Olemme menossa Azoreille ensi maanantaina. Trails-azores.com -sivuston mukaan suurin osa Sao Miguelin itäosan patikointipoluista on tällä hetkellä suljettuna. Osaisiko joku kertoa, mitä tuo käytännössä tarkoittaa? Ovatko reitit tosiaan siinä kunnossa, että menoa ei kannata edes harkita? Esim. runsaiden sateiden takia. Vai onko muita syitä? Hirveästi tekisi kuitenkin mieli juuri tuonne itäosan reiteille. Voisiko ne mahdollisesti olla kunnossa jo ensi viikolla?
Patikointi
3
875
Vastaukset
Azoreilla on satanut poikkeuksellisen paljon jo kohta viisi kuukautta. Kovat tuulet ja sateet ovat aiheuttaneet saariryhmässä tähän mennessä arviolta 15 miljoonan euron vahingot. São Miguelilla ovat poikkeuksellisista sateista kärsineet eniten saaren itä- ja koillisosat osittain runsaamman sademäärän ja osittain vaihtelevien pinnanmuotojen vuoksi. Povoaçãossa, Nordestessa, Vila Franca do Campossa ja Ribeira Grandessa on sattunut maanvyöryjä. Tuhoisin sellainen, oikeastaan mutavyöry, tapahtui 1. maaliskuuta Nordestessä, jossa äkillinen ja arvaamaton mutavirta pyyhkäisi koululaisbussin tieltä noin 100 metriä alempana sijainneeseen rotkoon surmaten kuljettajan ja 10-vuotiaan tytön. Kaksi muuta koululaista loukkaantui. Vila Franca do Campossa on tie tällä hetkellä poikki Praia de Água d'Alton uimarannan kohdalta maanvyörymän vuoksi. Tämä on toinen kerta viikon sisällä, kun kyseinen tie on jouduttu sulkemaan.
Azorien 64 virallisesta vaelluspolusta on tällä hetkellä suljettuna 24, joista seitsemän São Migulilla. Polkuja ei katsota riittävän turvallisiksi niillä olevan veden, vyörymien, kaatuneiden puiden ym. esteiden vuoksi. Esim. Lagoa das Furnasin järven ympäri kiertävällä polulla on vettä.
Polkujen kuntoa seurataan ja ne avataan luonnollisesti heti kun olosuhteet sallivat. Kaikki riippuu luonnollisesti säästä. Sitä, avautuuko joku niistä ensi viikolla, on mahdotonta kertoa tällä hetkellä.- ktk
Jos keväällä patikointireitit ovat olleet huonossa kunnossa, niin miltäköhän tilanne näyttää näin syyskuun alussa. Reittien kunto on varmastikin parantunut puolen vuoden aikana, mutta ovatko kaikki nyt kunnossa, vai vieläkö reiteillä on rajoituksia.
*kyselee kiinnostunut, joka on sinne viikon päästä lähdössä* ktk kirjoitti:
Jos keväällä patikointireitit ovat olleet huonossa kunnossa, niin miltäköhän tilanne näyttää näin syyskuun alussa. Reittien kunto on varmastikin parantunut puolen vuoden aikana, mutta ovatko kaikki nyt kunnossa, vai vieläkö reiteillä on rajoituksia.
*kyselee kiinnostunut, joka on sinne viikon päästä lähdössä*Trails Azores (http://www.trails-azores.com/index.php?ilha=saomiguel) sivuston mukaan rajoituksia ei tällä hetkellä ole vaan kaikki 27 São Miguelin virallista vaelluspolkua ovat avoinna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2653977
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1452813Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162302Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3642078Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281964- 571558
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491476Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan791211- 1031197
- 1111170