Mihin järjestykseen pistäisit hirsiprofiilit ja miksi? Mikä paras/huonoin? Onko monimutkaisin kuitenkaan paras? Kokemuksia?
Gallub: Lamellien hirsiprofiilit
12
507
Vastaukset
- PedroVon
[URL]http://www.aijaa.com/v.php?i=5958632.jpg[/URL]
- sdnwm
F on susi.
Vesikouru, jota pitkin vesi menee nurkan sisään.- ihme juttu
näissä malleissa vesikouru josta vesi menee nurkkiin. En voi käsittää miksi tälläisiä tehdään enkä sitä miksi joku hullu ostaa.
- nh+9h89h
ihme juttu kirjoitti:
näissä malleissa vesikouru josta vesi menee nurkkiin. En voi käsittää miksi tälläisiä tehdään enkä sitä miksi joku hullu ostaa.
Epätarkkoja kuvia ja samaa varaustapaa esitellessä pitäisi olla aina kaksi päällekkäin. Ähävä on ainoo missä on ihmeellinen tasanne heti ulkovarauksen yhteydessä missä vesi voi seisoa. Mikään noista varaustavoista ei kestä pienintäkään hirren elämistä. Liiallisella kikkailulla mennään yleensä aina metsään. Kyllä noiden täytyy olla liimapuuvirityksiä? Jos noi hiukankaan vetelee tai elää, saumat oikein toimii kastelukanavina ja voi sitä onnellista joka pisti varauksiin lasivillan??
Old school meininki on paljon paree kuin noi fifistelyt. Ainakin umpivaraus. Hirren selkä on aina pyöreä ja varauksen pohja vastaavanlainen hiukan syvempänä että eristeelle on tilaa ja varauksen reunat painuvat entistä tiiviimmiksi ajan kanssa hirsirak. painuessa.
En haluais olla kengittelemässä noita koneellisesti duunattuja hirsisyteemejä never ever. Vaikka eihän niillekkään ole laskettu kovinkaan pitkää käyttöikää thanks to Suomen harjoittaman tehometsätalouden ja sen tuottaman hedelmän eli sikanopeesti kasvavan hötöpuun eli broilerin. Kassakone kilisee kun metsänviljely tuottaa nopeasti runsasta satoa mutta rakentamiseen moinen p###apuu ei sovellu. Tai siis kelpaahan se ja pienempikin törky kun se liimataan kasaan ja voila, liima"hirsi" on keksitty. - völjari
nh+9h89h kirjoitti:
Epätarkkoja kuvia ja samaa varaustapaa esitellessä pitäisi olla aina kaksi päällekkäin. Ähävä on ainoo missä on ihmeellinen tasanne heti ulkovarauksen yhteydessä missä vesi voi seisoa. Mikään noista varaustavoista ei kestä pienintäkään hirren elämistä. Liiallisella kikkailulla mennään yleensä aina metsään. Kyllä noiden täytyy olla liimapuuvirityksiä? Jos noi hiukankaan vetelee tai elää, saumat oikein toimii kastelukanavina ja voi sitä onnellista joka pisti varauksiin lasivillan??
Old school meininki on paljon paree kuin noi fifistelyt. Ainakin umpivaraus. Hirren selkä on aina pyöreä ja varauksen pohja vastaavanlainen hiukan syvempänä että eristeelle on tilaa ja varauksen reunat painuvat entistä tiiviimmiksi ajan kanssa hirsirak. painuessa.
