Cavalier ja kissat

???

Hei!
Itselläni on ennestään kaksi kissaa ja koiran hankinta on ollut piiiitkään jo suunnitelmissa. Olen ajatellut juurikin Cavalieria. Onko kellään kokemusta, miten tulee kissojen kanssa toimeen ja esim. miten olette totuttaneet ne toisiinsa?

Kiitos

4

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pissa + poika

      Jos kissat ovat pentuystävällisiä, niin ei varmasti mitään ongelmia ole tiedossa. Mutta jos kissat eivät ole tottuneet koiriin, niin tiedossa on vain ikävyyksiä. Kuinka kissasi suhtautuvat koiriin?

      • ???

        Ihan rauhallisesti ovat ottaneet, jos koira on ollut käymässä eikä niillä ole koirien kanssa ikinä ollut vaikeuksia...

        Toisaalta koirat ovat olleet vain käymässä, tämä olisi tulossa ihan asumaan, niin sitä mietin, että kuinka alkaisi niitä totuttamaan toisiinsa, jotta "alkushokki" menisi ohi kummaltakin mahdollisimman hyvin? :)


    • Hyvin tulevat juttuun.
      Meillä on 2 cavaa ja 2 kissaa. Jopa niin hyvin, että kissaemo on päästänyt juuri cavat pentujaan hoitamaan ja pentulaatikkoon. Saattavat myös nukkua hyvinkin samassa boxissa.
      Pennut tullessa meillä ihan yksinkertaisuudessaan on laskettu se lattialle ja siitä se on lähtenyt. Kissoilla pitää vaan olla mahdollisuus päästä tutustumaan omaan tahtiin ja omassa rauhassa. Olisi hyvä jos niillä olisi jossain hiukan korkeammalla paikka josta "tähystellä" uutta tulokasta.
      Jos nykyiselläänkin suhtautuvat koiriin enempi välinpitämättömästi kuin vihaisesti, niin en usko että mitään ongelmia tulee. Tosin leikkaisin kyllä kynnet ennen pennun tuloa varmuuden vuoksi.

      • ???

        Kiitos vastauksista! Suuri huolenaihe pois sydämeltä... :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6294
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5358
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4233
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4092
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3860
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1147
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      48
      913
    8. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      797
    9. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      791
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      55
      758
    Aihe