Osuipa käteeni sattumalta romaani "Rosvoja, ruplia, romantiikkaa". Varsin mielenkiintoinen teos suomalaismiesten työkeikasta Venäjälle. En ehtinyt lukea tarinaa pitkällekään, kun huomasin sen koukuttaneen minut täysin. Sen enempää tapahtumiin puuttumatta totean vain, että tästä kirjailijasta tullaan kuulemaan vielä jatkossa. Takakannesta nimittäin kävi ilmi sellainen kiinnostava seikka, että kyseessä on esikoisteos ja sangen uusi sellainen.
Hyvät uudet kotimaiset romaanit
10
1338
Vastaukset
- Rööperin Reiska
Saman kirjan olen mäkin lukenu. Viimeiset 80 sivua ahmaisin viime yänä. Näköjään kannattaa perehtyä enemmän kotimaiseen, tää oli hyvä.
- kkkkkkkkkkk44
ei taida kauppa oikein käydä.
Kirja on julkaistu 16.3.:)))
Olisitte nyt jompi kumpi (alter egot) laittaneet edes kirjailijan nimen esille.- booky
Olisit laittanut nyt edes vuosiluvun esille. Kaupankäynti lienee kirjailijan eikä lukijan murhe.
booky kirjoitti:
Olisit laittanut nyt edes vuosiluvun esille. Kaupankäynti lienee kirjailijan eikä lukijan murhe.
Jos olisin halunnut mainostaa kirjaa, olisin kirjoittanut kyllä mukaan tekijän nimen. Se on Harri Varpomaa. Kirjoitin jutun kokeillakseni vanhaa nimimerkkiäni, jolla ei ole pystynyt kirjoittamaan aikoihin. Viime vuoden aikana näytti koko profiili tyhjenneen. Nyt käyttäjänimi näyttää toimivan taas.
Mutta kirjasta "Rosvoja ruplia romantiikkaa", jota innostuin kehumaan lisään vielä vielä pari sanaa. Nautin sen sen kerrontatyylistä, joka minun mielestäni oli tervetullut paluu hieman vanhempien aikojen perinteiseen kerrontaan. Monia nykykirjailijoita en jaksa lukea lähinnä siksi, että kirjoitustyyli ei miellytä. Harri Varpomaan kirjan tunnelma, paikalliskuvaus, tapahtumat ja henkilöt upposivat minuun siksi hyvin, että en uskallan suositella sitä muillekin. Viimeisen vuoden aikana olen lukenut myös toisen hyvän kirjan. En muista oliko kirjailija britti vai jenkki vaiko jostain muualta, mutta hänen nimensä oli Gary Valentine Lachman ja teoksen nimi "Tajunnan Alkemistit". Niille, jotka haluavat tutustua hippiaikakauteen ja sen mukana tulleeseen psykedeeliseen vallankumoukseen, on Lachmannin kirja aivan ehdoton tuttavuus. Muitakin on tullut luettua, mutta näistä kahdesta olen vain tykännyt muita enemmän.- RRRupla
Kysyin kyseistä kirjaa alkuviikosta kirjastosta. Sitä ei vielä ollut, mutta oli tilattu. Tuskin pienkustantajan teosta kirjastoon tilataan samalla viikolla kuin se ilmestyy.
- K I M I
dolmen kirjoitti:
Jos olisin halunnut mainostaa kirjaa, olisin kirjoittanut kyllä mukaan tekijän nimen. Se on Harri Varpomaa. Kirjoitin jutun kokeillakseni vanhaa nimimerkkiäni, jolla ei ole pystynyt kirjoittamaan aikoihin. Viime vuoden aikana näytti koko profiili tyhjenneen. Nyt käyttäjänimi näyttää toimivan taas.
Mutta kirjasta "Rosvoja ruplia romantiikkaa", jota innostuin kehumaan lisään vielä vielä pari sanaa. Nautin sen sen kerrontatyylistä, joka minun mielestäni oli tervetullut paluu hieman vanhempien aikojen perinteiseen kerrontaan. Monia nykykirjailijoita en jaksa lukea lähinnä siksi, että kirjoitustyyli ei miellytä. Harri Varpomaan kirjan tunnelma, paikalliskuvaus, tapahtumat ja henkilöt upposivat minuun siksi hyvin, että en uskallan suositella sitä muillekin. Viimeisen vuoden aikana olen lukenut myös toisen hyvän kirjan. En muista oliko kirjailija britti vai jenkki vaiko jostain muualta, mutta hänen nimensä oli Gary Valentine Lachman ja teoksen nimi "Tajunnan Alkemistit". Niille, jotka haluavat tutustua hippiaikakauteen ja sen mukana tulleeseen psykedeeliseen vallankumoukseen, on Lachmannin kirja aivan ehdoton tuttavuus. Muitakin on tullut luettua, mutta näistä kahdesta olen vain tykännyt muita enemmän.Valentine Lachmannista ei mitään havaintoa mutta Varpomaan kirja löytyi. Aikä värikästä elämää pojat siellä viettävät, naisia riittää ja viina virtaa. Eivät kehut ihan turhia olleet. Sairaalakohtaus on mainio.
- Laulava salapoliisi
RRRupla kirjoitti:
Kysyin kyseistä kirjaa alkuviikosta kirjastosta. Sitä ei vielä ollut, mutta oli tilattu. Tuskin pienkustantajan teosta kirjastoon tilataan samalla viikolla kuin se ilmestyy.
Onko joku lukenut sen Häkämiehen dekkarin rehelliseksi tunnettu? olisi kiva kuulla siitä mielipiteitä. Kirjaa on ostettu hyvin, mutta myykö tekijän julkisuusarvo vai itse kirjan sisältö vai molemmat.
- booky
Laulava salapoliisi kirjoitti:
Onko joku lukenut sen Häkämiehen dekkarin rehelliseksi tunnettu? olisi kiva kuulla siitä mielipiteitä. Kirjaa on ostettu hyvin, mutta myykö tekijän julkisuusarvo vai itse kirjan sisältö vai molemmat.
Luin ja jotain tänne kirjoitinkin. Ei paha esikoiseksi. Ei huono, mutta ei minun mieltymysten mukaan loistavakaan. Diplomaattisesti sanailtu ja olisi voinut olla asiat ja sanavalinnat värikkäämpiäkin.
- pfl
olin kirjastossa porissa jossa Harri Varpomaa esitteli uutuuskirjaansa:Rosvoja,ruplia,romantiikkaa. oli mielenkiintoinen esitys kirjan taustoista ja onnistuin ostamaan nimikirjoituksella varustetun kirjan.
Ei ole pitkään aikaan ollut aikaa eikä mielenkiintoa lukuhommiin,mutta tämä taisi innostaa siihen.
luin nimittäin kirjan melkein yhteen pötköön.selkeä,jännä ja vie mukanaan miehen ja miksei naisenkin.
Uutta kirjaa odotellen. - salaneuwos
Varasin kirjan kirjastosta. Toivottavsti en pety. Olen lukenut kaikki Mäet, sipilät, Korhoset, Lehtolaiset jne... Ja pidän niistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1416325Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143685Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213290Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172467Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12038Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191376- 811208