Olemme menossa Azoreille ensi maanantaina. Trails-azores.com -sivuston mukaan suurin osa Sao Miguelin itäosan patikointipoluista on tällä hetkellä suljettuna. Osaisiko joku kertoa, mitä tuo käytännössä tarkoittaa? Ovatko reitit tosiaan siinä kunnossa, että menoa ei kannata edes harkita? Esim. runsaiden sateiden takia. Vai onko muita syitä? Hirveästi tekisi kuitenkin mieli juuri tuonne itäosan reiteille. Voisiko ne mahdollisesti olla kunnossa jo ensi viikolla?
Patikointi
3
895
Vastaukset
Azoreilla on satanut poikkeuksellisen paljon jo kohta viisi kuukautta. Kovat tuulet ja sateet ovat aiheuttaneet saariryhmässä tähän mennessä arviolta 15 miljoonan euron vahingot. São Miguelilla ovat poikkeuksellisista sateista kärsineet eniten saaren itä- ja koillisosat osittain runsaamman sademäärän ja osittain vaihtelevien pinnanmuotojen vuoksi. Povoaçãossa, Nordestessa, Vila Franca do Campossa ja Ribeira Grandessa on sattunut maanvyöryjä. Tuhoisin sellainen, oikeastaan mutavyöry, tapahtui 1. maaliskuuta Nordestessä, jossa äkillinen ja arvaamaton mutavirta pyyhkäisi koululaisbussin tieltä noin 100 metriä alempana sijainneeseen rotkoon surmaten kuljettajan ja 10-vuotiaan tytön. Kaksi muuta koululaista loukkaantui. Vila Franca do Campossa on tie tällä hetkellä poikki Praia de Água d'Alton uimarannan kohdalta maanvyörymän vuoksi. Tämä on toinen kerta viikon sisällä, kun kyseinen tie on jouduttu sulkemaan.
Azorien 64 virallisesta vaelluspolusta on tällä hetkellä suljettuna 24, joista seitsemän São Migulilla. Polkuja ei katsota riittävän turvallisiksi niillä olevan veden, vyörymien, kaatuneiden puiden ym. esteiden vuoksi. Esim. Lagoa das Furnasin järven ympäri kiertävällä polulla on vettä.
Polkujen kuntoa seurataan ja ne avataan luonnollisesti heti kun olosuhteet sallivat. Kaikki riippuu luonnollisesti säästä. Sitä, avautuuko joku niistä ensi viikolla, on mahdotonta kertoa tällä hetkellä.- ktk
Jos keväällä patikointireitit ovat olleet huonossa kunnossa, niin miltäköhän tilanne näyttää näin syyskuun alussa. Reittien kunto on varmastikin parantunut puolen vuoden aikana, mutta ovatko kaikki nyt kunnossa, vai vieläkö reiteillä on rajoituksia.
*kyselee kiinnostunut, joka on sinne viikon päästä lähdössä* ktk kirjoitti:
Jos keväällä patikointireitit ovat olleet huonossa kunnossa, niin miltäköhän tilanne näyttää näin syyskuun alussa. Reittien kunto on varmastikin parantunut puolen vuoden aikana, mutta ovatko kaikki nyt kunnossa, vai vieläkö reiteillä on rajoituksia.
*kyselee kiinnostunut, joka on sinne viikon päästä lähdössä*Trails Azores (http://www.trails-azores.com/index.php?ilha=saomiguel) sivuston mukaan rajoituksia ei tällä hetkellä ole vaan kaikki 27 São Miguelin virallista vaelluspolkua ovat avoinna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218476Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4237708Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-95305Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite824959Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294749Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2173155- 1252994
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os352876Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin732840Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242496