Sukunimi

AJ

Hei, haluan pyytä minun fianse naimisiin, mutta tuli ongelma, olen ulkomaalainen ja myös minun fianse - minulla on ulkomaalainen sukunimi ja hän oli vaihtanut oman suomalaiseksi. Niin, silloin kun pari mene naimisiin, nainen otta miesten sukunimi, eli koko perhellä se on sama sukunimi. Minun fianse ei halua "naimisissa" otta minun sukunimi, selittä sen sillä että Suomessa pitäs olla suomalainen sukunimi, mutta minulle se on tärkeä asia... jos olis tapahtunu ihme ja olisin suostunut että hän olis jattanut omansa sukunimeä, en pystyis sitten katsoa sukulaisten silmiin, varsinkin isän... olemme kyllä samasta maasta, eli tavat ovat samanlaisia... Mikä neuvoa tässä tilanteessa voisitte antaa? Pyydän suora anteeksi virheistä.

5

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rouva peruna-puuro

      Vaimo voi pitää oman sukunimensä tai ottaa sinun nimen. Tai voithan sinä ottaa vaimosi nimen. Ehkä olisi parasta kuitenkin yhdistelmänimi, siis kummankin sukunimet tavuviivalla yhteen esim. Virtanen-King tai King-Virtanen.
      Rakkaus on tärkein, ei sukunimet. Onnea avioliitollenne!

    • Eräs Suomalainen....

      Suomalainen sukunimi. Ei minullakaan ole vaikka syntyperäinen Suomalainen olen. Voittehan tehdä kompromissin että otat yhistetyn sukunimen kuten vaimonikin alussa mietti mutta päättyi omasta tahdostaan minun sukunimeen. Eli vaikkapa rouva xxxx Rhydowitch-Virtanen ja miehesi xxxx Virtanen. Ja taitaa laki sallia että on ihan eri sukunimet pariskunnalla nykyään jos niin haluatte.
      "Pyydän suora anteeksi virheistä.". Turha pyytää anteeksi. Kirjoitat vallan hyvin Suomeksi mikäli sitä tarkoitit...
      Tsemppiä ja onnea liittoon...

      • Eräs Suomalainen...

        Anteeksi kömmähdys, sinä siis olet mies eikä nainen kuten alussa kuvittelin. Tuleva vaimosi voi siis ottaa yhdistelmä sukunimen jos haluaa ja silloin isäskin pitäisi oll tyytyväinen:)


      • nasse-setä.

        //syntyperäinen Suomalainen olen//Kirjoitat vallan hyvin Suomeksi//

        Sinäkin kirjoitat vallan hyvin suomeksi, jollei otetaan lukuun sitä, että että suomalainen ja suomeksi kirjoitetaan pienellä alkukirjailmella (mutta Suomi isolla).


    • Ignorantia

      Yksi huomautus:

      Sanot:

      "jos olis tapahtunu ihme ja olisin suostunut että hän olis jattanut omansa sukunimeä"

      Hän ei tarvitse sinun suostumustasi vaan saa pitää oman sukunimensä riippumatta siitä, mitä mieltä sinä olet. Saattaa olla sinulle yllätys, mutta Suomessa naiset ovat tasa-arvoisia miesten kanssa ja saavat tehdä itse omat ratkaisunsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe