Saako koiranpentua tasi aikuista koiraa pitää hihnassa mukana tavallisissa ostoskeskuksissa?
Kuten Itäkeskus, Sello, Jumbo, Kamppi jne..?
Jos ei mene itse liikkeiden sisään, mutta jätän aina koiran liikkeiden ulkopuolelle (tietysti toisen valvonnassa).
Saako siis siellä sisätiloissa "pyöriä koiran kanssa" esinnäkään..??
Olen joskus nähnyt koiran jonkun mukana, mutta en tiedä onko se luvallista..
En ole ainakaan nähnyt mitään kieltokylttejä..?? :O
Koira ostoskeskuksessa??
11
9642
Vastaukset
- minniemin
Kampissa koiria saa pitää (ei kuitenkaan itse kaupossa!), koska Kamppi toimii myös bussiasemana. Sama muilla kappakeskuksilla jotka ovat juna/bussiasemien yhteudessä. Kuitenkin epäilen että yleistä hengailua, ei siis läpikulkemista, hyvällä katsotaan. Kannattaa siis jättää se koira muuten kotiin, tuskin siellä väenpaljoudessa paljon viihtyisikään.
- itis
Kampissa ja itiksessä saa ainakin kulkea koiran kanssa.
- tietoa asiasta
Kyllä kauppakeskuksissa saa koiraa pitää, vaikka ei olisikaan juna- tai bussiaseman yhteydessä ellei sitä ole erikseen kielletty kyltillä. Itäkeskuksessa, Sellossa, Tapiolan ostoskeskuksessa ja Kampissa on ainakin luvallista olla koiran kanssa, mutta myös monissa ostoskeskuksissa. Iso Omena on ainoa paikka, jossa tiedän koirien viemisen sisään olevan kiellettyä.
Eli vie siis ihan vapaasti koira ostoskeskukseen, jossa ei ole kieltokylttiä. Voin myös kokemuksesta sanoa, että se tekee joillekin koirille hyvää olla väentungoksessa. Tottuvat samalla siihenkin.
Me käsimme koirakuolun pentukurssilla muutamassa eri ostoskeskuksessa harjoittelemassa, eikä kukaan asiasta valittanuu vaikka menimme sinne suurena joukkona.- ajatuksella sitten
voi olla stressaava ja pelottava kokemus koiralle, väkimäärä, kaikuvat äänet, valot, tenavia juoksee päin, rullakehikkoja työnnellään ole tarkkana ettei tule tassuille tai hännälle, jos koira istahtaa, liukas lattia jne. Jos treenaat esim käyttökokeita varten tuota ympäristöä, niin aloita pienistä ja pienissä erissä.
- diibu
ajatuksella sitten kirjoitti:
voi olla stressaava ja pelottava kokemus koiralle, väkimäärä, kaikuvat äänet, valot, tenavia juoksee päin, rullakehikkoja työnnellään ole tarkkana ettei tule tassuille tai hännälle, jos koira istahtaa, liukas lattia jne. Jos treenaat esim käyttökokeita varten tuota ympäristöä, niin aloita pienistä ja pienissä erissä.
kannata ottaa, ihan koiran takia. Mutta tiedänpä tapauksen Tampereelta jossa stevari ei halunnut päästää koirakkoa Koskikeskukseen vaikka he olivat menossa pelkästään asioimaan ja sovittamaan koiran kura-asua tms. keskuksessa olevaan eläintarvikeliikkeeseen (katutason alapuolella, uloskäynnin välittömässä läheisyydessä). Nykyään ehkä vähän laimentuneet asenteet mutta en kyllä itse veisi koiraani esim. Stockmanille tms. muutoin kuin suoraan eläinosastolle ja sieltä sitten heti pois lyhintä tietä.
- koirakuiskuri
Sen kun pyörii koiran kanssa ostoskeskuksessa, jos koira ei siitä stressaannu vaan tykkää olla menossa mukana. Joihinkin liikkeisiin saa myös ottaa sisään, selviää viimeistään siinä, kun liikkeeseen menee ellei ovessa ole kieltokylttiä. Ylipäätään jollei elintarvikkeita myydä jssk liikkeessä, niin Periaatteessa ihan ok homma - Suomessa vaan joissain paikoissa ollaan liian natsia tämän asian suhteen. Kuulemma "hienostomaa"-Ranksassa koiriin suhtaudutaan paljon suvaitsevaisemmin liikkeissä ja ihan ravintoloissa että kahviloissakin.
Vinkkinä semmoista vielä, että Sokos on muuttanut eläinpolitiikkaansa niin, ettei sinne enää saa viedä koiraa mukanansa. Tätähän edelsi kuuluisa "koira saa olla sisällä Sokoksessa, mikäli se on ihmisen sylissä"-välivaihe, kunnes kuulemma saivat jyrkät ohjelinjaukset ko. asian suhteen, että ei mitenkään päin koiria sinne.
On ihan hyvä totuttaa/sosiaalistaa koiraa myös kaupunkieloon ja etenkin jos asuu kaupungissa. Sitten tietysti koiran mukaan... kaikki koirat eivät pidä kaupungissa mukana olosta, äänet ja meno ovat niille stressaavia yms, mutta sitten on koiria jotka nimenomaan tykkäävät kun paljon kaikenlaista virikettä ympärillä ja menevät kaupungin menossa kuin rotat viemäreissä. Monasti ihmiset ovat tulleet sanomaan meille, että onpas koirasi rauhallisena täällä hyörinässä tms ja osaapa se käyttäytyä liikkeessä ja paikoissa - joo osaa, koska on ollut mukana paikoissa. - 2 koiran omistaja
On paljon niin allergisia ihmisiä, että he saavat pahoja oireita jo siitä, jos jonkun vaatteissa on eläinpölyä. Siksi mielestäni ainakaan (vaate)kauppaan ei pitäisi koiraa viedä. Koiralla ei ole tarvetta käydä kaupoissa, mutta mielestäni jokaisella ihmisella allergiasta/vammasta ym. huolimatta on! Kauppakeskuksen käytävätiloissa koiran voi väistää, mutta jos koiria on paljon, voi allergiselle olla vaikeaa liikkua kauppakeskuksessa.
- atlatl
...kuten edellinen kirjoittaja kertoi.
Itse en haluaisi tunnolleni jonkun sairauskohtausta.
Kyllä koiran voi kotiinkin jättää,sylikoirankin,sillä en uskaltaisi sitä naruun jättää kaupan ulkopuolelle.
Enkä sulata tapaa kannniskella kassissa pikkukoiria joka paikkaan. Pienelle eläimelle se on stressaavaa,vaikkei omistaja sitä ymmärtäisikään.
Koiran pitää saada olla koira,pienenkin koiran. Eikä nukke jota kannetaan puettuna statussymbolina ympäriinsä.Ei se ole oikeaa koiranelämää.
Hankkikaa nukke jos sellaista kerran kaipaatte. - jokukoira-
atlatl kirjoitti:
...kuten edellinen kirjoittaja kertoi.
Itse en haluaisi tunnolleni jonkun sairauskohtausta.
Kyllä koiran voi kotiinkin jättää,sylikoirankin,sillä en uskaltaisi sitä naruun jättää kaupan ulkopuolelle.
Enkä sulata tapaa kannniskella kassissa pikkukoiria joka paikkaan. Pienelle eläimelle se on stressaavaa,vaikkei omistaja sitä ymmärtäisikään.
Koiran pitää saada olla koira,pienenkin koiran. Eikä nukke jota kannetaan puettuna statussymbolina ympäriinsä.Ei se ole oikeaa koiranelämää.
Hankkikaa nukke jos sellaista kerran kaipaatte.mutta tuskin keskikok./isoja koiria paljon sylissä kannetaan xD
Jos on mentävä kaupunkiin käymään ja saattaa venähtää, esim. ruuhkan takia paluu,
niin minä ainakin otan koiran sen takia mukaan.. Jos menen perheineni ostoksille (mitä ei tapahdu siis liian usein), niin ei se varmaan niin kuolemaantuomio jos kävelee jonkun keskuksen läpi muutaman kerran koiran kanssa..
Harvoin tulee törmättyä samaan allergikkoon samana päivänä :p Tuskin heti kohtaus tulee, jos metrin päästä kävelee äkkiä ja kai ihmisillä on lääkityksensä jos jotain sattuisi.. (liittymättä koiriin ostoskeskuksessa)..
- Xcv
Moneen paikkaan saa viedä nykyään tavallisenkin koiran, mulla on avustajakoira. Kun liikut oman koirasi kanssa, ohita avustajakoirakko riittävän etäältä että koira saa tehdä rauhassa töitä.
- Lyön.sauvalla.päähän
Kauppareissut erikseen ja koiranulkoilutukset erikseen. Jos on niin laiska ettei siihen ykene, ei tulisi omistaa koiraa. Avustajakoirat ovat eri asia ja ne saa lain mukaan viedä mihin vain.
Muissa tapauksisa en ymmärrä, miksi ihmeessä koira pitää otta mukaan kauppaan, jos se vain on laisa sallittua. Ei sillä etteikö moni piittaamaton ihminen ottaisi koiraa kauppoihin, vaikka ovella olisi kieltokyltit. Ostoskeskusissa on tarpeeksi kova ryysis ilmankin koiria ja joukossa paljon erityisryhmien edustajia, kuten vanhuksia ja liikuntavammaisia. Ei niihin kaivata maanrajassa eli poissa näkyvistä ryntäileviä otuksia. - Anonyymi
Minun koira haluaa samalla lailla kahville syömään pulla paloja ja kermavaahtoa, kuin muutkin. Siinähän se on perheenjäsen, kuin muutkin. Ja jos tuo ruma )mutta rakas) chihuahua on statussymboli, niin olkoon niin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16310495Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877465Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067367Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37336Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227291Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427259Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126652Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845720Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485505