Ei anna ladata koneelle CWShredderiä, eikä anna purkaa sitä levyltäkään. Aina heittää tuon kirotun best-searchin! Onko mitään enää tehtävissä?!
Best-search
Pia
11619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
varmaan ladattua Hijackthissiä koneellesi ?
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/hijackthis.htm
jos saat niin liitä logi tänne.
Väliaikainen ratkaisu jo et saa sitä ladattua niin etsi rekisteristä nimellä nkvd.us ja poista kaikki mitkä viittaavat tuohon nimeen. Koita myös hakusanalla Best-search vaikka sillä nimellä ei todennäköisesti se siellä esiinny.
Lainaus
>>>
Rekisterin poisto-ohjeet.
Näiltä sivuilta joskus lainattu.
Muokkasin sitä tuohon nkvd.us sopivaksi.
Näin saat poistettua:
>Käynnistä
>Suorita
>kirjoita siihen ,REGEDIT
>OK
>vedä pystypalkki ylös ja klikkaile Kaikki miinusmerkit (jos eivät ole jo valmiiksi plussana) kaikkien edestä plussaksi, paitsi -OMA TIETOKONE ja klikkaa sitten vasemmalla korvalla OMA TIETOKONE-sana siniseksi.
>Muokkaa
>Etsi
kirjoita sen ohjelman tms. nimi jonka haluat poistaa (esim. sex.exe tai tms.) ohjelman nimi tms. jonka haluat poistaa. (Sinun tapauksessasi laita hakusanaksi nkvd.us ja poista kaikki kansiot ja avaimet joissa nkvd.us esiintyy)
>Etsi seuraava
>ja voit poistaa vasemmalta sinisenä näkyvät kansiot ja oikealta avaimet joissa tuo nimi selkästi löytyy , DELETE ja OK
>painase F3 näppäintä alkaa uusi haku ja voit taas poistaa hakusanalla löytyvät.
>painase F3 ja taas voit poistaa. toista haku F3:sta painaen niin monta kertaa kunnes tulee ilmoitus haku päättynyt.
On helppo ja Turvallinen käyttää:
kunhan nyt edes hieman malttaa miettiä, jotta poistat Vain hakusanallasi Löytyvät ja SINISENÄ olevat kansiot-avaimet joissa haksusanasi nimi on ÄLÄKÄ poista Mitään muuta kuin hakusanallasi löytyvät.
HUOM:
Ole erittäin huolellinen Rekisterieditorin käytössä, koska jos poistat Yhdenkin väärän Kansion tai Avaimen, niin koneesi ei sen jälkeen ehkä enää toimi!
koitas muita siivous ohjelmia kuten ad-aware hae tosin päivitykset ennenkun scannat
päivyts ohjeet jos ei päivity muuten (tarkistä päivämäärä)
ad-awaren päivitys käsipelillä aika helpoo. Ohjeet mee ad-awaren kotisivuille http://www.lavasoft.de/ ja mee sieltä neuvonta foorumille ja niisää ensinmäisiää lukee jotain että kaikki päivitykset tai jotan siihe suuntaan lataa uusin päivitys ja sitten avaa se päivitys paketti (reflist.zip) ja siirrä sen sillä oleva tiedosto ad-awaren kansioon kun siirrät sitä niin se kysyy että haluatko korvata tiedoston paina kyläl ja käynnistä ad-aware uudestaan niin se on päivitetty.
kokeile tätä keinoa jos et ole kokeillut tai sitten jos toi äskeinen ei tehonnut tai sitten voit koittaa spybottia
mitään ja kone ei anna ladata mitään muutakaan.
Suosikkien kautta pääsee tänne suomi24:ään, mutta jos kirjoittaa osoitteen, niin aukeaa vain best jne.
suoraan noita CWShredder ja HijackThis ohjelmia
jos kerran pääset näille sivuille.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/CWShredder1.56.1.exe
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/HijackThis.exe
mihinkään lataukseen. Noistakin aukeaa vain tuo kirottu best...
tuota
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/delcwssk_CWS_SmartKiller.zip
jos onnistut sen avaamaan niin suorita kyseinen ohjelma ja yritä sitten uudelleen ladata / aukaista CWShredderiä yms..
Jos ei sekään auta niin sitten mene sinne rekisteriin ja etsi / poista tuolla ylempänä olevan ohjeen mukaan.
Jos ei rekisterissä käynti ole tuttua niin suosittelisin kysymään apua joltain vähän kokeneemmalta joka voisi tulla sua auttamaan.
