Collienartulleni tuli heti juoksun jälkeen kohtutulehdus, tai alkava sellainen, jota hoidettiin ensin antibiootein, mutta sitten päädyttiin leikkaamaan. Leikkaus oli ajoissa, kohdussa oli vasta vähän märkää. Nyt kolme päivää leikkauksen jälkeen koira on ilmeisesti jossain määrin vielä kipuinen. Särkylääkettä se saa iltaisin ohjeen mukaan liuoksena. Ja tietysti antibiootteja. Sen liikkuminen on vaivalloista, ei siis halua liikkua, vaan jumittaa toisinaan pissillä käydessä. Suurin ongelma on kuitenkin se, että se ei syö kuin ihan vähän, liian vähän... Haavan hännänpuoleisesta päästä, sentin matkalta, tihkuu aavistuksen jotain nestettä, ei verta. Kaikki tikit ovat itsestään sulavia.
Millaisia kokemuksia teillä on leikkauksen jälkeisestä paranemisesta? Kuinka kauan paraneminen on kestänyt? Entä ruokailu, milloin ruoka on alkanut maistumaan? Ensimmäinen ulostaminen leikkauksen jälkeen, milloin, miten se onnistui?
Tiedän, että paraneminen ei tapahdu hetkessä, mutta silti.....
Kohtutulehdus ja leikkaus
4
3764
Vastaukset
- koiriensa emäntä
Meillä jouduttiin hätäleikkauksella poistamaan koiralta kohtu ja munasarjat märkäkohdun vuoksi syksyllä. Koiramme oli liian hyvin kipulääkitty, ja onnistui saamaan tikit pettämään, joten haava tyräytyi, ja jouduttiin uudestaan avaamaan viikon päästä. Meillä siis oli koira jo leikkausta seuraavana päivänä kuin normaali, eli toisen leikkauksen jälkeen emme enää antaneet kipulääkettä lainkaan.
Kakkahan se yleensä viimeiseksi tulee. kannattaa kuitenkin ehkäistä sen kovaksi muodostuminen, jos ei ala kuulua, tai koira ei muuten vain kivuiltaan pysty kakkaamaan, niin laksatiivin käyttö voisi olla hyvä ratkaisu. Lyhytaikaisesti siitä ei ole haittaa.
Mutta siis, toipuminen on toki yksilöllistä, Mutta omat koirani ovat aina toipuneet nopeasti, jos vertaan vaikka itseeni. Eli, jos ei kakki perustoiminnot toimi noin vuorokauden päästä edes jollain laillas, niin huolestun, ja alan tarkkailemaan mm. lämpöjä tarkemmin. - Justiina täti
Voisi sanoa että koira on noin viikon verran
apea ja todella sairaan oloinen, väsynyt aivan kuin ihminenkin jolla on haava vatsassa.
Kudosnesteen vuotaminen ei ole vaarallista, muista pitää haava puhtaana, kuivana ja ilmavana.
Mittaa koiran kuume (normaali on 38,5 ) todella kova kuume on jo 40 ja alilämpö 38.
Antoiko lääkäri ohjeita haavan hoidosta. jos kudosnestettä vuotaa suihkuta haava ja putsaa se Petadinella (pullossa on ohje)
Jos koira ei ole terve viikon päästä tai sillä on kuumetta vie heti lääkäriin. - collieneiti
Haava parani ajallaan, ei mitenkään nopeasti ja vielä yhteen sulamattomaan tikkiin tuli myöhemmin pieni märkäpaise. Ulkopuolelta kaikki ollut ok jo kauan, mutta sisäpuoli ei ole kunnossa. Siis jostain syystä vatsa meni sekaisin ja sille ei pysty antamaan ehkä koskaan enää nappulaa, ei hypoallergeenistakaan. Se on syönyt Primperan kuureja ja Omeprazolia, jotka nyt viikon verran ovat olleet pois käytöstä, sekä vieläkin saa Stomaxia ja Tehobaktia. Syö kaura-broilerivelliä ja koirapuuroa. Ja kun tuota nappulaa ei voi antaa pitäisi siirtyä kokonaan puuro ym. linjalle ja yrittää ujuttaa tuo pääruokana ollut kauravelli pois. Kysymys kuuluu paljonko määrällisesti (noin ) pitää 16,5 kg koiralle antaa puuroa, että se saa tarpeeksi ruokaa? Vitamiini- ja kalkkilisä tietysti paketin ohjeen mukaan ja öljy lisäksi.
- Nartun emäntä
Meillä parani muutamassa vrk:ssa, ell:n ohjeiden mukaan sai liikkua jos oli sillä mielellä...ja niinpä se liikkuikin.
Lienee yksilöllistä sitten tuo. Tikit tosin eivät olleet sulavia vaan ne poistatettiin erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213849
- 891900
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa891316Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1681271- 561129
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.541031Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe1881007- 61932
- 42896
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis143849