Vento 1,9 td

Silti ajan VW:llä

Ei meinaa Vento lähteä millään käyntiin.Vaihdettu polttoaine suod.,polttoaine,virtalukon pohja,hehkutulpat.Starttaa hyvin mutta ei edes yrit lähteä käyntiin mut joskus lähtee ja käy ihan hyvin.Pumpun kyljessä on solenoidin paikalla musta mötikkä mihin menee 2 johtoo?Ja sit siihen meneesyöttöputkien väliin 2 johtoo ja vielä pumpun alle 2 johtoo.Olisko jollain tietoo mitä kannattas seuraavaksi nyppiä?Välillä muuten sai avaimenkin pois ja auto jatkoi käymistään?

4

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko mitään

      vaikutusta jos vedät siitä kylmäkäynnistysvivusta ennenkuin starttaat? ainakin td toledossa oli sellainen, se vaikutti hieman ajoitukseen. Vaikutus oli todella suuri, ilman vivun käyttöä kävi kylmänä vajaalla monta minuuttia. Ajoituksen säädöllä kävi tasaisesti kylmänäkin.

      • Silti ajan VW:llä

        Ei vaikutusta ,starttaa vaan eikä edes lupaa käynnistyä.


    • tätä.,

      Mulla oli samanlainen vika Ventossa AAZ 55kw koneella. Vika oli ruiskutuspumpun solenoidilta, välillä toimi, välillä ei. Tässä solenoidissa oli vain yksi johto, eli maadoittu pumpulla. Vika löytyi siten, kun irrotin tästä johdon ja toin akun plus navasta jännitteen tälle solenoidille, kun johdon tökkää solenoidiin pitäisi kuulua ihan pieni naksahdus, samoin kun irrottaa johdon. Mulla välillä naksahti ja välillä ei, tästä päättelin, että vika on tässä, ja siinähän se oli.

      • vw:lla

        Niinpä.Auto on -96 ja siinä missä vanhemmassa mallissa on solenoidi niin tässä on sellanen musta paketti mut millähän sen sais auki?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      246
      45322
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      190
      10849
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      34
      1576
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe