Miten lasketaan sairauspäiväraha, tai mistä jos on ollut ensin sairauspäivillä 300 ja sitten sairas/työtön kortistossa ja kun sairaus ei parane on tiettävästi oikeutettu taas sairauspäivärahalle vuoden kortistossa olon jälkeen, jos sairaus jatkuu. Kysymys kuuluu, lasketaanko sairauspäiväraha työttömyyskorvauksesta vai viimmeisistä tuloista vaiko mistä?
Työtön sairauspäiville
Taavetti =O
2
318
Vastaukset
- ,,,,
työttömyyskorvauksesta, tämän ohjeen mukaan.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/040902172507ES?OpenDocument- Taavetti =(
Niinpä tietysti, aina niin, että sairas saa aina vaan huonomman korvauksen. Olisi paljon oikeudenmukaisempaa jos korvaus tulisi viimmisistä palkkatuloista tai vaikka viimmeksi verotetusta vuodesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3381376Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941335- 1581218
- 681041
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos60897Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27852Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46829