uusi pinta

Lappeenranta

Olen hionut vanhasta keittiön vanhasta (sellainen iso, pienten "yläkaappien" kanssa ja ovaalilla peilillä varustettu) piirongista vanhan, likaisen ja kuluneen maalipinnan pois ja nyt pitäisi maalata se entistä ehompaan kuntoon ja kauniimmalla värillä. Entinen maali oli likaisen tummanvihreää, enkä sitä ainakaan halua, mutta olen ajatellut jotain vihertävää kuitenkin. Osaisiko joku neuvoa/antaa vinkkejä millä maalilla ja minkä väriseksi se kannattaisi maalata. Keittiö on muuten vaalean vihreä/vaalean beige-sävyinen.
Olisiko tietoa onko Kaakkois-Suomessa jotain entisöintiliikettä jollen uskalla itse käydä maalaamaan?
Olen käyttänyt remontissa muuten Tikkurilan Vanhan ajan värit- värikarttaa, josta toivoisin tämänkin maalin löytyvän.

3

509

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rohkeasti vaan.

      Kustavilainen maali on tyylikäs, minulla on koodikin jossakin. Osaat varmasti itse, maalikerroksia pitää olla kaksi tai kolme, ennenkuin hyvä tulee. pikku kohdat pensselillä ja isommat pinnat pienellä rullalla.

      • naurattaa

        mikä on pieni rulla maalauksessa? Tela se taitaa olla


    • Lappeenranta

      Kiitoksia vaan "runsaista" neuvoista :/ Maalasin valkoiseksi kun ajattelin että se on "turvallinen" väri ja saa myöhemmin helposti väriä pintaan jos siltä tuntuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1470
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      791
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      62
      710
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      675
    7. 52
      670
    8. 76
      576
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe