mitä teen jos?!?

perintösormus

uskon ja toivon, että poikaystäväni kosii mua piakkoin. tiedän, että hänellä on tallessa ukkinsa vanha sormus ja myös naiselle sopiva sormus (siivotessani löysin ne ihan vanhingossa, eikä poikaystäväni tiedä, että olen nämä sormukset nähnyt). tää on typerää, mutta mä en vaan tykkää siitä (perintö)sormuksesta, joka todennäköisesti on mua varten.. se on vanha hopeinen ja tummunut. mielestäni ansaitsen oman sormuksen (keltakultaisen) joka sopii just mulle.

tiedän että on hölmöä ajatella tälläsia, mut mitä ihmettä mä teen jos poikaystäväni kosii mua tällä vanhalla sormuksella, jota en halua?!?
ja eikös se yleensä mee niin, että naiselle tulee ensin kihlasormus ja sitten naimisiin mennessä vielä vihkisormus..?
arvostan kyllä perinteitä ja kaikkea vanhaa..
enkä oo mikään koruihminen muuten, mutta tästä kihla/vihkisormusasiasta oon kuitenkin tarkka.

antakaa neuvoja!

2

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Au

      Ota vaan perintösormus vastaan kihlasormukseksi jos sillä on poikaystävällesi tunnearvoa (kai sitä sen verran voi rakkaansa hyväksi tehdä), sen voi aina puhdistaa ja kiillottaa tai vaikka tuunata hieman, jotta tulee mieluisampi itsellesi. Sitten vaan ennen häitä marssitte kultasepän verstaalle ja teetätte siihen rinnalle kauniin vihkisormuksen! (Vaikka semmoisen joka peittää alleen sen perintösormuksen :D )

      • perintösormus

        kiitos asiallisesta neuvosta! :)
        olin kyllä ajatellutkin, että voihan sitä vanhaa sormusta tuunata, toivottavasti poikaystäväni ei siitä pahastu.
        kosintaa ja häitä odotellessa..
        aurinkoista kevättä sullekin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      451
      2673
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2525
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      254
      1500
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1164
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      435
      1102
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1068
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      940
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe