Miksi ottaa koira jos on allerginen niille?
>Kuulin äsken serkultani että hänen kaverinsa aikoo ottaa sussarin vaikka on allerginen..
En ymmärrä miksi joku voi ottaa koiran, kun tietää että se joudutaan ottamaan pois!
Ajatelkaa koiraa... miten se KÄRSII tästä..
kamalaa stressiä!
Miksi ottaa koira?
5
516
Vastaukset
- Bour
se on että ihminen on se tyhmin eläin...
- Allergikko
Taas pitää vähän valistaa...
Ihmisten tyhmyyttä....
Itse olen allerginen ja astmaatikko koiria on ollut nyt mulla yhteensä 18 vuoden ajan ja sisä koiria!
Ei allergikko koiraa huvikseen ota. Nimenomaan kun
kyseessä on allergikko siinä jos missä on mietitty tarkkaan koiran hankintaa ja syykin on selvä!
Meillä on nyt iso lampuri jo toinen koira ja kestän sen hyvin ja vaikka en kestäisikään koirasta en luovu!
Mutta tässä vuosien varrella sitä on siedättynyt koiran pölylle...
en saa oireita lainkaan lääkitystä en enää tarvi!!!
Jos olisin aikanaan kun allergia todettiin luopunut rakkaasta silloisesta koirastani olisin varmaan hyvinkin astmaattinen...mutta sinnittelin enkä antanut periksi ja tässä sitä nyt ollaan
allergia arvot laskevat vuosi vuodelta parempaan:)
Toki tätäkään ei voi yleistää me kaikki ollaan erilaisia yksilöitä...toiset reagoivat toisin...
Mutta tällä halusin vain sanoa sen, että kun allergikko harkitsee lemmikin ottoa ei se mikään järjetön asia ole eikä etenkään harkitsematon!
Kyllä meilläkin silloin asioita puitiin kun todettiin astma ja allergia mutta päätettiin että ei se niin kuoleman vakava asia ole katsottiin päivä kerrallaan ja hyvin menee kuten jo mainitsin
18 vuotta! Ja meillä tulee tästä edespäinkin aina olemaan koira mutta vain yksi koira kerrallaan!
En voisi enää kuvitellakaan elämää ilman koiraa
ja sehän minut pahalta allergialta on pelastanut:)
Että kyllä allergikkokin voi elää onnellisesti koiran kanssa saman katon alla.
Ei saa heti tuomita!!! Päivä kerrallaan eikä saa heti luovuttaa! - Kämmä
Meijä koira o allerkine mule mutta ei se mitän, koska mä tykään siit siltiki.
- sivistynyt__
jep, minkäin hankkimassa koiraa vaikka olen allergiben. Nappaan vain joka päivä allergialääkkeen. ;)
- sivistynytjovuodesta1923
Minulla on aina ollut koira, enkä tarvitse siksi lääkkeitä, vaikka olen koko ikäni kärsinyt pikkuisen (enkä vain aivan vain "pikkuisen") jostain siitepölyallergioista, jotka ovat hävinneet eläintenpidon myötä kokonaan pois. Useimmat "allergioista" kärsivät ovatkin itseasiassa kusiaivoja, jotka vain kuvittelevat olevansa/uskottelevat näin itselleen olevansa "allergisia" koirille, koska heidän älykkyysosamääränsä ei riitä kyseenalaistamaan sitä tosiasiaa, että he ovat vain pelkureita, jotka nielevät koko allergiamyytin ja toimivat sen mukaisesti eläintenvihaajan roolissa koko elämänsä lävitse. Tällaiset ihmiset johtavat ihmiskunnan tuhoon.
Terveyskeskuksessa monesti käväissyt saku.:) Toki mallikelpoinen käytös koirakolta on aina plussaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2084575Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1043313Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881807Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141420Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181346Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241263Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2591216- 521190
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101141- 551089