"...Internet Explorer -selaimessa on paikkaamaton haavoittuvuus, jota käytetään aktiivisesti hyväksi. Viestintäviraston tietoturvayksikkö Cert-fi kehottaa selaimen käyttäjiä harkitsemaan toisen selaimen käyttöä..."
http://www.mbnet.fi/jutut/uutiset/?from=etusivu#U1398
http://www.mbnet.fi/jutut/uutiset/?from=etusivu#U1398
Vastaukset 11
Vanhimmat
myös
"..Niille, jotka haluavat käyttää Internet Exploreria turvallisesti, löytyy toimintaohjeet Cert-fi:n sivustolta.."
Peruskäyttäjä ei hallitse noita Cert-fin ohjeita. Rekisterimuutosten tekeminen juuri ensimmäisen koneensa hankkineelle ei onnistu. Hyvä kun tietää miten koneella mennään nettiin. Ja ohe "vältä epäilyttävien www-sivustojen selailua" on kans sellasta hurskastelua josta toi sama ensimmäisen koneen hankkinut ei tajuu mitään.
ELI: hanki toinen selain niin vältyt ongelmilta. Turvallisia ovat Opera, Mozilla, Firefox
Avant EI OLE TURVALLINEN koska se ei ole selain vaan IE:n kuori.
aloittelija ei osaa hyvin englanttia ja kokeilín asentaa Firefoxiin suomipakettia niin emmä sitä osaa asentaa.
IE on ihan hyvä ku on jo valmiiksi asennettu suomeksi.
on suomeksi, samoin Mozilla, Netscape. Firefoxin suomipaketti ei tosiaan asennu aloittelijan taidoilla.
ootte sitä suomennospakettia hakeneet väärästä paikasta?
Kyllä se asentuu ja ihan kiltisti.
Netscape selainta.Mutta ei onnistu. Mistä sen saa muutettua suomeksi ?
Netscapea et saa muutettua suomenkieliseksi, on aikoinaan yksi suomenkielinen versio siitä ilmestynyt mutta koska Netscape muutenkin on kohta poistumassa markkinoilta ja Netscape sisältää suomalaiskäyttäjälle tarpeetonta roskaa niin suosittelen Mozillaa, nehän ovat periaatteessa sama mutta Mozillasta vaan puuttuu nuo ylimääräiset roskat. Mozilla 1.6:n saa suomennettua ja myös Mozilla Firefoxin ja Mozilla Thunderbidin. Jos ihmettelet että mitä nuo Firefox ja Thunderbird ovat niin ovat Mozilla-versioita, Thunderbird on pelkkä sähköposti/news ja Firefox taas pelkkä selain.
Väitin väärin. Netscapen uusia versioita ei saa suomeksi. Firefoxia ei kannata yrittää vielä suomentaa, ellei tiedä mitä tekee, vaikka paketti on olemassa. Siis pitää olla vähän asiantuntija.
Eikä tuo ole ainoa haavoittuvuus, sitä nyt on vain tosiaan alettu "aktiivisesti käyttää hyväksi".
No, ei IE:kään _ihan_ huono ole, mutta nykyään nuo turvajutut korostuu, ja siinä IE on huono, vaikka siihen onkin kymmenkunta paikkaa pistetty viimeisen vuoden aikana.
Lisäksi se on päässyt markkinaosuudellaan liikaa "standardiasemaan", ja monet sivujen tekijät noudattavat näköjään mieluummin M$-standardia, kuin yhteisiä standardeja.
No, nytpä tuli asennettua parin vuoden harharetkien jälkeen Mozilla koneelle (ja ilman Active-X pluginia :))
Vanhana Netscapen (95-01) käyttäjänä se tuntui tutulta ja helpolta. Pikkuisen sitä pitää vielä opettaa talon tavoille.
Ihan tässä herkistyy... I once was lost, but now I'm found... :)
mullakin oli ensin Netscape, sitten IE jonka päivitin IE5.5:ksi mut sitten siirryin takas ensin Netscapeen ja sittemmin Mozillaan eikä ole kaduttanut päivääkään, olis itseasiassa pitänyt kokonaan jättää toi IE;n kanssa hässääminen väliin ja pitäytyä vaan Netscapessa ja sitten siirtyy Mozillaan.
Mozilla rules!
Mozilla=Virushaavi?
Opera=Turhia mainoksia
Ehkä IE ei hyvä, muta ei myöskään kumpikaan edellä olevista.