Olen hionut vanhasta keittiön vanhasta (sellainen iso, pienten "yläkaappien" kanssa ja ovaalilla peilillä varustettu) piirongista vanhan, likaisen ja kuluneen maalipinnan pois ja nyt pitäisi maalata se entistä ehompaan kuntoon ja kauniimmalla värillä. Entinen maali oli likaisen tummanvihreää, enkä sitä ainakaan halua, mutta olen ajatellut jotain vihertävää kuitenkin. Osaisiko joku neuvoa/antaa vinkkejä millä maalilla ja minkä väriseksi se kannattaisi maalata. Keittiö on muuten vaalean vihreä/vaalean beige-sävyinen.
Olisiko tietoa onko Kaakkois-Suomessa jotain entisöintiliikettä jollen uskalla itse käydä maalaamaan?
Olen käyttänyt remontissa muuten Tikkurilan Vanhan ajan värit- värikarttaa, josta toivoisin tämänkin maalin löytyvän.
uusi pinta
Lappeenranta
3
477
Vastaukset
- Rohkeasti vaan.
Kustavilainen maali on tyylikäs, minulla on koodikin jossakin. Osaat varmasti itse, maalikerroksia pitää olla kaksi tai kolme, ennenkuin hyvä tulee. pikku kohdat pensselillä ja isommat pinnat pienellä rullalla.
- naurattaa
mikä on pieni rulla maalauksessa? Tela se taitaa olla
- Lappeenranta
Kiitoksia vaan "runsaista" neuvoista :/ Maalasin valkoiseksi kun ajattelin että se on "turvallinen" väri ja saa myöhemmin helposti väriä pintaan jos siltä tuntuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881755Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721625Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901399Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1731330- 57925
- 49900
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em67889- 66884
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40871Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838