biosin päivitys

jos biosin päivityksessä menee jotain pieleen eli kone ei vaikka käynnisty sen jälkeen ollenkaan edes biosiin niin onko mitään tehtävissä??
5156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ainakaan kotikonstein.

Äänestä

voi sitä yrittää resetoida. Patteri irti puoleksi tunniksi tai jos emolla on palautusjumpperi niin sillä. Joskus siinä jumpperissa lukee että cmos ram clear sector.

Äänestä
  • Jos Bios asetukset on menneet ketuille, niin silloin tietenkin resetointi toimii, mutta jos on leiskauttanut bioksen, ja se on epäonnistunut, niin silloin ei ole paluuta. Uusi ohjelmisto on kirjoitettu vanhan päälle eikä ole mitään minne voisi enää palata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asus-update kirjoitti:

jos biosin päivityksessä menee jotain pieleen eli kone ei vaikka käynnisty sen jälkeen ollenkaan edes biosiin niin onko mitään tehtävissä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu