Kysymyksiä.

Olemme lähdössä poikaystäväni kanssa nykiin heinäkuun lopussa ja tässä pari askarruttavaa kysymystä siellä käyneille ja enemmän matkaaville.

1. Woodbury Outlet, linja-autolla pääsee, mutta mistä tuo bussi lähtee tarkemmin?

2. Rahan vaihtaminen, kuinka paljon on järkevää vaihtaa rahaa mukaan (luottokortti tietysti mukana)?

3. Tulli, kannattaako vaan mennä suoraan tullattavaksi ja maksaa tyyliin parista ostoksesta vain verot ja väittää, että vain ne ovat menneet yli tuotirajan?

Kiitos jo etukäteen! :)
2531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vastauksia:

1. Woodbury Outlet, bussi lähtee Port Authority- bussiterminaalista (42 streetin ja 8.avenuen kulmassa). Terminaalissa on heti pääoven vieressä opasteet Woodburyyn meneville. Varatkaa Woodburyyn koko päivä, siellä tekee löytöjä ja liikkeitä on niin paljon, että sinne kannattaa lähteä heti aamulla.

2. Luottokortti käy lähes kaikkialla, mutta toki matkalle kannattaa varata myös käteistä mukaan. Esim. tuolla bussiterminaalissa ei voinut maksaa luottokortilla, samoin kuin joissain pienemmissä ravintoloissa. Tarkkaa rahamäärää on vaikea sanoa, koska matkabudjetteja on niin monenlaisia.

Hyvää matkaa!

Äänestä

Rahaa tosiaan kannattaa ottaa tueksi, ettei homma kaadu kortin toimimattomuuteen tai muuhun ongelmaan esim kortin hukkumiseen.

Syy mennä woodburyyn on jos ostaa paljon vaatteita. 42taalaa bussimatkasta (finnairkortin alennuksella 37$) ei tule takaisin yhdestä rievusta. Jos ostaa parit farkut ja paitoja niin ei kannata. Tietysti jos haluaa muuten nähdä maata bussin ikkunasta niin ihan kiva sivureissu. Levi's tuotteista saa hyviä alennuksia. Vinkkinä myös että kaikki ostetut kappaleet kannattaa sovittaa päälle koska ainakin samoissa farkuissa oli eroja. Outletti tuntuu siis myyvän myös sekundaa..

Muita vinkkejä:
- hotelli - lentokenttä sujuu helpoiten taksilla. Hintalaatusuhteeltaan parhaiten bussilla ja halvimmalla Air train metro yhdistelmällä (bussi 15$ , Air Train 5$ metro 2$ ja risat) tosin kannattaa ottaa viikon metrokortti 27$ (muistakaa ottaa metrokartta lipun mukana). Jos on isot laukut niin ei kannata mennä metrolla. Eikä bussikaan mene luultavasti hotellin viereen, mutta laukuthan kulkee helposti pyörillä.
-vapauden patsaalle kannattaa oikeasti mennä aikaisin niin vältää turhan jonottamisen, sama pätee empire stateen yms.

Ei nykissä halpaa ole mutta mielenkiintoista ja kivaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.. kirjoitti:

Olemme lähdössä poikaystäväni kanssa nykiin heinäkuun lopussa ja tässä pari askarruttavaa kysymystä siellä käyneille ja enemmän matkaaville.

1. Woodbury Outlet, linja-autolla pääsee, mutta mistä tuo bussi lähtee tarkemmin?

2. Rahan vaihtaminen, kuinka paljon on järkevää vaihtaa rahaa mukaan (luottokortti tietysti mukana)?

3. Tulli, kannattaako vaan mennä suoraan tullattavaksi ja maksaa tyyliin parista ostoksesta vain verot ja väittää, että vain ne ovat menneet yli tuotirajan?

Kiitos jo etukäteen! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu