lakia rikkovat enimmäkseen koiran ulkoiluttajat, kun on kyse oikealla puolella kävelemisestä/pyöräilemi-
sestäja myös useimmat koululaiset. Vanhemmat opettaa jo pienestä pitäen menemään VÄÄRÄLLÄ puolella katua. Täällä on OIKEAN puoleinen liikenne ei vasemman puoleinen ! Kumma kun ne luulee et laki ei kos
ke heitä ollenkaan...mutta kyllä se koskee kaikkia tasapuolisesti ! yks sokea ukko koiransa JA keppinsä ka
ns menee kans väärin.....ja vieläpä polttelee ! onks kukaan nähnyt vastaavaa ? et sokee polttelee. HYI !! häpeä. Ja häpeä myös kaikki väärällä puolella menijät ! laki koskee kaikkia ! täällä pitäisi joku keksiä uusia keksintöjä et sais kaikki meneen oikealla puolella...yks olis: kävely -ja pyöräilytiet erikseen, kummallakin puolella omansa, joka risteyksessä liikennevalot ja kuvaava videovalvonta. Muut luulee et talvisin ei jää jälkiä jos menee väärin mutta siitä JÄÄ ! tai sit ne luulee et kohta siitä joku kummiskin ajaa autollaan ja peittää jäljet....potaskaa !
Opettakaa vanhemmat lapsianne menemään OIKEIN heti alusta alkaen. Jos joku kummiskin näkee et joku
toinen menee väärin, niin se ei todellakaan merkkaa sitä et sun pitäis kans mennä !
lakia rikkovat
3
162
Vastaukset 3
- lue ja opi
Tieliikennelaki: "Ajoradalla jalankulkijan on ensisijaisesti käytettävä sen vasenta reunaa, jollei oikean reunan käyttäminen ole kulkureitin tai muiden syiden vuoksi turvallisempaa."
Pääsääntö on siis käyttää VASENTA laitaa mutta tarvittaessa myös OIKEAA laitaa saa käyttää.
Opettele sinä siis lukemaan ja kirjoittamaan.- löl-lö
Lakisi koskee ajorataa. Aloittaja näkyy puuttuneen pyöräteihin ja jalkakäytäviin, joihin ei ole velvoitelakeja laitettu. Siellä saa siis käyttää kumpaa puolta haluaa. Ruuhkaisilla pyöräteillä suurin osa vaan hakeutuu sen vahvemman käden puolelle ja siksi joillakin on harhaluulo, että oikea puoli olisi pakollinen, kun suurin osa sitä puolta käyttää.
- "väistämään pakotus"
Höynälänmaa päässyt pois linnasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 103637
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?63494- 35472
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha70419- 152414
Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!21409Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät30394Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett38389Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust5381- 20371