En haluais olla kengittelemässä noita koneellisesti duunattuja hirsisyteemejä never ever. Vaikka eihän niillekkään ole laskettu kovinkaan pitkää käyttöikää thanks to Suomen harjoittaman tehometsätalouden ja sen tuottaman hedelmän eli sikanopeesti kasvavan hötöpuun eli broilerin. Kassakone kilisee kun metsänviljely tuottaa nopeasti runsasta satoa mutta rakentamiseen moinen p###apuu ei sovellu. Tai siis kelpaahan se ja pienempikin törky kun se liimataan kasaan ja voila, liima"hirsi" on keksitty.Eli jotaikuin tällainen http://i44.tinypic.com/2rx9y53.jpg
...on omat käyttökohteensa, joihin ne soveltuvat parhaiten. Riippuu siis halutusta lopputuloksesta se, mikä hirsi on paras ja mikä taas ei sovi. Esimerkiksi se, valitaanko kuuden vai kolmen kappaleen liimahirsi, riippuu paljolti siitä, millä se seinä pinnoitetaan. Kuuden kappaleen liimahirressä tulee väkiselläkin sävyeroja hirren eri kappaleiden "päivettyessä" eri tahtiin => se soveltuuki paremmin peittävillä puunsuojilla käsiteltäväksi, kun taas kolmesta kappaleesta liimattu hirsi on rirren koko korkeudelaan samaa puuta, "päivettyy" tasaisemmin ja soveltuu siksi paremmin kuultaville puunsuojaaineille alustaksi...
...ja muistakin samantyyppisiä jaotteluita löytyy.- Jaottelua:
Liimapuu on liimapuuta josta muodostetaan koneellisesti erilaisia tuotteita. Hirsi on hirttä.
..sävyeroja hirren eri kappaleiden "päivettyessä" eri tahtiin..
Huomenna ohjelmassa puun kuorimista vuoluraudalla. Olenko ihan väärällä palstalla? Joskus tuntuu että koko palstan keskustelut pyörii painettujen mainoksien maailmassa. Jotain ihan ihmeellistä nörttihöpinää!? - 4+2
Jaottelua: kirjoitti:
Liimapuu on liimapuuta josta muodostetaan koneellisesti erilaisia tuotteita. Hirsi on hirttä.
..sävyeroja hirren eri kappaleiden "päivettyessä" eri tahtiin..
Huomenna ohjelmassa puun kuorimista vuoluraudalla. Olenko ihan väärällä palstalla? Joskus tuntuu että koko palstan keskustelut pyörii painettujen mainoksien maailmassa. Jotain ihan ihmeellistä nörttihöpinää!?...hämmennetään suurinpiirtein hirsityyppien markkinaosuuksien suhteessa, kukin tyylillään. Teitä perinnehirsien käsittelijöitä ei hirmu pajon ole palstalla näkynyt ja teistäkin osa osallistuu sujuvasti lamellihirsikeskusteluunkin. Eiköhän myö jatkossakin mahuta kaikki tälle palstalle.
, vaan myös korkeus vaikuttaa pontin tiiveyteen. Lamellihirteenhän voi tehdä varsin visutkin pontit, kun ne eivät vääntyile. Hirsivalmistajat ovat viimeaikoina säästäneet kuluissa juuri tekemällä hirsiin matalemmat pontit ja näin hirren nousua on saatu suuremmaksi.
- 0j0jh9h
Jeba. Onneksi on jo usealla "hirsivalmistajalla" olemassa mallisto jossa ulko- ja sisäpuolella on olevinaan hirsi ja väli on eristetty.
Miksi pitää olla hirsitaloja jossa ei saa olla hirren luonnollisesta elämisestä jne. aiheutuvia seurauksia halkeilun tai vääntyilyn takia? Jos ulkonäkö tai energiatehokkuus on ykkösjuttu niin miksi pitää olla hirsikopio? Eikö silloin ole aivan sama rakentaa talo ihan rehellisesti kpl.tavarasta? Tätä en tajua ja joku vois valistaa. Miksi pitää look a like hirsitalo jos se ei sitä ole? Onko se vaan pinttynyt ajatusmailma että mökille ajettaessa saavutaan hirsilinnaan niin kuin on aina tehty. Siis, miksi talojen täytyy edelleen näyttää oldschool hirsitaloilta vaikka kehitys toteutustapoineen on kovasti ajan saatossa muuttunut. Lada on muodostunut mersuksi mutta näyttää edelleen ladalta, miks? Jos ostetaan mielikuva tunnelmallisesta hirsihuvilasta tai jotain, miksi ostetaan pelkkä mielikuva todellisuuden ollessa jo aivan toinen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei512829Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071682- 1041000
- 83925
- 59849
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate163770- 42766
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57751Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g59732Kannan sinua mukanani
Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii28685