hissiremontti, julkisivuremontti, parvekeremontti, vesikaton kunnostus jne. ne sitten syövätkin n. 100 vuoden vuokratuotot. Eli asunnon hankkiminen "sijoitukseksi" voi olla keino hajauttaa omistusta, mutta kannattavaa se ei ole tuotoltaan. Sitä paitsi mistä muusta ansiotulosta maksat n 800 euron bruttokuukausituloista 28% veroa??? Jos sijoittaa haluaa, kannattaa laittaa rahat osakkeisiin, niistä saa tasaisen tuoton ilman kuluja.

    "Sitä paitsi mistä muusta ansiotulosta maksat n 800 euron bruttokuukausituloista 28% veroa??? Jos sijoittaa haluaa, kannattaa laittaa rahat osakkeisiin, niistä saa tasaisen tuoton ilman kuluja."

    Mistä osakkeesta saa yhtä VARMAN tuoton kuin sijoitusasunnosta? Tuotto pitää aina suhteuttaa riskiin, joka sijoitusasunnossa on pieni. Osakkeiden kanssa pelatessa pitää varautua suuriin, nopeisiin muutoksiin. Tietysti pitkällä aikavälillä osakkeetkin tuottavat varmaa rahaa.

    Mutta sinulla unohtui tärkein asia tuosta asuntosijoittamisesta, eli asunnon arvon nousu. Viime vuosina asunnot ovat tuottaneet todella hyvin - kun taas esim. osakekursseista suli kertalaakista v. 2008 pois sen verran, että vieläkään ei olla vuoden 2007 tasolla.

    Jos siis verrataan asuntosijoittamista ja osakesijoittamista, niin kuukausittain saatavaa vuokraa voi verrata osakkeista saataviin osinkoihin - joista niistäkin joutuu maksamaan veroa 28%.

    Varsinainen sijoitus kuitenkin realisoituu vasta siinä vaiheessa kun sijoitusasunto tai pörssiosakkeet myydään. Ja kun osakesijoittamisen miinuspuolena voidaan pitää rajuja kurssimuutoksia, niin plussapuolena on ilman muuta se, että pörssiosakkeet ovat likvidejä. Niille ei tarvitse järjestellä näyttöjä ja tilailla isännöitsijätodistuksia, kun myynnin aika koittaa. Mutta sen verran korjattakoon tuota väärää luuloasi, että myyntikuluja osakkeidenkin myynnissä toki tulee. Pankki/pankkiiriliike vaatii oman komissionsa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


töihin aikova kirjoitti:

Verrataanko asuntojen omistamista tuloiksi ja verotetaanko millään tavalla "oikeisiin" töihin verrattuna? Asuntojen omistaminen on kyllä verraton rahasampo ei ole kiistäminen. Rahnaa tulee oikein ikkunoista ja ovenpielistä tuutin täydellä vain tekemättä mitään. Asunnon omistaminen parhaiten palkattujen ammattien parhaimmistoa ja tulojen kehitys taitaa olla taattu pitkälle tulevaisuuteen. Töihin pääsyyn onneksi riittää se että on riittävä aloituspääoma tai takaaja takaa että olet hyvä työn tekijä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu