Käytiin pääsiäiskylässä ja anoppia piti ajeluttaa asioilla ym.Meillä on tyttö 1 vuotta edessä turvaistuimessa selkä menosuuntaan.Anoppi ei suostunut kiinnittämään turvavyötä istuessaan takapenkillä vaikka kuinka vaadin sain aikaan vain riidan.Hän sanoi olevan omansa asiansa jos en laita vyötä kiinni,miksikö olin tiukkana? Muistan tapauksen jossa ilman vöitä ollut aikuinen on kolarissa lentänyt turvaistuimessa olleen lapsen päälle surmaten lapsen,muut kaksi lasta olivat vöissä ja selvisivät vammoitta.Oletteko ajatellut minkä riskin aiheutatte lapselle jos ette vaadi kaikkia vöihin?
Turvavyö oma asiako
9
1451
Vastaukset
- kevät
Meidän kaveriporukka törmäsi kiveen jolloin vieressä istunut poika lensi kuskin päälle kun ei ollut vöissä.hän sekä kuski loukkaantuivat sen sijaan minä sekä edessäni istunut tyttö selvisimme vammoitta meillä oli vyöt kiinni.Kuskikin oli vöissä mutta loukkaantui kun niskaan tuli vyötön takamatkustaja,joten ei todellakaan vyön käyttö ole oma asia.Miettikääoä sitä....
- Kimmo
Tere!
Joo ei ole pelkästään oma aisa se turvavyön käyttö, siis ainakaan jos istuu takapenkillä.
Vaikka kyseessä olisivatkin aikuiset ihmiset inn kolrin sattuessa vyötä käyttämättömä takamatkustajan edessä olevan matkustaistuin ja turvavyö sekä itse tämä matkustajan joutuu suuren enegian rasituksen alaiseksi.
Tämä on vaarallista auton etupenklillä matkustavalle, koska auton etuistiun ei välttämättä kestä törmäystä. Samoin ei turvavyötäkään ole suunniteltu kestämään kahden ihmisen aiheuttamaan kuoromitusta.
Ja vaikka vyö kestäisikin niin joutuu se etumatkustaja melkoisen rasityksen alaiseksi kun takana oleva jyrää päälle.
Ei ei ole pelkästään oma asia.
Ja jos auto pyörii ympäri niin vyötön matkustaja saattaa auton sisällä heittelehtiessään (siis ennen kun lentää ulos) vammauttaa myös muita paikallaan pysyviä henkilöitä.
Kannattaa vyöttää itsensä ja kaverinsa.
Eihän sitä edes pysy muuten paikoillaan kuin aletaan ajaa kunnolla sitä autoa! - Varmasti
Jos ei käytä vyötä niin silloin sopii myös itse hoitaa tai maksaa vammojen hoidot jos joutuu auto-onnettomuuteen. Toivottavasti sitten ollaan tyytyväisiä sen jälkeen.
- minä
Mielelläni maksan omat kolhuni. Mutta tuota on turha selitellä poliisille jos sattuu pysäyttään kun ilman vyötä ajaa. Sama vaikka ajaa yksinkin.
- pop
onhan se niin kauan oma asia että aiheutat jonkun ésim. pienen lapsen kuoleman sillä ettet laita vöitä kiinni...ei taia olla enää sitte oma asia on liian monta surunmurtamaa
- milla
kuule aina se raha ei riitä eikä lohduta..vai minkä hintaiseksi luokittelisit vaikka ihmis hengen..?
vyö ei pelasta vaan sinua vaan voi myös pelastaa kanssamatkustajasi..
- Teija
Haimme kaverin kyytiin kotoa,hän istahti taakse eikä laittanut turvavyötä.Muutaman kilsan päässä tuli rekka risteyksestä eteen,eikä kuskimme huomannut sitä kun oli jo myöhäistä,jarrutus ja törmäys lopulta melko pienellä nopeudella.Takapenkkiläinen iskeytyi tuulilasiin etuistuinten välistä,hänellä oli kasvot verissä,hampaita vääntyi,kitalaki halki,verta nenästä murtumia,silmät mustana pitkään.Ehkä sittenkin olisi kannattanut kiinnittää turvavyö.
- Eila
...ei ollut minun anoppini. :) Meillä nimittäin lapsetkin pitäisivät huolen siitä, että kaikilla on turvavyöt kiinni.
On parasta ottaa tiukka linja: joko turvavyö kiinni tai autosta ulos, vaikka sitten anoppi suuttuisikin. Siksi toiseksi: sinun (ja myös mummon) on oltava esimerkkinä lapsellesi, ja pian hän alkaisi ihmetellä, miksi mummo ei laita turvavyötä kiinni, kun muidenkin on pakko. - järkevää
...tässä viime kesänä vaikka auto meni katolleen. ei muuta kuin naarmu käsivarressa. Poliisi sanoi, että hyvä kun oli turvavyöt kummallakin kiinni, ettei käynyt pahemmin. Niin ja ne kaikki irtoroinat kannattaa pitää sitte takakontissa sen myöskin opin. Jos auto pyörii siellä lentää muutakin kuin ihmisiä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668