1000€ sijoitus

E_tg

Eli olen aloitteleva sijoittaja joka ei tiedä juuri mitään vielä tässä vaiheessa pörssistä jne. Tarkoitus olisi kuitenkin aloittaa sijoittaminen parempaa tulevaisuutta toivoen :) Eli olen ajatellut avata Nordnetiin salkun johon tässä kevät-kesän aikana sijoittaisin 1000 euroa. Kysymys kuuluukin että mihin se pitäisi sijoittaa ? Olen katsellut erinlaisia vaihtoehtoja mutta en oikein tiedä miten homma pitäisi laittaa käyntiin. Osakkeet kiinnostaisivat mutta pääoma on ilmeisesti vähän liian pieni vielä sinne markkinoille vaikka jotkin tahot ovat sitä mieltä että 1000 euroa on riittävä pääoma osakemarkkinoille. Sitä ei voi hajauttaa kuin korkeintaan 2 paikkaan mutta siitä sitten pikku hiljaa lisämään. Rahastoja on haukuttu että kehuttu kuulemma niistä menee palkkiota liikaa välikäsille ilman kunnollista vastinetta mutta toisaalta taas riskit ovat pienempiä ja tuotto todennäköisempää. Jos kuitenkin aloittaisin osakesijoitamisella mitä mieltä olette näistä osakkeista tällä hetkellä Teliasonera, Kone, Fortum, Nordea, Aktia, Orion... ? Olisiko parempia sijoituskohteita ? Tarkoitus olisi siis lyödä tuo 1000 euroa kerralla johonkin noista ja sitten 6 - 12 kk jälkeen tehdä uusi 1000 lyönti johonkin muuhun osakkeeseen. Kannattaisiko korkorahasto kuitenkin näin aluksi paremmin ? Miten te jakaisitte sijoituksia ? Olen opiskelija joten tuo 1000 euroa vuodessa on ihan maksimaalinen sijoitus raha. Tarkoitus olisi että kun valmistun olisi minulla mukavan kokoinen salkku Nordnetissä josta olisi hyvä vielä jatkaa :) sijoitusaika pyörii siis 5-10 vuotta. Haluttu tuotto olisi jotain 5% luokkaa joka ei kai ole hirveän paljon ? Kun ajatellaan että jos sijoitan osakkeisiin niin osinkotuloina ei pitäisi olla mikään mahdottomuus tuo 5% ja siihen kun lisätään osakkeen arvon muutokset (jos ne nyt on plussalla) niin sijoitushan olisi tuottanut jo ihan mukavasti :)

12

2280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittaa siitä

      että käyttäisit välillä enteriä (se on se isompi näppäin siinä oikella), niin joku vois vaikka jaksaa lukea sun tekstisi.

    • kooro

      Shorttaa jenkkien velkakirjoja tai osta kultaa. Jos ne rahat kuitenkin on ihan pakko tunkea osakkeisiin, niin odottele ensin rauhassa romahdusta ja sijoita sen jälkeen monikansalliseen >5% ja kasvavaa osinkoa yli 20 vuotta maksaneeseen monikansalliseen firmaan.

    • Hajautetusti.

      Samaa mietin minäkin, mutta panokseni on vähän isompi, olen ajatellut sijoittaa kerralla n 6000-9000e hajautetusti tai jopa yhteen yhtiöön.

    • keijo--

      Älä sijoita jos et siedä riskiä. Jos sijoitat ja rahaa on maksimissaan tonni, sijoita mieluummin 800e ja laita se 200e taskuun/määräaikaistalletukseen tai vaikka kurkusta alas niin tappio on viidenneksen vähemmän.

      Listastasi Fortum on ainoa mihin itse sijoittaisin, Telia ehkä varauksella.

      Pankit ei kiinnosta, Kone voi olla tasainen mutta koitan hakea mahdollisuutta suurempiin kasvuihin vaikka sitten riskilläkin, Orionin patentit ja niiden myötä kilpailukyky on kohta lopussa ja uusista ei ole tietoa.

      Jos välttämättä jotain toisen aika aloittelijan vinkkejä haluat niin Fortum, metsäyhtiöistä UPM tai Stora Enso tai sitten ihan vaan Nokia. Fortum on näistä ainoa, joka ei ole juuri nousuja hiljattain nähnyt ja jonka hyvä nousu on todennäköisesti edessä ensimmäisen osarin (huhtikuun lopulla) jälkeen näin pakkastalven jälkeen. Jos pelirahaa olisi ja kohteita tarjolla, pelaisin warranteilla niin että mikä tahansa näistä on noussut 10% vuoden loppuun mennessä.

      Seuraa Kauppalehden keskusteluja ensin pari viikkoa tunnin päivässä ja kun opit suodattamaan paskan pois, riittää 30 min.

    • noin pienellä rhalla on hajatus kannattavaa vain ostamalla jotain indeksirahasatoa tms joku muu etf. Tai sitten ottaa vähän riskiä ja ostaa vain yhden yhtiön osakkeita. Joku perusturvallinen osingonmaksaja. JOku lassila&tikanoja on näin heittona yksi noihin normeihin sopiva. Silti tuskin joku fiskars, tai wärtsiläkään huonoja on ilman hajautustakaan, jos vain aika-väli on riittävän pitkä. Itseltä löytyy kaikkia noita.