Rekisterin muokkaaminen 'käsin' on aina vähän arveluttavaa vaikka olisi kuinka hyvät ohjeet joten ensimmäiseksi siitä kannattaa ottaa varmuuskopio.
Aikani kun tiedostoja poistelin, niin se tuntuu hävinneen. Sain nyt myös ladattua levykkeeltä uuden shwedderin. Kiitokset avusta!
Mielelläni vielä katsoisin sitä HijackThis logia sillä sinä (siellä rekisterissä) eikä se CWShredder (jos olet sen jo ajanut) eivät välttämättä poistaneet kaikkea.
.
Viitsitkö tarkastaa ja kerrotko jos jotain tarvitsee vielä poistaa? Kiitos!!!
Logfile of HijackThis v1.97.7
Scan saved at 18:07:43, on 12.4.2004
Platform: Windows XP SP1 (WinNT 5.01.2600)
MSIE: Internet Explorer v6.00 SP1 (6.00.2800.1106)
Running processes:
C:\WINDOWS\System32\smss.exe
C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe
C:\WINDOWS\system32\services.exe
C:\WINDOWS\system32\lsass.exe
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
C:\WINDOWS\System32\svchost.exe
C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\ccEvtMgr.exe
C:\Program Files\Norton Personal Firewall\NISUM.EXE
C:\Program Files\Norton Personal Firewall\ccPxySvc.exe
C:\Program Files\Norton AntiVirus\navapsvc.exe
C:\WINDOWS\Explorer.EXE
C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\ccApp.exe
A:\HijackThis.exe
C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe
C:\Program Files\Messenger\msmsgs.exe
R0 - HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Start Page = http://www.msn.fi/
R1 - HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings,ProxyOverride = *.fi;
R0 - HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Local Page =
R0 - HKLM\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Local Page =
R1 - HKCU\Software\Microsoft\Internet Connection Wizard,Shellnext = http://elisa.net/
O2 - BHO: (no name) - {06849E9F-C8D7-4D59-B87D-784B7D6BE0B3} - C:\Program Files\Adobe\Acrobat 6.0\Reader\ActiveX\AcroIEHelper.dll
O2 - BHO: NAV Helper - {BDF3E430-B101-42AD-A544-FADC6B084872} - C:\Program Files\Norton AntiVirus\NavShExt.dll
O2 - BHO: OsbornTech Popup Blocker - {FF1BF4C7-4E08-4A28-A43F-9D60A9F7A880} - C:\WINDOWS\System32\mshelper.dll
O3 - Toolbar: Norton AntiVirus - {42CDD1BF-3FFB-4238-8AD1-7859DF00B1D6} - C:\Program Files\Norton AntiVirus\NavShExt.dll
O4 - HKLM\..\Run: [ccApp] "C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\ccApp.exe"
O4 - HKLM\..\Run: [ccRegVfy] "C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\ccRegVfy.exe"
O4 - HKCU\..\Run: [Ultimate Popup Blocker] C:\Program Files\Ultimate Software\Popup Blocker.exe
O4 - Global Startup: Microsoft Office.lnk = C:\Program Files\Microsoft Office\Office10\OSA.EXE
O8 - Extra context menu item: E&xport to Microsoft Excel - res://C:\PROGRA~1\MICROS~2\Office10\EXCEL.EXE/3000
O13 - Home Prefix:
O13 - Mosaic Prefix:
O13 - FTP Prefix:
O13 - Gopher Prefix:
O14 - IERESET.INF: START_PAGE_URL=http://elisa.net/
O16 - DPF: Yahoo! Chat - http://us.chat1.yimg.com/us.yimg.com/i/chat/applet/c381/chat.cab
O16 - DPF: {2B323CD9-50E3-11D3-9466-00A0C9700498} (Yahoo! Audio Conferencing) - http://us.chat1.yimg.com/us.yimg.com/i/chat/applet/v45/yacscom.cab
O16 - DPF: {9F1C11AA-197B-4942-BA54-47A8489BB47F} (Update Class) - http://v4.windowsupdate.microsoft.com/CAB/x86/unicode/iuctl.CAB?37885.517025463
O16 - DPF: {D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000} (Shockwave Flash Object) - http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab
>>>
Asenna ohjelma HijackThis.exe omaan hijackthis kansioon esim C:n juureen tai Program Files kansioon. esim. C:\hijackthis\HijackThis.exe tai C:\Program Files\hijackthis\HijackThis.exe ja tee scannaus juuri sieltä.
Kiitos paljon avustasi. Tein kuten neuvoit ja nyt toivottavasti kaikki on kunnossa, hyvältä ainankin näyttää. Kiitos!