en tiedä kuuluuko tämä juttu nyt tänne, mutta olen ihmetellyt erästä asiaa pitkään seuratessani mm. jimiltä näitä amerikkalaisia sarjoja. Eli miksi ihmeessä poliisi ei amerikassa puhalluta kuljettajaa, vaan käskee mm. kävellä viivaa pitkin yms.? vai onko kyseessä yleisen tilan tarkastaminen siis että selviäisi mahdollisten lääkkeiden ja huumeiden käytöt?
Amerikan poliisit
puhallutus
163037
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Amerikkalaiset on tunnetusti maailman tyhmintä kansaa.. Nohh niillä ei siis ole kaikissa autoissa puhallutusvehkeitä. Suomessakin poliisin mittarit on suuntaa antavia ja niiden perusteella viedään sitten tarkkuusalkoon..
yksin ja siitä johtuen vain alle puolessa tapauksessa poliisi on lukutaitoinen ja osaa käyttää ja lukea alkometrin lukemat.
En tiedä mutta luulen että on turvallisuuskysymys eli ei liian lähelle,laitteista ei ainakaan siellä kiikasta.
Ne testit tehdään sitä varten, koska amerikkalaisissa poliisiautoissa on videokamerat, ja ne kuvaavat noi raittiustestit. Ne toimivat siten sitten raskauttavina todisteina oikeudessa.
Amerikassa on myös oikeus kieltäytyä moisesta testistä, mutta sitten kyllä mitataan alkoholipitoisuus verestä :).
Mainosrahotteisia.Miksei James Bond kuole koskaan?
Minä olen puolestani ihmetellyt sitä, ettei löydy automatiikkaa sireenin vaientamiseksi silloin kun auto pysähtyy. Käskytystä joutuvat huutamaan sireenin yli ja korvat on lujilla. Sitten joku perästäpäin tullut virkaveli joutuu sammuttamaan sen.
Amerikassa puhallustesti tehdään perseen kautta.
on Sulla omakohtaista kokemusta?
Amerikassa ei ole puhallututusta, koska se rikkoisi yksilön vapautta joka on usan perustuslain ydinjuttuja!
Kattokaa ku amerikkalaisilla on järkeä päässä. Sielä mitataan se olennaisin asia, eli oletko ajokunnossa, eikä sitä paljonko on veressä promilleja siks, että 16v kortin saanut on toden näkösesti enemmän sekasin kahesta kaljasta, kun alkoholisti kuudesta. eri asia on jos on 0 toleranssi ,mutta se on käytännössä vaikea toteuttaa niinpä sitä ei suomessakaan ole.
Ei ihan näinkään, joka osavaltiossa on samalla tavalla kuin Suomessakin lailla säädetty maksimi alkoholipitoisuus veressä. Kyseisen testin tarkoitus on mitat henkilön päihtymyksen tasoa ja arvioida ylittyykö tämä raja. Käytännössä asiaan vaikuttavat muutkin asiat, alkoholin haju, henkilön käyttäytyminen etc. ja kun sinne verinäytteeseen/puhalluskokeeseen lähdetään, se on aivan sama onko kyseessä kuinka ammattilainen tai aloittelija, raja on sama. Kuten myös alla mainitsin, jenkkilässäkin siirrytään pikkuhiljaa mukana kulkeviin alkometreihin.
Hyvä kysymys..!
Koska joskus myös ne jenkit ovat tekniikassa jäljessä. Täällä alkoholistien luvatussa maassa asiaan taas ollaan paneuduttu enemmän. Mutta nykyään tuo on monessa osavaltiossa jo enemmän tai vähemmän historiaa ja myös siellä ollaan siirrytty partion mukana kulkeviin alkometreihin. Kyseinen testi toisaalta on siitä hyvä, että se testaa myös muiden kuin alkoholin vaikutuksen alaisena olevia. Esim. Suomen poliisin käyttämät pikahuumetestit ovat pahamaineisen epäluotettavia.
Eli, joissain asioissa täällä ollaan edellä, joissain taas siellä, välillä yksinketaistenkin ja ilmiselvien parannusten leviäminen varsinkin byrokratisissa valtion virastoissa kestää uskomattoman kauan.
JUMALAUTA AMERIKAN POLIISIT PITÄS AMPUA KU NEKI AMPUU VIATTOMIA SAAATANAAA
Kytät voisi laittaa kävelemään viivaa pitkin jalat ristissä kädet ylhäällä, jos tulee pienikin virheliike niin heti kuulaa kalloon. Aivan sairasta porukkaa kun murhaavat aseettomia ja selvästi vaarattomia ihmisiä eikä tuomita koskaan. Kansan otettava oikeus omiin käsiin kyttien ja tuomareiden suhteen ja eiköhän pian alakin tapahtua, alkaa tyytymättömyys olla sitä luokkaa.
Suomi varastaa ruokaa pakastimesta maa artisokka koti paljastus tuki pyyntö y
Ulkomaille