poikkeava vuoto 2viikkoa.

Minulla on ongelmana ollut ruskea poikkeava vuoto, joka ilmestyi muutama päivä menkkojen jälkeen, kun olimme harrastaneet poikaystäväni kanssa seksiä. Seksin aikana ei koskenut, mutta aamulla herättyäni ja vessassa käytyäni huomasin hyytynyttä verta. Mietin että olisiko tuo johtunut kuivista limakalvoista tai muusta, sillä tuo ei ole minulle normaalia. Sen jälkeen tuollainen ruskea vuoto on jatkunut ja välillä tulee aina hyytyneitä veriklönttejä.. nyt on kulunut noin kaksi viikkoa siitä.. Aloitin vajaa viikko sitten antibiotti kuurin, joten voiko se aiheuttaa sen ettei vuoto meinaa loppua? Olen nyt vaihtanut pillerimerkkejä kolmesti eli ensin söin vuoden merciloneja, sitten yhden liuskan femoden pillereitä ja vaihdoin sen jälkeen yasmin pillereihin. Lääkäri sanoi että ei ole ongelmaa vaihtaa merkkiä toiseen noin. Stressin huomaan myös voimistavan tuota vuotoa. Olisin kiitollinen vastauksista.
2259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eli syöt sekä antibiootteja että e-pillereitä? Olethan varmistanut, että käyttämäsi antibiootti ei heikennä e-pillereiden tehoa tai jos heikentää niin käytät(te) lisäehkäisyä?

Vaihtoehtoja vuotoon voi olla:
1. Kehosi on sekaisin useammasta pillerinvaihdoksesta.
2. Käyttämäsi pillerimerkki ei sinulle sovi tai aiheuttaa ainakin näin alussa oireilua.

Joskus noita vuotoja vaan tulee. Jos ne jatkuvat usemman liuskan ajan, otat yhteyttä lääkäriin ja taas on pillerimerkin vaihto edessä.

Äänestä
  • Olen syönyt noita yasmin pillereitä aikaisemminkin :) Ja antibiottikuuri heikentää kuulema poikkeuksetta pillereiden tehoa, joten se on huomioitu tarkasti :) No toivottavasti yse ei ole mistään sen vakavammasta, kuin että elimistö olisi vain sekaisin :) kiitos vastauksesta, helpotti suuresti kuulla tuo :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Normaalia(ko?) kirjoitti:

Minulla on ongelmana ollut ruskea poikkeava vuoto, joka ilmestyi muutama päivä menkkojen jälkeen, kun olimme harrastaneet poikaystäväni kanssa seksiä. Seksin aikana ei koskenut, mutta aamulla herättyäni ja vessassa käytyäni huomasin hyytynyttä verta. Mietin että olisiko tuo johtunut kuivista limakalvoista tai muusta, sillä tuo ei ole minulle normaalia. Sen jälkeen tuollainen ruskea vuoto on jatkunut ja välillä tulee aina hyytyneitä veriklönttejä.. nyt on kulunut noin kaksi viikkoa siitä.. Aloitin vajaa viikko sitten antibiotti kuurin, joten voiko se aiheuttaa sen ettei vuoto meinaa loppua? Olen nyt vaihtanut pillerimerkkejä kolmesti eli ensin söin vuoden merciloneja, sitten yhden liuskan femoden pillereitä ja vaihdoin sen jälkeen yasmin pillereihin. Lääkäri sanoi että ei ole ongelmaa vaihtaa merkkiä toiseen noin. Stressin huomaan myös voimistavan tuota vuotoa. Olisin kiitollinen vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu