Hermoratahierojat lupaavat hoidon parantavan jopa astmaa tai diabetesta. Paras lupaus jonka olen kuullut on se, että ei ole oikeastaan mitään vaivaa johon hermoratahieronta ei auttaisi. Kuvitellaanpas tilanne jossa esimerkiksi astma tai diabetes todella parantuisi hermoratahieronnan avulla. Eikö sana tällaisista ihmeteoista kiirisi äkkiä koko sen kaupungin tai maan jossa tällainen ihme on tapahtunut. Eikö tämän jälkeen tällaisella hermoratahierojalla olisi yrityksensä ovella kilometrien pituiset jonot. Ei tarvitsisi enää mainostaa lehdissä, koska parasta mainosta olisivat parantuneet ihmiset, jotka kertoisivat parantuneensa juuri hermoratahieronnan avulla. Kun hermoratahierojalta kysyy miksi suomalaiset Matti Meikäläiset eivät oikein vieläkään tiedä mitä hermoratahieronta on saa seuraavanlaisen vastauksen: Hermoratahieronta on niin uusi hoitomuoto, että meidän hermoratahierojien täytyy alkaa tehdä sitä tunnetuksi. Hermoratahierontaa on annettu suomessa kohta 40v. Ja jos ihmisiä kerta paranee niin 40vuottako ei tähän muka ole riittänyt.
Katteettomat lupaukset?
Barack
7636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Huuhaata koko hermoratahieronta . Kävin itse muutaman kerran päänsäryn takia hermoratahierojalla , ei mitään positiivista vaikutusta päänsärkyyn . Ihmettelen sitä , joka tällaisenkin ( A Kankkunen ) humpuukin on aikanaan laittanut alulle . Eikö näitä rahastuksia terveyden kustannuksella ole jo tarpeeksi ?
Ei hermoratoja todellakaan tarvitse, eikä edes SAA hieroa! Siitä voi seurata hyvinkin vakavia sairauksia, esim. kolmoishermosärkyä, joka on yksi kauheimmista kivuista, joita ihminen joutuu kestämään.
Ihmiset, älkää leikkikö terveydellänne. Kunnioittakaa kehoanne ja elimistöänne, kuunnelkaa sitä.
Mulla on hermorata hieronnasta kokemuksena yksi käynti, mutta sitäkin positiivisempi! Kävin lääkärin lähetteellä peräti 11krt fysiikaalisessa hoidossa ristiselän kipuihin. Kokeilimme monta konstia, mm kippipenkissä riiputukset sun muut. Haudottiin lämpimällä...ei auttanut. Lopulta kyllästyin siihen ja menin hermoratahierjojalle...yksi kerta siellä ja vaiva oli poissa. Nykyään minua ei saa kyllä fysiikaaliseen hoitoon..sen kaurapussin osaa kyllä lämittää itsekkin kotona microssa. Luotan perinteiseen- ja hermorata hierontaan.
Kipuja ollutkaan jos on hermoratahivelyllä yhdellä kerralla poistunut . Seuraavaksi suosittelen psykologia .
Kokemukseni ei kyllä ollut hivelystä tuntuvaa. Meinasin karata penkiltä kun hieroja iski sormensa hermoihini. Oli aika lujaotteinen nainen, joka osasi hommansa. Loppupelissä jopa nautin. Joka tapauksessa olen menossa ensiviikolla uudelleen hänen hierottavakseen. Pitkästä aikaa...edellisestä käynnistäni onkin jo vuosia...ei ole ollut tarvetta sen hermorata hieronnan jälkeen.
Jos edellisestä käynnistä vuosia . Et sitten varmaan paljon kestä kosketusta jos hermoratahierojalla jo penkiltä karkaat olet varmaankin Nainen ? Naisethan yleensä juoksevat kaiken huuhaan perässä . Jos olet mies niin Hiiri olet kun et HR-hierojalla pöydällä pysy . Ps. Itse kun kävin meinasin nukahtaa siihen tyhjänpäiväseen hivelyyn .
Heh...kokemuksia on monelaisia!