Sukunimi

AJ

Hei, haluan pyytä minun fianse naimisiin, mutta tuli ongelma, olen ulkomaalainen ja myös minun fianse - minulla on ulkomaalainen sukunimi ja hän oli vaihtanut oman suomalaiseksi. Niin, silloin kun pari mene naimisiin, nainen otta miesten sukunimi, eli koko perhellä se on sama sukunimi. Minun fianse ei halua "naimisissa" otta minun sukunimi, selittä sen sillä että Suomessa pitäs olla suomalainen sukunimi, mutta minulle se on tärkeä asia... jos olis tapahtunu ihme ja olisin suostunut että hän olis jattanut omansa sukunimeä, en pystyis sitten katsoa sukulaisten silmiin, varsinkin isän... olemme kyllä samasta maasta, eli tavat ovat samanlaisia... Mikä neuvoa tässä tilanteessa voisitte antaa? Pyydän suora anteeksi virheistä.

5

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rouva peruna-puuro

      Vaimo voi pitää oman sukunimensä tai ottaa sinun nimen. Tai voithan sinä ottaa vaimosi nimen. Ehkä olisi parasta kuitenkin yhdistelmänimi, siis kummankin sukunimet tavuviivalla yhteen esim. Virtanen-King tai King-Virtanen.
      Rakkaus on tärkein, ei sukunimet. Onnea avioliitollenne!

    • Eräs Suomalainen....

      Suomalainen sukunimi. Ei minullakaan ole vaikka syntyperäinen Suomalainen olen. Voittehan tehdä kompromissin että otat yhistetyn sukunimen kuten vaimonikin alussa mietti mutta päättyi omasta tahdostaan minun sukunimeen. Eli vaikkapa rouva xxxx Rhydowitch-Virtanen ja miehesi xxxx Virtanen. Ja taitaa laki sallia että on ihan eri sukunimet pariskunnalla nykyään jos niin haluatte.
      "Pyydän suora anteeksi virheistä.". Turha pyytää anteeksi. Kirjoitat vallan hyvin Suomeksi mikäli sitä tarkoitit...
      Tsemppiä ja onnea liittoon...

      • Eräs Suomalainen...

        Anteeksi kömmähdys, sinä siis olet mies eikä nainen kuten alussa kuvittelin. Tuleva vaimosi voi siis ottaa yhdistelmä sukunimen jos haluaa ja silloin isäskin pitäisi oll tyytyväinen:)


      • nasse-setä.

        //syntyperäinen Suomalainen olen//Kirjoitat vallan hyvin Suomeksi//

        Sinäkin kirjoitat vallan hyvin suomeksi, jollei otetaan lukuun sitä, että että suomalainen ja suomeksi kirjoitetaan pienellä alkukirjailmella (mutta Suomi isolla).


    • Ignorantia

      Yksi huomautus:

      Sanot:

      "jos olis tapahtunu ihme ja olisin suostunut että hän olis jattanut omansa sukunimeä"

      Hän ei tarvitse sinun suostumustasi vaan saa pitää oman sukunimensä riippumatta siitä, mitä mieltä sinä olet. Saattaa olla sinulle yllätys, mutta Suomessa naiset ovat tasa-arvoisia miesten kanssa ja saavat tehdä itse omat ratkaisunsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      140
      2515
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      20
      2226
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      177
      2020
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      246
      1523
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      131
      1313
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1184
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1118
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      927
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      69
      884
    10. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      882
    Aihe