Nyt Tampereeltakin pääsee lentoteitse Gdanskiin, Wizzairin lennot alkavat kesäkuussa, lipun saa jo 20 euron kokonaishintaan.
YLE.fi on uutisoinut:
Unkarilainen lentoyhtiö Wizz Air aloittaa lennot Tampere-Pirkkalasta Gdanskiin kesällä. Lentoreitti avataan kesäkuussa ja se lennetään kahdesti viikossa.
- Hienoa, että saamme toisen halpalentoyhtiön Tampereelle. Uusi halpalentoyhtiö ja reitti Gdanskiin Tampereelta on tärkeä päänavaus. Halpalentoyhtiöiden matkustajamäärät ovat Suomen lentoasemilla kasvaneet, kertoo Finavian markkinointijohtaja Kimmo Ruotsalainen Tampereen kauppakamarin tiedotteessa.
Wizz Airin lentää Tampereen ohella myös Turusta. Yhtiöllä matkusti viime vuonna yhteensä 7,8 miljoonaa matkustajaa Puolassa, Unkarissa, Bulgariassa, Romaniassa, Ukrainassa ja Tsekin tasavallassa.
Uusi lentoreitti Gdanskiin
5
977
Vastaukset
- 17+13
Vaan onpas aikailen lähtö Gdanskista. Kannattaako viimeiseksi yöksi edes hotellihuonetta varata?
- GDN
Jos paluulento on sunnuntaiaamuna, ei oikeastaan. Tanssi-, disco- tai ravintolaillan jälkeen voi jopa tulla kiire aamuyöllä sinne kentälle ;)
Vaihtoehtona paluu illalla Turkuun. - kentälle paluumatkal
Kulkeeko linja-auto näin aikaisin aamulla
- N3
kentälle paluumatkal kirjoitti:
Kulkeeko linja-auto näin aikaisin aamulla
Kyllä, yöbussi nro N3 lähtee rautatieaseman edestä klo 4.00 (päivittäin).
Talvitauon jälkeen reitti palaa maaliskuun 29. ja onneksi paremmalla aikataululla:
ti, la
Tampere 18:40 - Gdansk 19:10
Gdansk 15:40 - Tampere 18:10
Mukava kesäkohde!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä7710857Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on13810238- 257981
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776424Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.435341- 714961
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1384264Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai184163Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas323891Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313534