Auto on siis nissan almera, vuosimallin 1997 sedan. Kone on 2.0 dieseli. Autolla ei ole ajettu edes 70000km. Olisikohan aika parannella pohjan ruostesuojausta? Jos kokemuksia löytyy -97 vuoden almerasta, niin kirjottakaa.
Nissan Almera Sedan -97
axe
5695
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vähän riippuu siitä onko sitä joskus suojattu.
Mulla on vm. 97 /-98 käyttöönotettu Almera Sedan,
erittäin siisti peli (kilometrejä oli 70000 kun
hankin viime kesänä). Ei suojattu, paitsi valmistajan tehdastakuun lisäturva, eli käytännössä ei juuri mitään. No, pohja tuli vilkaistua ja oli lähtenyt jo ihan kiitettävästä ruostumaan, ei mitään läheskää puhkivaurioita kuitenkaan missään. Ainakin minä suojautin koko auton.
Nyt on kevään eka kukkaset löytyneet Nissanin
takapellistä (siitä puskurin yläpuolelta).
Ihan pikkurupuja, mutta kuitenkin.
Nissan vaatii hoitoa, suojaa ja pidä puhtaana.
Pohja on minunkin autossa aivan tehtaan jäljiltä. Siistissä kunnossa ja seisonut suuren osan ajastaan ilmavassa tallissa suojassa auringolta. Kannattaisi ilmeisesti massata ihan pikapuoliin, ennen kesää. En ole edes vilkaissut pohjaa, kun ei ole ollut siihen mahdollisuutta. Onko sulla mitään käsitystä tälläisen dieselin suorituskyvystä? Vääntöähän siinä vissiin piisaa.
Työkaverilla oli tuo dieseliversio ja taisi olla
myös samaa vuosimallia. En tiedä suorituskyvystä mutta kovasti kehui ettei siinä kuulemma ollut 200 tkm mennessä esiintynyt ensimmäistäkään vikaa.
Ei ole mullakaan ollut mitään vikaa, pitäs vaan jakopäänhihna vaihtaa. Auto on todella mukava ajettava ja ajossa ei kuulu paljon melua. Eihän tämä kai ole kuin vasta sisäänajettu.
Kokemukseni pari vuotta tuoreemmasta, reilut 150tkm nähneestä Almerasta.
Ensimmäinen alkava kukka tuli hoidettua syksyllä oikeasta takakaaresta, muuten ulkopuolella eikä alustassa näy vielä mitään. Sen sijaan kynnyskoteloiden sisäpinnat alkavat olla varsin tasaisessa ruosteessa.