Lapsiasianvaltuutettu palauttamassa heikkoja adoptioita

mikko_n_75

Huomasin äskettäin, että lapsiasiainvaltuutettu Maria Kaisa Aula on esittänyt lausunnossaan, että avoimesta adoptiosta säädettäisiin lainsäädännössä. Ks.

http://www.lapsiasia.fi/nyt/tiedotteet/tiedote/view/1488739

Esitetyn perusteella ymmärsin, että sijaisperheisiin adoptoimista haluttaisiin tukea, mutta lapsiasiainvaltuutettu olisi ilmeisesti tiedostanut joitakin nykyisiä adoptiolainsäädännön ongelmia, koska haluaa adoptiolakiin kirjattavan myös biologisten vanhempien oikeuksista adoption jälkeen. Tarkoitetaanko tällä mahdollisesti heikkojen adoptioiden palaamista lainsäädäntöön, jos esimerkiksi seuraava hallitus ja eduskunta toteuttaisi esityksen? Tällön tällä menetelmällä adoptoineet joutuisivat huomioimaan vanhemmuudelleen asetetut rajoitteet ja tapaamisoikeus- ja tiedonsaantivelvoitteet.

2

426

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odottava.

      Ainakin osittain tervetullut uudistus ja nimenomaan a-lapsia ajatellen. Nykyisin monissa tapauksissa (poikkeuksia tietenkin on) lapsilta pyritään katkomaan kaikki ulkopuoliset pysyvät ihmissuhteet, jopa pelan toimesta tähän kannustetaan aktiivisesti.
      Monet a-lapset ovat menettäneet kaikki biologiset sukulaisensa ja uusien, aboption kautta tulleisiin sukulaisiin ei saa muodostua mitään kiinteitä ystävyyssuhteita.
      Aikuistuttuaan monet a-lapset joutuvat näin "tyhjän päälle", kun ei ole lapsuuden- nuoruudenystäviä lainkaan, ei läheisiä sukulaisia, joiden puoleen kääntyä elämän eri tilanteissa, siis juuret puuttuvat.

      • mikko_n_75

        Sen ymmärrän, että tällä hetkellä voi olla sellaisia ikäviä käytäntöjä, että adoptiolapsen yhteydenpitoa biologisiin sukulaisiin rajoitettaisiin ja esimerkiksi luvattu viestien välittäminen adoptionjärjestäjän kautta katkaistaisiin, mutta tuo kielto muodostaa ystävyyssuhteita uusiin adoption kautta tulleisiin sukulaisiin tuskin pitää paikkaansa.

        Tilanne on ennemminkin niin päin, että adoptionjärjestäjän intresseissä adoptiolapsen integroituminen adoptiosukuun olisi nimenomaan tärkeällä prioriteetilla, mutta adoptiovanhempien suvut itse eivät lasta hyväksyisi. Näin voi käydä ainakin kansainvälisissä adoptioissa, joissa lapsen ihonväri ja muu ulkonäkö kielii ulkomaalaisesta taustasta. Isovanhemmat saattavat esimerkiksi haluta kesähuvilan menevän perintönä niin, että biologiset lapsenlapset saisivat periä sen ilman jonkun eteläisestä Afrikasta tai Kiinasta kotoisin olevan adoptiolapsenlapsen pääsyä osalliseksi. Tällainen on lakiosien periytymistä lukuunottamatta mahdollista hoitaa laillisesti testamentilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      166
      1548
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      256
      1086
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      752
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      711
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      674
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      655
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      576
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      48
      541
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      39
      534
    10. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      67
      533
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      491
    12. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      54
      480
    13. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      479
    14. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      56
      477
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      466
    16. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      460
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      441
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      433
    19. 20
      406
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      405
    Aihe