Esipuberteetti?????

Muilla eskari ikäisiä POIKIA , jotka käyttäytyvät kuin murkut? Meillä päivittäin "ovet paukkuu", äiti on niin tyhmä (isä asuu 5km päässä), ollaan olevinaan niin isoo heboo että... itsetyydytys alkanut hiljattain. Itsetyydytys normaalia, tiedän sen ja muutoinkaan mitään erityistä ei ole viimeisiin vuosiin mahtunut. Aina ollut uhmakas ja haasteellinen lapsi (uhma alkoi 1v!). Mutta jotenkin naurattaa koko tilanne. Viimeisin käytöksen muutos tapahtunut 2kk:n sisällä. edelleen normaalia ikäään kuuluvaa uhmakkuuttaa ja käytöstä, mutta hiljalleen olen huomanut myös "murkuille kuuluvaa" käytöstä. Onko muilla vastaavaa?
31524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pikkumurkkuiäksihän tuota eskari-ikää usein kutsutaankin. Toisilla se alkaa vähän aiemmin, toisilla vähän myöhemmin, joillain kai ei tule ollenkaan.

Siinä iässä sitä lapsi, kun on vähän ihmeissään, toisaalta ollaan jo niin kovin isoja, päiväkodin vanhimpia. Ja toisaalta taas vielä pieniä, vanhemman syliä, läheisyyttä ja aikaa tarvitsevia lapsia. Ei ihme, että siinä välillä mieli myllää.

Äänestä

Meillä tyttö oli aivan pikkutyttö vielä 5 v ja tykkäsi istua sylissä ja leikkiä kotileikkiä pehmolelujen kanssa ja hoivata pehmoleluvauvoja ja välillä itsekin leikkiä olevansa vauva. 6 v täytettyään kaikki muuttui. Kuin myrsky olisi yllättänyt tyvenellä. Pehmoleluleikit olivat historiaa. Hän alkoi katsella itseään peilistä ja sovitella vaatteita. Hän alkoi loikoilla sohvalla ja lattialla tv:tä tai videoita katsellen kuten murkut. Paiskoa ovia. Huutaa. Olla kuuro pyynnöille ja käskyille. Kapinoida nukkumaanmenemisessä ja aamuylösnousuissa. Kun häntä yritti aamulla herättää, niin sai vastaansa kiukkua ja potkujakin.
Mutta yhtä yllättäen kuin tuo myrsky nousi niin se on nyt tyyntymään päin. Hän on täyttämässä kohtapuoliin 7 v ja yhtäkkiä iltakapinat ja aamukapinat loppuivat...nyt hän esim käy itsenäisesti ilman tuhatta käskyä pesemässä hampaansa ja menee aivan pyytämättä ajoissa nukkumaan, ilmoittaa vaan että nyt väsyttää, saisiko mennä nukkumaan. Kyllä se kiukku ja uhma välillä edelleen nostaa päätään mutta tilanne on HUOMATTAVASTI rauhoittunut.
Yksi asia on muuttunut tämän vuoden aikana ja tuon kapinoinnin aikana. Hän on itsenäistynyt selvästi. Hän ei ole enää äidin pikkuvauva joka haluaa istua sylissä tuuditettavana ja hoivattavana vaan hän on iso tyttö joka ottaa ensi askelia itsenäistymisen tiellä.

Äänestä

huh.kerrankin löysin etsimäni.En ole yksin.Meillä poika 6 v,kohta 7, ja tosiaan, ovet paukkuu, äiti on paska, karataan, ei kuunnella yhtään!!olen tosi liemessä,itsellä 2 kk vanha vauva...Mutta hienoa etten ole yksin. Josko poijjaan meno rauhoittuu kun kouluun???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Only 1 kirjoitti:

Muilla eskari ikäisiä POIKIA , jotka käyttäytyvät kuin murkut? Meillä päivittäin "ovet paukkuu", äiti on niin tyhmä (isä asuu 5km päässä), ollaan olevinaan niin isoo heboo että... itsetyydytys alkanut hiljattain. Itsetyydytys normaalia, tiedän sen ja muutoinkaan mitään erityistä ei ole viimeisiin vuosiin mahtunut. Aina ollut uhmakas ja haasteellinen lapsi (uhma alkoi 1v!). Mutta jotenkin naurattaa koko tilanne. Viimeisin käytöksen muutos tapahtunut 2kk:n sisällä. edelleen normaalia ikäään kuuluvaa uhmakkuuttaa ja käytöstä, mutta hiljalleen olen huomanut myös "murkuille kuuluvaa" käytöstä. Onko muilla vastaavaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu