Puolikihloissa?

Turhaantunut?

Koen aika-ajoin mielenkiintoisia, epäuskoisia tuntemuksia, liittyen yhdessä oloon. Jostain kumman syystä en osaa avoliittoa mieltää elämän läpi kestäväksi parisuhteeksi ja pidän avioliittoa suuressa arvossa. Olemme nyt avopuolison kanssa asuneet reilun vuoden saman katon alla ja toimimme kuin aviopari. Talous on yhteistä, vaikka laki ei velvoita huolehtimaan toisesta avoliitossa. Välillä koen, ettei avioliiton myötä mikään asia muuttuisi.

Olemme puhuneet paljonkin avioliitosta. "Kun on varma", "Kerran elämässä naimisiin" on olleet miehen lausahduksia. Tänään viimeeksi viittasi avioliittoon ammattikeskustelussa "kumman vaimo olisit mielummin..?". Tuo kun on varma on se ongelmani. Kun sitä oikeaa vahvistusta tulevasta avioliitosta ei ole tullut (eikä kai ihan äkkiä oo tulossakaan) on hiukan vaikea suhtautua. Pidät kuin vaimoa, mutta et tunnu olevan varma, haluatko juuri minusta sen vaimon.

Oma ystäväpiirini on lähinnä jo avioituneita pareja, muutama sinkku ja pari elämäntapa avoliitossa olevaa pariskuntaa on. Heille avoliitto taas on "periytynyt" tekijä.
Kumppanin ystäväpiirissä ei taida montaakaan aviossa elävää olla. Ehkä se sitten taas vaikuttaa hänen näkemyksiinsä. (?)

En kyllä kannata mitään vuosikausien kihlauksia, kihloihin mennessä pitäisi tietää mikä päivä parin vuoden sisällä se hääpäivä on.

Huokaus. Toisaalta jos tässä asiassa ei tule miellyttävää ratkaisua, kumppani ei ehkä olekkaan se oikea. Vaikka keskustelujen myötä samat päämäärät elämässä on olleet.

1

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai toisin päin

      en ihan ymmärtänyt oletteko jo kihloissa?
      Jos kerta tuntuu että mikään ei muutu, onko sillä niin väliä meneekö kihloihin tänä vuonna vai 3 vuoden päästä. Ja myös naimisiin ei ole väliä meneekö tänävuona vai 3 vuodenpäästä. Päämäärä on kaikissa sama. Kaikki ei vaan halua valita bendoliinoa. Osaa köröttelee mielummin tavaravaunulla.

      Varmasti rakkaasi haluaa jossain vaiheessa sinun kanssa naimisiin. Tilanne ei vaan välttämättä ole oikea. Onko hänellä työ murheita onko esim työtön tai opiskelija. Voi olla että hän haluaa naimisiin kun pystyy maksamaan unelmiesi häät omasta pussitaan, eikä tarvitse ryöstää vanhempia. Tai sitten kokee olevansa liian nuori ja miettii että häiden jälkeen se haluaa varmasti lapsen ja sitten rivitalonpätkän ja sitten toisen lapsen ja tila-auton

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      141
      1765
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1668
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1420
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      210
      1167
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      279
      1113
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1093
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      968
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      898
    Aihe