Kauppoihin, huoltoasemille, kioskeihin ja isoihin marketteihin pitäisi tehdä omat kassat romaneille niin miehille kuin naisillekin. Näillä kassoilla olisi samanlainen läpivalaisulaite kuin lentoasemillakin. Tällä olisi monta hyötynäkökohtaa, ensinnäkin kaupat voisivat tehdä parempaa tulosta hävikin ollessa vähäistä, ja toiseksi saisimme päätökseen tämän hame keskustelun. Kukapa sitä kesähelteellä ja muulloinkaan jaksaisi kantaa mukanaan montaa kymmentä kiloa kangasta jos sen varsinainen käyttötarkoitus poistuisi. Mitä mielipiteitä tämä loistava ja ennakkoluuloja poistava ajatukseni teissä herättää rakkaat romaniystäväni?
Minulla olisi loistava idea
Rakkaudella,,
7243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jostainhan ne tavarat täytyy lainata kuitenkin...Muuten hyvä idea...
SDPn Urpiainen puhui rumia kun kehotti käyttäytymään maassa maan tavoilla.Mannethan käyttäytyy oikein mannemaan tavoilla,eli noudattaa kehoitusta.Suomalaisten pitää vain ruveta käyttäytymään mannemaan tapojen mukaan,niin kaikki on hyvin.
Stukholma 26.o3.1o
Johanna Tukiainen väittää joutuneensa poliisin pahoinpitelemäksi perjantain vastaisena yönä Tukholmassa. Nyt hän on aikeissa tehdä rikosilmoituksen konstaapelin väkivaltaisista otteista.
Kaikki sai alkunsa siitä, kun Tukiainen oli mennyt tukholmalaiseen ravintolaan. Portieeri ei päästänyt häntä sisään, jolloin Johanna pyysi ravintolan johtajaa paikalle. Ravintola soitti kuitenkin poliisit.
Johannan kertoman mukaan poliisiautosta nousi mies, joka tarttui häntä ranteesta ja raahasi katua pitkin niin, että jalat aukesivat. Sitten häntä alettiin Johannan version mukaan repiä hiuksista ja mekosta. Naispoliisi puolestaan laittoi kohukaunottaren käsirautoihin.
Tuksu ei ollut mielestään ottanut lainkaan alkoholia, ja hän ihmetteleekin, miksi joutui putkaan.
valkonaamoille pitäisi justiin sellanen läpivalaisukone laittaa joka kassalle ja myöskin kun työntekijät niissä kaupoissa lopettavat työnsä niin kamera vain sinne takaportille joka näkee kuin paljon tavaraa lähtee.
Sanon tämän siksi että olen kyllästynyt näihin herjoihin ja ainaiseen panetteluun.
Miltä teistä tuntuisi jos koko kansa aina vedetään ja syytetään jos joku tekee tyhmyyksiä.
Näistä herjoista ei tule kuin paha mieli
T: Rehellinen
Just noin, noin sen pitäisi olla.
joku romani perustaa kaupan johon ei pääse kuin romanit?
Toi oli vuoden idea.Oikein lappu oveen;ei ihmisille.