Todellinen neuvo

Tämä viesti jakaa lukijat perusidiootteieh, jotka tyypillisesti on koulukiusaajia sun muita luusereita, jotka päätyy pienipalakkaisiin hommiin ja velkavankeuteen. Tämä porukka nauraa tällekin viestille nyt ja katuu 20 vuoden päästä karkeasti. Ja sitten on se pieni porukka, joka ottaa onkeensa ja 20 vuoden päästä on onnellinen kuin mikä, että oli kersana fiksu.

Eli: laittakaa nyt sivuun viikkorahoistanne osa ja säästäkää. Laskelama (jossa käytetään tämän päivän rahaa ja unohdetaan inflaatio) Sinun ei nyt tarvitse ymmärtää kaikkea viestin sisältöä ja harva 10-vuotias ymmärtääkään, mutta lue loppuun ja mieti lopputulosta:

Esim. jos olet 10 vuotias ja saat seuraavan muutaman vuoden viikkorahaa 5 euroa ja sitten seuraavat 5 v kuukausirahaa esim. 50 e. Säästätä aina puolet rahoista. Normaalin säästötilin korko suojaa inflaatiolta, joten kun täytät 18 v, sinulla on koossa 1890 e. Kesätöistä voi sitten säästää vielä paljon enemmän. Ja nyt tulee se juttu: saman päivänä, kun täytät 18, avaa arvo-osuustili ja osta osakkeita säästöilläsi. Kun sijoitat vain tuon viikkorahoista säästetyn summan ja annat edelleen sijoitat osingot, 10 vuoden päästä sinulla on ihan normaaleilla tuotto-odotuksilla tonnni lisää (siis tämän päivän rahassa)!!! Tonni ilmaista rahaa!

Ja mieti, kun alat oikeasti laittamaan kesätöistä suurempia summia. Olet kolmekymppisenä jo varakas!

Anna tyhmien kaveriesi tuhlata kaikki rahat karkkiin, mutta ole sinä viisas. 20 vuoden päästä kiität itseäsi.

2

949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :P

      Todellista viisautta! Harmi, että en tajunnut tätä 10-vuotiaana. :) Ja harmi, että en saa rahaa juuri ollenkaan vanhemmiltani. :p

      • Ju.Le

        Säästät koko lapsuutesi ja sitten 30 vuoden päästä saat (ehkä) ilmaisen tonnin. Eivät ne osakkeet välttämättä tuota...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5376
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3711
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3273
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2525
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2112
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2047
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1876
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1338
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe