mitä teen jos?!?

perintösormus

uskon ja toivon, että poikaystäväni kosii mua piakkoin. tiedän, että hänellä on tallessa ukkinsa vanha sormus ja myös naiselle sopiva sormus (siivotessani löysin ne ihan vanhingossa, eikä poikaystäväni tiedä, että olen nämä sormukset nähnyt). tää on typerää, mutta mä en vaan tykkää siitä (perintö)sormuksesta, joka todennäköisesti on mua varten.. se on vanha hopeinen ja tummunut. mielestäni ansaitsen oman sormuksen (keltakultaisen) joka sopii just mulle.

tiedän että on hölmöä ajatella tälläsia, mut mitä ihmettä mä teen jos poikaystäväni kosii mua tällä vanhalla sormuksella, jota en halua?!?
ja eikös se yleensä mee niin, että naiselle tulee ensin kihlasormus ja sitten naimisiin mennessä vielä vihkisormus..?
arvostan kyllä perinteitä ja kaikkea vanhaa..
enkä oo mikään koruihminen muuten, mutta tästä kihla/vihkisormusasiasta oon kuitenkin tarkka.

antakaa neuvoja!

2

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Au

      Ota vaan perintösormus vastaan kihlasormukseksi jos sillä on poikaystävällesi tunnearvoa (kai sitä sen verran voi rakkaansa hyväksi tehdä), sen voi aina puhdistaa ja kiillottaa tai vaikka tuunata hieman, jotta tulee mieluisampi itsellesi. Sitten vaan ennen häitä marssitte kultasepän verstaalle ja teetätte siihen rinnalle kauniin vihkisormuksen! (Vaikka semmoisen joka peittää alleen sen perintösormuksen :D )

      • perintösormus

        kiitos asiallisesta neuvosta! :)
        olin kyllä ajatellutkin, että voihan sitä vanhaa sormusta tuunata, toivottavasti poikaystäväni ei siitä pahastu.
        kosintaa ja häitä odotellessa..
        aurinkoista kevättä sullekin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      45
      3579
    2. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      291
      2398
    3. Mitä antaisit nainen ensimmäiseksi?

      Kaipaamallesi miehelle.
      Ikävä
      95
      1465
    4. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      109
      1339
    5. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      70
      1323
    6. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1300
    7. Koirahyökkäys filpuntiellä.

      Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu
      Pori
      120
      1247
    8. Paavi on kuollut

      Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill
      70 plus
      175
      1128
    9. Tiedätkö mikä mulle

      On vaikeaa?
      Ikävä
      45
      1109
    10. Helpottaisi paljon

      jos saisin tietää miten sulla menee.
      Ikävä
      59
      1093
    Aihe