      • jepsus

        5-10 vuoden horisontti on sinänsä hyvä, mutta kassa tosiaan aika pieni. Nordnetin indekseistä OMXH25 on siitä hyvä, että kun rahasi ovat kiinni siinä, tulet luultavasti joka tapauksessa lukeneeksi päivän lehdistä miten Helsingin pörssissä noin yleisestiottaen menee ja se koskee aina myös omaa sijoitustasi etkä joudu käyttämään sen suuremmin päivittäin aikaa jonkun yksittäisen osakkeen kyttäämiseen. Tulos on tasan se mikä pörssin tilanne yleisesti on, ei enempää eikä vähempää. Pitkällä aikavälillä se voittaa kaikki saman markkinan rahastot ja luultavasti normaalisti mediaa seuraamalla tiedät mihin suuntaan arvo liikkuu.

        Jos aktiivisempi sijoittaminen kiinnostaa, laita ensimmäinen tonni indeksiin ja seuraava johonkin yhden yhtiön osakkeeseen johon uskot ja jota jaksat seurata.


      • analyytikko22
        jepsus kirjoitti:

        5-10 vuoden horisontti on sinänsä hyvä, mutta kassa tosiaan aika pieni. Nordnetin indekseistä OMXH25 on siitä hyvä, että kun rahasi ovat kiinni siinä, tulet luultavasti joka tapauksessa lukeneeksi päivän lehdistä miten Helsingin pörssissä noin yleisestiottaen menee ja se koskee aina myös omaa sijoitustasi etkä joudu käyttämään sen suuremmin päivittäin aikaa jonkun yksittäisen osakkeen kyttäämiseen. Tulos on tasan se mikä pörssin tilanne yleisesti on, ei enempää eikä vähempää. Pitkällä aikavälillä se voittaa kaikki saman markkinan rahastot ja luultavasti normaalisti mediaa seuraamalla tiedät mihin suuntaan arvo liikkuu.

        Jos aktiivisempi sijoittaminen kiinnostaa, laita ensimmäinen tonni indeksiin ja seuraava johonkin yhden yhtiön osakkeeseen johon uskot ja jota jaksat seurata.

        Pistä koko summa Talvivaaraan. Parin vuoden päästä olet ainakin kaksinkertaistanut tuon 1000e


    • 2000 euroa on pienin summa, joka kannattaa laittaa osakkeisiin. Sekin raha riittää vain 1 osakkeeseen, jos yhtään ajattelet mm. välityskuluja. Yhteen osakkeeseen sijoittaminen ei ole kovin järkevää ainakaan pidemmäksi ajaksi.

      Jos oikeasti sulla on vain 1 tonni, niin suosittelen sen sijoittamista indeksilainaan.. esim. joku Aasiaan tai kehittyville markkinoille sijoittava. Tämän sijoituksen voit sitten unohtaa esim. 5 vuodeksi ja jonka jälkeen kuittaat mahdolliset voittosi. Jos taas tarvit tätä rahaa ennen 5 vuotta, niin voit myydä lainaosuutesi jälkimarkkinoilla.

    • frank4

      Löysin tämän kun googlasin miten sijoittaa 1000€
      Jos 27.3.2010 olisi ostanut 1000€ Applen osakkeita niiden arvo olisi tänään 2500€

      Tuotto on silloin ollut n.30% vuodessa. Tosin en tiedä onko se vähän vai paljon, mutta helppoa rahaa se olisi ollut.

      Aika moni tuttu osti applea 2004-2005. Itse ostin muuta ja ei siitä sen enempää...

    • 292

      Tuhatlappunen kannattaisi siirtää rahaston hoiviin.
      Osakkeita sillä ei kannata ostaa ,koska tarvitset hajautusta ja välityspalkkiot syövät suuren osuuden noin pienestä rahasta.

      Itselläni on Handelsbanken Euro-Obligaatio A takonut tuottoa jo pidemmän aikaa, handelsbankin kulutkin ovat melko mitättömät tuottoon nähden.

    • miettikääppä vähä

      30% tuotto on ihan paperia osakemarkkinoilla.

      Tämäkin osake on noussut vuodessa yli 800% ja nousee vielä lisää.
      Kurssi ollut viimepäivinä kivassa nousussa.

      http://www.bloomberg.com/quote/SLTD:US

      Kannattaa hypätä mukaan ja nauttia noususta. Seuraavat 5-10 tämä nousee kuin raketti.

      Tässä firman kotisivu:
      http://www.solar3d.com/
      Tässä heidän keväällä ostaman tytäryhtiön sivu:
      http://www.visitsunworks.com/

      Tässä ketjussa jauhaa taas joku ns muka ammattisijoittaja joka ei tajua nousujen päälle mitään. Tämä mainitsemani osake on vähän aikaa sitten pompannut jopa 60% päivässä!

      • Heh heh...

        Sinä muuten vastaat sellaiselle kirjoittajalle, joka ON JO sijoittanut rahansa neljä vuotta sitten! :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      130
      7162
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2529
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1210
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      937
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      900
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      69
      879
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      764
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      723
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe