Matkaukun koko.

Voivoi...

Finnairin sivuilla sanotaan: Bisnes- ja turistiluokassa kaksi laukkua, joista kunkin mittojen summa saa olla enintään 158 cm (pituus leveys korkeus) ja paino enintään 23 kg. Matkatavaroista, jotka ylittävät nämä mitat (koon, painon tai molempien osalta), peritään lisämaksu.

Eli jos ostan Samsoniten 118,5 litraisen matkalaukun jonka mitat on 59x81x34 cm niin eihän sitä edes voi ottaa koko lennolle?

Ja onko se niin, että jos on yksi laukku ja jos se ylittää tuon 23 kiloa niin siitä täytyy maksaa ylipainomaksut?

8

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olkjui

      laukkusi tosiaan ylittää nuo mitat, eli ei voi ottaa. Ja sitä varten ne painorajat ovat, että kun yli menee, niin maksu napsahtaa.

    • Siis voit ottaa tuon laukun mukaan, mutta siitä menee maksu, koska se ylittää sallitut mitat. Samoin menee maksu jos laukkusi mitat eivät ylity, mutta paino ylittää 23kg. Mutta jos molemmat ylittyvät, niin ei mene maksua kahta kertaa.

      • .

        Paljonkohan tuon kokoisesta laukusta pitäisi maksaa ylipainomaksuja?


    • Tuleeko kalliiksi?

      Minulla laukun koko ylittää alle 10 cm:llä kokorajan.
      Millaisista summista puhutaan, kun koko on liian suuri? Paino ei tule ylittämään rajoja.

      • matkailija-x

        Tuo Finnairin ohje on vanhentunut. Nykyisin veloituksetta saa ottaa yhden laukun.

        http://www.finnair.fi/finnaircom/wps/portal/checkedBaggage/fi_FI

        Käsiteltäisiinköhn tuo erikoismatkatavarana; 80 EUR? Parasta kysyä Finnairilta. Osittain näyttää kyllä riippuvan virkailijastakin, mitä antaa mennä ilman lisäveloitusta.


      • Kiitti vastauksesta
        matkailija-x kirjoitti:

        Tuo Finnairin ohje on vanhentunut. Nykyisin veloituksetta saa ottaa yhden laukun.

        http://www.finnair.fi/finnaircom/wps/portal/checkedBaggage/fi_FI

        Käsiteltäisiinköhn tuo erikoismatkatavarana; 80 EUR? Parasta kysyä Finnairilta. Osittain näyttää kyllä riippuvan virkailijastakin, mitä antaa mennä ilman lisäveloitusta.

        Tuo 80€ hirvittää. Toivottavasti virkailija ei ole virkaintoinen. ;)


      • NY
        Kiitti vastauksesta kirjoitti:

        Tuo 80€ hirvittää. Toivottavasti virkailija ei ole virkaintoinen. ;)

        Viime keväänä käytiin Nykissä ja ymmärsimme Finnairin sivujen monimutkaisen laukun painoraja ym. sepustuksen väärin, ja itselläni oli kotiin päin tullessa laukussa 4 kg ylipainoa. Virkailija oli jokseenkin tympeä nirppis, mutta antoi "tämän kerran" anteeksi ja kehotti seuraavalla kerralla olemaan tarkempi.... ;)


      • Ei mennyt 80€
        Kiitti vastauksesta kirjoitti:

        Tuo 80€ hirvittää. Toivottavasti virkailija ei ole virkaintoinen. ;)

        Joo, kukaan ei naputtanut minun laukusta, eivät jaksa kaikkia mittailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2853
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2816
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      2014
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1959
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1329
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      368
      1311
    Aihe