Sukunimi

AJ

Hei, haluan pyytä minun fianse naimisiin, mutta tuli ongelma, olen ulkomaalainen ja myös minun fianse - minulla on ulkomaalainen sukunimi ja hän oli vaihtanut oman suomalaiseksi. Niin, silloin kun pari mene naimisiin, nainen otta miesten sukunimi, eli koko perhellä se on sama sukunimi. Minun fianse ei halua "naimisissa" otta minun sukunimi, selittä sen sillä että Suomessa pitäs olla suomalainen sukunimi, mutta minulle se on tärkeä asia... jos olis tapahtunu ihme ja olisin suostunut että hän olis jattanut omansa sukunimeä, en pystyis sitten katsoa sukulaisten silmiin, varsinkin isän... olemme kyllä samasta maasta, eli tavat ovat samanlaisia... Mikä neuvoa tässä tilanteessa voisitte antaa? Pyydän suora anteeksi virheistä.

5

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rouva peruna-puuro

      Vaimo voi pitää oman sukunimensä tai ottaa sinun nimen. Tai voithan sinä ottaa vaimosi nimen. Ehkä olisi parasta kuitenkin yhdistelmänimi, siis kummankin sukunimet tavuviivalla yhteen esim. Virtanen-King tai King-Virtanen.
      Rakkaus on tärkein, ei sukunimet. Onnea avioliitollenne!

    • Eräs Suomalainen....

      Suomalainen sukunimi. Ei minullakaan ole vaikka syntyperäinen Suomalainen olen. Voittehan tehdä kompromissin että otat yhistetyn sukunimen kuten vaimonikin alussa mietti mutta päättyi omasta tahdostaan minun sukunimeen. Eli vaikkapa rouva xxxx Rhydowitch-Virtanen ja miehesi xxxx Virtanen. Ja taitaa laki sallia että on ihan eri sukunimet pariskunnalla nykyään jos niin haluatte.
      "Pyydän suora anteeksi virheistä.". Turha pyytää anteeksi. Kirjoitat vallan hyvin Suomeksi mikäli sitä tarkoitit...
      Tsemppiä ja onnea liittoon...

      • Eräs Suomalainen...

        Anteeksi kömmähdys, sinä siis olet mies eikä nainen kuten alussa kuvittelin. Tuleva vaimosi voi siis ottaa yhdistelmä sukunimen jos haluaa ja silloin isäskin pitäisi oll tyytyväinen:)


      • nasse-setä.

        //syntyperäinen Suomalainen olen//Kirjoitat vallan hyvin Suomeksi//

        Sinäkin kirjoitat vallan hyvin suomeksi, jollei otetaan lukuun sitä, että että suomalainen ja suomeksi kirjoitetaan pienellä alkukirjailmella (mutta Suomi isolla).


    • Ignorantia

      Yksi huomautus:

      Sanot:

      "jos olis tapahtunu ihme ja olisin suostunut että hän olis jattanut omansa sukunimeä"

      Hän ei tarvitse sinun suostumustasi vaan saa pitää oman sukunimensä riippumatta siitä, mitä mieltä sinä olet. Saattaa olla sinulle yllätys, mutta Suomessa naiset ovat tasa-arvoisia miesten kanssa ja saavat tehdä itse omat ratkaisunsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe