Blogipostaus vapaaehtoistyöstä Yhdysvalloissa osoitteessa
http://blogit.yle.fi/maarit-roiha/vapaaehtoistyolla-on-yhdysvalloissa-suuri-merkitys
Vapaaehtoistyö Jenkeissä
1
640
Vastaukset
- Tarkennapa vähän
Se jenkkien vapaaehtoistyö lienee jotenkin järjestettyä? Ehkäpä ainakin puolipakollista? Ei täällä ole mitään asiaa mennä esimerkiksi kouluille mitään vapaaehtoishommaa vetämään. poliisi on paikalla jo sitä ehdotettaessa.
Toisaalta ihmetyttää tuo väite vapaaehtoistyöstä kun kaikesta pitää jenkeissä maksaa. Siellä on aina joku käsi ojossa vaatimassa rahaa. On juomarahaa (mahtaa olla juoppoa porukkaa!) sun muuta. Jos vaikka joku sinulle oven avaa tai muuta sellaista, on hänellä jo käsi ojossa rahaa ottamaan. Kaupan kassoilla ostokseia pyytämättä pakkaavat ja siitä rahaa vaativat. Pummeja nämä ovat, ei alkuunkaan rehellistä peliä!
Täällä meillä naapuriapua ei lasketa "vapaaehtoistyöksi" kuten siellä jenkkilässä, missä vain raha on se ainut sallittu jumala.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561336Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731285Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830