Harkitsen omaa koiraa sorsanmetsälle. Metsästän paljon, myös metsäkanalintuja. Onko noutajissa, joku rotu jolla voisi metsästää metsäkanalintuja. Kanalintujen metsästys olisi vain plussaa. Entä koirarotujen terveys? Tollerista olen lukenut, että paljon ”vikoja” onko näin? Metsästyskavereilla on vain labradorinnoutajia, eli niistä vain itsellä kokemusta. Koska kyseessä olisi ensimmäinen oma koira, helposti koulutettava rotu olisi kriteereistä tärkein. Mielipiteitä kehiin?
Paras koirarotu sorsastukseen?
11
5612
Vastaukset
- flärikk
vertaansa vailla sileäkarvainen noutaja :)
- 1 labbis
Ei kyllä flätti ole rotuesittelyn mukaankaan saati palstalla olevien kokemuksesta noutajat kuin eivä hauku haukkuvaksi lintukoiraksi niistä ei ole.
- seisoja...
Jos haluat metsästää kanalintuja ja sorsia niin eikös se kaikkein selvin valinta ole saksanseisoja?
http://www.saksanseisojakerho.fi - punainenkettu
Suosittelisin joko tolleria tai metsästyslinjaista labradorinnoutajaa, joita molempia voi käyttää sekä sorsastuksessa houkuttelevana koirana ja noutajana että kanalinnustuksessa ylösajavana, karkoittavana ja noutavana koirana. Itsellä on kokemuksia kahdesta eri tollerista 17 vuoden ajalta. Hyvällä peruskoulutuksella siitä saa mukavan ja monipuolisen metsästyskaverin. Esim. malttaminen, totutus riistaan, laukauksiin, palautukset yms. opetellaan kaikki ensin erikseen, ettei liika innokkuus pilaa tulevaa harrastusta. Tollerin voi myös opettaa seisojan tavoin odottamaan noutokäskyä laukauksen jälkeen. Sairauksista. Käsittääkseni tolleri ei ole sen sairaampi tai terveempi kuin muutkaan noutajat, vaikkakin on ollut näkyvästi esillä mm. autoimmuunisairauksien tutkimuksen edelläkävijänä. Hyvänä puolena voin mainita senkin, että tollerin kaksikerroksinen turkki ei jätä kosteutta iholle. Se kuivaa nopeasti ja lämmittää koleallakin säällä. Itsellä on kokemuksia myös kultaisesta noutajasta ja flätistä, joten vertailupohjaakin on.
- punainenkettu
eikä tiettävästi labukka...
- kakasitoiminen
No, nyt kyllä kannattaa ottaa tollereista enenmmän selvää oiken toden teolla. ja heidän geeneostä ja jalostuksesta
- sdasfafasfasfasf
Irlanninsetteriin kannattaa tutustua
Varsinainen velmu kaveri :) Sopii hyvin metsästävälle ihmiselle lemmikiksi. Ja melko helppo koulutettavuus ja suuri miellyttämishalu. - Kooiker fani
Kooikerhondje sopii hyvin juuri sorsastukseen. Se on jalostettu juuri siihen... Se on kooltaan noin 35-40 cm. Kannattaa harkita...
- kaksitoiminen
Jos haluat hyvän metsäkaverin, kuka ei piipitä, eikä ole adhd. Ota yhteyttä metsästyslinjaisiin labradorinkasvattajiin. Minulla on, ja on hyvä sorsa- sekä metsäkanalintuja, etsii myös haavoituneet hirvet, ja peurat. Erittäin monipuolinenrotu. Ainoa vaaraa että et saa oikea kasvattajaa ja linjausta koska paljon on myös pelkkää näyttely puolen kasvattajaa, en tarkoita, että he olisivat huonoja mutta kannattaa katsoa tarkkaan monesta polvessa jalostusnetistä sukutaulu.
- ganali
kaksitoiminen kirjoitti:
Jos haluat hyvän metsäkaverin, kuka ei piipitä, eikä ole adhd. Ota yhteyttä metsästyslinjaisiin labradorinkasvattajiin. Minulla on, ja on hyvä sorsa- sekä metsäkanalintuja, etsii myös haavoituneet hirvet, ja peurat. Erittäin monipuolinenrotu. Ainoa vaaraa että et saa oikea kasvattajaa ja linjausta koska paljon on myös pelkkää näyttely puolen kasvattajaa, en tarkoita, että he olisivat huonoja mutta kannattaa katsoa tarkkaan monesta polvessa jalostusnetistä sukutaulu.
Meidän metsästyslinajinen labbis on hyvä metsäkaveri, ei piipitä mutta on melkoinen adhd ja käy välillä vähän "liian kuumana" (eli häsyää, ei osaa rauhoittua, ei mene käskyt perille yms) metsällä. Uskoisin että tuo on kyllä enemmänkin koiran persoonasta kiinni ja meidän labbis on vasta 2v joten eiköhän se tuosta rauhoitu ajan myötä.
- 1 labbis
ganali kirjoitti:
Meidän metsästyslinajinen labbis on hyvä metsäkaveri, ei piipitä mutta on melkoinen adhd ja käy välillä vähän "liian kuumana" (eli häsyää, ei osaa rauhoittua, ei mene käskyt perille yms) metsällä. Uskoisin että tuo on kyllä enemmänkin koiran persoonasta kiinni ja meidän labbis on vasta 2v joten eiköhän se tuosta rauhoitu ajan myötä.
2 v labbis on höseli vielä teet kunnolla labbiksen peruskoulutuksen paikallaanolon, luoksetulon makupaloilla kaikki koulutus labbikselle.5v vielä säännöllistä opetusta koirakouluun on aivan eri koira sitten.Labbiksen rotuesittelyssä on myös mainita aikuistuu myöhään elämän perusmyönteisyys kuuluu labbiksen luonteeseen aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle283577Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142860Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt292817Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212781Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162458Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771782Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501708Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261686Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431481- 1501379