antaa mennä tuon testiviruksen http://www.f-secure.com/virus-info/eicar_test_file.shtml kun norton ei ragoi tuohon kuin joskus ehkä,,muut selaimet toimivat heti mutta operalla saa tallentaa tuon,,onko tuo vaarallista vai ei ?????
Miten pitkälle
Opera.
7239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Testivirus, ei vaarallinen.
Eikö se ole tutkan asia, ei selaimen, varoittaa mahd. haitoista.
operalla,,antaa tallentaa zipin,,avaamista en ole tohtinut koittaa,, muutaman kerran olen saanut operan heräämään tuollekkin ?
Opera on selain, ei sen kuulu varoittaa haitoista. Toki se voi mahdollisesti vaarallisista sivuista varoittaa jonkun listan perusteella.
Nortonisi asia on liputtaa haitat.
Eikä edes ole väliä, jos haitta on pakatussa tiedostossa. Jos tutkasi ei pakettia avatessa kiljaise, se on sen paha.
Jos tutka ei toimi haluamallasi tavalla, vaihda toiseen. Noita on vaikka kuinka monia erimerkkisiä.
Jos "Testivirus, ei vaarallinen." niin Opera "tajusi" mistä kyse. Uskoisin, en ole varma, mutta Opera taitaa olla ainoa selain joka todella varottaa haitallisista sivuista.. "Huijaussuoja":
http://help.opera.com/Linux/10.20/fi/fraudprotection.html
Mutta kuten mainittiinkin niin nuo suojat perustuvat aina listoihin... eihän mikään selain voi itse huijaussivustoa tunnistaa... selain on vain koodiriviä... se ei ole ajatteleva ja päättelevä äly.
FireFoxissa ja IE8:ssa on vastaava toiminto. IE8:ssa sen nimi on smart screen suodatin.
Nämä varoittavat ainoastaan weppisivuista, eivätkä ota mitään kantaa ladattaviin tiedostoihin. Virustorjuntaohjelman kuuluu tehdä se, ja jos virustorjunta jossa taustasuojaus on päällä, päästää Eicarin läpi, on virustorjunta katollaan ja on syytä tutkia miksi se on katollaan.
Kyllä mulla ainakin NIS 2010 poimii tuon pois jos sitä yrittää ladata. Zippiä en kokeillut.
Tuo testivirus, Eicar, on juuri sitä varten että voi testata virustorjuntansa toimivuuden. Hyvin monet haittaohjelmat, jos on mennyt asentelemaan sellaisen, kykenevät rampauttamaan virustorjunnan ja ohjelmallisen palomuurin toimimattomiksi.
Eli kokeile muilla selaimilla, olet tainnutkin jo kokeilla, ja jos testivirus pääsee läpi niin on todella syytä huoleen. Tämä tarkoittaa sitä että virustorjuntasi on syystä tai toisesta käyttökelvoton.
MSE nappasi samantien molemmat, myös pakatun version. Kokeilin IE8:lla.
Jos läpipääsy johtuu operasta on sekin kyllä aika huolestuttavaa.