uusi pinta

Lappeenranta

Olen hionut vanhasta keittiön vanhasta (sellainen iso, pienten "yläkaappien" kanssa ja ovaalilla peilillä varustettu) piirongista vanhan, likaisen ja kuluneen maalipinnan pois ja nyt pitäisi maalata se entistä ehompaan kuntoon ja kauniimmalla värillä. Entinen maali oli likaisen tummanvihreää, enkä sitä ainakaan halua, mutta olen ajatellut jotain vihertävää kuitenkin. Osaisiko joku neuvoa/antaa vinkkejä millä maalilla ja minkä väriseksi se kannattaisi maalata. Keittiö on muuten vaalean vihreä/vaalean beige-sävyinen.
Olisiko tietoa onko Kaakkois-Suomessa jotain entisöintiliikettä jollen uskalla itse käydä maalaamaan?
Olen käyttänyt remontissa muuten Tikkurilan Vanhan ajan värit- värikarttaa, josta toivoisin tämänkin maalin löytyvän.

3

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rohkeasti vaan.

      Kustavilainen maali on tyylikäs, minulla on koodikin jossakin. Osaat varmasti itse, maalikerroksia pitää olla kaksi tai kolme, ennenkuin hyvä tulee. pikku kohdat pensselillä ja isommat pinnat pienellä rullalla.

      • naurattaa

        mikä on pieni rulla maalauksessa? Tela se taitaa olla


    • Lappeenranta

      Kiitoksia vaan "runsaista" neuvoista :/ Maalasin valkoiseksi kun ajattelin että se on "turvallinen" väri ja saa myöhemmin helposti väriä pintaan jos siltä tuntuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      328
      11336
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      35
      3471
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3047
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2761
    5. 89
      2631
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      27
      2406
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2351
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      274
      2259
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1481
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    Aihe