Kääpiökoira

Miksi kääpiökoirilla kestää sisäsiisteyteen oppiminen kauemmin kuin suuremmilla?

Olen hankkimassa cavalieria (ei ole hetken mielijohde) ja mietin tässä että kauanko niillä suunnilleen menee oppia sisäsiistiksi jos ahkerasti vie ulos? Painotan sanaa ahkerasti! :)

Olen kuullut että jopa 8kk voi mennä. Ei sillä niin väliä ole kauanko menee, kunhan kyselen. :)
5269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä on kääpiökoira ja sisäsiisteyteen meni TODELLA AHKERALLA ulkoilulla :) n. 5 kk. Oikeestaan 4 kk, mut ei tullut enää edes vahinkoja tuolloin 5 kk iässä.

Äänestä

Talvella kääpiökoirien opettaminen sisäsiistiksi voi tuntua vielä hankalemmalta kylmyyden vuoksi - mitä pienempi koira, sen enemmän palelee, sitä vähemmän tekee mieli tehdä tarpeitä pakkaseen. :) sinnikkyyttä!

Äänestä

Meillä on 2 cavalieria. Toinen oppi sisäsiistiksi noin vuoden iässä ja toinen puolen vuoden. Perheessä on ollut useampi muun rotuinen koira (sakemaneja, cockeri, löwchen) joiden kanssa tuo sisäsiisteyden opettelu on vienyt tuon normaalit n. puoli vuotta. Jostain kumman syystä tuo yksi yksilö ei suostunut tekemään yhtään mitään pihalle jossa oli lunta. Oli 2 kk että ei tehnyt yhtään mitään ulos.
Piti mennä niin pitkälle että otin lomaa, koira häkkiin ja parin tunnin välein reilulle lenkille ulos. Koira hävis (16 tuntia pissamatta ennen kuin oli pakko luopua) , ja sisäsiisteys tuli. Sinänsä rankka kokemus, koska ikinä ei ole moiseen tarvinnut turvautua ja sitä käytettiin AHKERASTI ulkona.
Koira on syntynyt lokakuussa joten luovutusikä oli tuossa vuodenvaihteessa. Silloin kuin lunta ei ollut maassa teki kaikki ulos, mutta lumen tulon jälkeen teki täys stopin.
Se miksi yleensä kääpiökoirilla kestää on syynä pieni virtsarakko. Mutta normikoira oppii kyllä.

Äänestä
  • Vie pentu ulos heti kun se herää,syönnin jälkeen,sekä leikin päätteeksi tai silloin kun se alkaa keskittyneesti pyöriä ympyrää lattialla.älä kanna sitä pihalle,koska silloin se ei itse opi tietä ulos.On aivan selvää,että toinen perheen koira oppii nämä hommat nopeammin,koska se matkii vanhempaa.kyllä se lumen tulo,kuten sulaminenkin tekee temppunsa myös aikuiselle koiralle aina täytyy hakea se viimeinenkin lumikasa tai syksyllä viimeinen nurmikon kaistale ennenkuin saa tarpeensa tehdyksi.

    Äänestä

  • -vastaus- kirjoitti:

    Vie pentu ulos heti kun se herää,syönnin jälkeen,sekä leikin päätteeksi tai silloin kun se alkaa keskittyneesti pyöriä ympyrää lattialla.älä kanna sitä pihalle,koska silloin se ei itse opi tietä ulos.On aivan selvää,että toinen perheen koira oppii nämä hommat nopeammin,koska se matkii vanhempaa.kyllä se lumen tulo,kuten sulaminenkin tekee temppunsa myös aikuiselle koiralle aina täytyy hakea se viimeinenkin lumikasa tai syksyllä viimeinen nurmikon kaistale ennenkuin saa tarpeensa tehdyksi.

    Olen hiukan eri mieltä, ettei pentua saisi kantaa ulos, kun sen on tarkoitus opetella sinne asioilleen. Ensinnäkin pitää muistaa, että kaikki pennut eivät asu omakotitalossa, jossa ne voisivat päästä suoraan ovesta ulos. Toisekseen, jos matkaan osuu portaita, ne voivat olla pennulle kertakaikkiaan liian isoja omin voimin kuljettavaksi. Ja jokatapauksessa voi olla hyvä varoa pikkupennun lonkkia, monet rodut ovat sellaisia, että pienenä liian isot jumppailut voivat vaikuttaa lonkkien kehitykseen.

    Käytännöllinen syy on tietysti se, että pennun matkanteko on hidasta. Pissi voi ehtiä lirahtaa matkalle, jos pennun pitää osata pidättää sen aikaa, kun se omin voimin pääsee ulos asti. Ulko-oven oppiminen eli reitti ulos asioille on niin helppo juttu, että jokainen koira sen takuulla oppii, joka ylipäätään ulkona pääsee käymään. Siksi suosittelen, että pennun kaappaa syömisen, unien ja leikin jälkeen syliinsä ja vie sen nopeasti ulos, niin ensin opitaan sisäsiisteys. Ulko-oven paikka tulee joko siinä luonnostaan tai takuulla myöhemmin. Koira on sen verran älykäs otus, että on melkoista aliarviointia väittää, ettei se oppisi oven paikkaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cavalieri. kirjoitti:

Miksi kääpiökoirilla kestää sisäsiisteyteen oppiminen kauemmin kuin suuremmilla?

Olen hankkimassa cavalieria (ei ole hetken mielijohde) ja mietin tässä että kauanko niillä suunnilleen menee oppia sisäsiistiksi jos ahkerasti vie ulos? Painotan sanaa ahkerasti! :)

Olen kuullut että jopa 8kk voi mennä. Ei sillä niin väliä ole kauanko menee, kunhan kyselen. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu