Hei, haluan pyytä minun fianse naimisiin, mutta tuli ongelma, olen ulkomaalainen ja myös minun fianse - minulla on ulkomaalainen sukunimi ja hän oli vaihtanut oman suomalaiseksi. Niin, silloin kun pari mene naimisiin, nainen otta miesten sukunimi, eli koko perhellä se on sama sukunimi. Minun fianse ei halua "naimisissa" otta minun sukunimi, selittä sen sillä että Suomessa pitäs olla suomalainen sukunimi, mutta minulle se on tärkeä asia... jos olis tapahtunu ihme ja olisin suostunut että hän olis jattanut omansa sukunimeä, en pystyis sitten katsoa sukulaisten silmiin, varsinkin isän... olemme kyllä samasta maasta, eli tavat ovat samanlaisia... Mikä neuvoa tässä tilanteessa voisitte antaa? Pyydän suora anteeksi virheistä.
Sukunimi
5
861
Vastaukset
- rouva peruna-puuro
Vaimo voi pitää oman sukunimensä tai ottaa sinun nimen. Tai voithan sinä ottaa vaimosi nimen. Ehkä olisi parasta kuitenkin yhdistelmänimi, siis kummankin sukunimet tavuviivalla yhteen esim. Virtanen-King tai King-Virtanen.
Rakkaus on tärkein, ei sukunimet. Onnea avioliitollenne! - Eräs Suomalainen....
Suomalainen sukunimi. Ei minullakaan ole vaikka syntyperäinen Suomalainen olen. Voittehan tehdä kompromissin että otat yhistetyn sukunimen kuten vaimonikin alussa mietti mutta päättyi omasta tahdostaan minun sukunimeen. Eli vaikkapa rouva xxxx Rhydowitch-Virtanen ja miehesi xxxx Virtanen. Ja taitaa laki sallia että on ihan eri sukunimet pariskunnalla nykyään jos niin haluatte.
"Pyydän suora anteeksi virheistä.". Turha pyytää anteeksi. Kirjoitat vallan hyvin Suomeksi mikäli sitä tarkoitit...
Tsemppiä ja onnea liittoon...- Eräs Suomalainen...
Anteeksi kömmähdys, sinä siis olet mies eikä nainen kuten alussa kuvittelin. Tuleva vaimosi voi siis ottaa yhdistelmä sukunimen jos haluaa ja silloin isäskin pitäisi oll tyytyväinen:)
- nasse-setä.
//syntyperäinen Suomalainen olen//Kirjoitat vallan hyvin Suomeksi//
Sinäkin kirjoitat vallan hyvin suomeksi, jollei otetaan lukuun sitä, että että suomalainen ja suomeksi kirjoitetaan pienellä alkukirjailmella (mutta Suomi isolla).
- Ignorantia
Yksi huomautus:
Sanot:
"jos olis tapahtunu ihme ja olisin suostunut että hän olis jattanut omansa sukunimeä"
Hän ei tarvitse sinun suostumustasi vaan saa pitää oman sukunimensä riippumatta siitä, mitä mieltä sinä olet. Saattaa olla sinulle yllätys, mutta Suomessa naiset ovat tasa-arvoisia miesten kanssa ja saavat tehdä itse omat ratkaisunsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama815519Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1114534Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1364115Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2162867Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.782836Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?322716Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta832534Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl892280- 1822113
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko431666