mitä teen jos..?!?

perintösormus

uskon ja toivon, että poikaystäväni kosii mua piakkoin. tiedän, että hänellä on tallessa ukkinsa vanha sormus ja myös naiselle sopiva sormus (siivotessani löysin ne ihan vanhingossa, eikä poikaystäväni tiedä, että olen nämä sormukset nähnyt). tää on typerää, mutta mä en vaan tykkää siitä (perintö)sormuksesta, joka todennäköisesti on mua varten.. se on vanha hopeinen ja tummunut. mielestäni ansaitsen oman sormuksen (keltakultaisen) joka sopii just mulle.

tiedän että on hölmöä ajatella tälläsia, mut mitä ihmettä mä teen jos poikaystäväni kosii mua tällä vanhalla sormuksella, jota en halua?!?
ja eikös se yleensä mee niin, että naiselle tulee ensin kihlasormus ja sitten naimisiin mennessä vielä vihkisormus..?
arvostan kyllä perinteitä ja kaikkea vanhaa..
enkä oo mikään koruihminen muuten, mutta tästä kihla/vihkisormusasiasta oon kuitenkin tarkka.

antakaa neuvoja!

4

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikuistu lapsi!!!

      voitko olla aivan 100 %:sen varma että poikaystäväsi aikoo juuri sinua kosia???

      voihan olla että sormukset on perintönä ja hän haluaa ne sellaisena säästääkin ja olla antamatta niitä sinulle....
      ja toisaalta jos totta puhutaan niin etköhän nyt vain loiki asioissa pikkuisen liian edelle????
      ootteko puhuneet kihloista ja häistä???

      • perintösormus

        pitihän se arvata että täältä saa lapsellisia kommentteja.. neuvoja oli ehkä turha edes pyytää.
        mutta vastaan nyt kumminkin kun kysyit:
        kyllä, olen varma että hän aikoo kosia juuri minua, olemme olleet yhdessä kuusi vuotta, olemme puhuneet kihloista, häistä, lapsista ja talonrakentamisesta, joten en usko, että loikin asioiden edelle..
        kyse on nyt siitä, että kihla/vihkisormus on symbolina mulle tärkeämpi kuin poikaystävälleni, enkä haluaisi loukata häntä sillä, ettei mulle "kelpaa" hänen perintösormuksensa.
        kiitos kommentistasi, mutta siitä ei juuri ollut apua.
        aurinkoista kevättä! :)


    • handehh

      Kerroit, ettei vihkisormuksella ole miehellesi niin suurta symbolista merkitystä kuin sinulle. Ehkä miehesi siis myös ymmärtäisi sen, ellet haluaisi pitää perintösormusta. Ja myös se, että vaikka hän sillä sormuksella kosisikin, niin voihan toki hankkia uuden vihkisormuksen.

      Vihkisormusta kuitenkin pidetään loppuelämä (tämä tavoitteena) eli on tärkeää että se on myös omistajansa näköinen.

      Voisiko isovanhempien perintö sormukset asettaa jollekkin näkyvälle paikalla? Korutelineeseen piirongin päälle, kirjahyllyyn yms.. Sellaiseen paikkaan jossa ne osuisivat katseisiin päivittäin, samalla muistuttaen isovanhemmista ja heidän rakkaudesta. Ja kannustaen myös teidän rakkautta kestämään.

      Mieleeni tuli myön paksu valokuva kehys, sellainen johon voisi laittaa isovanhempien kuvat (esim hääkuva) ja jonka sisään saisi myös asetettua perintösormukset vierekkäin. (toivottavasti sain selitettyä ymmärrettävästi).

      onnea kosinnan odotukseen :)

      • ***********

        Mun neuvo olisi, ettet silloin kosimis tilanteessa sanoisi asiasta mitään, vaan hyväksyt sormuksen ja iloitset tilanteesta. Sitten parin päivän päästä ota asia esille tyyliin: "Tiedän että tämä sormus merkitsee sinulle paljon, mutta se ei ole oikein minun tyyliseni..." eli siis kunnioittavasti ja hienotunteisesti. Kannattaa harkita myös sitä, että sitten varsinainen vihkisormus olisi juuri sellainen kuin sinä haluat ja käytät sitä yksinään, eihän pakko ole olla kahta sormusta naimisiin mennessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4757
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2063
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1762
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1390
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1261
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1086
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      1027
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      983
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      966
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      299
      962
    Aihe