Kerrosluvut

Meillä on tontti varauksessa ja rakennustapaohjeissa lukee kerrosmerkintä 1 3/4.
Mitä tuo käytännössä tarkoittaa, sitäkö että toisesta kerroksesta on rakennuksen pohjan leveydestä mitattuna vähintään 3/4 osaa oltava huonekorkeutta 160cm?

Onko sitten 1 1/2 kerrostalo vastaavasti niin että puolet rakennuksen leveydestä oltava korkeudeltaan vähintään 160cm?

Harjan kaltevuus määrätään ohjeissa joko 1:1,5 tai 1:2 eli aika jyrkkä katto pitäisi tehdä.
165909
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

...I-tarkoittaa kokonaisten kerrosten lukumäärää. Murtoluku sen roomalaisen jäljessä kertoo, kuinka suuri yläkerta sallitaan - se on siis enimmäisarvo. Yleensä tuo hoidetaan siten että jyrkän katon (1:1,5) alla on yli 160 cm korkeata tilaa 3/4 alakerran leveydestä. Mutta se voidaan hoitaa muutenkin, koska kaavamerkintä ei ole muotoa I u 3/4 - tuo u-kirjain tuolla välissä tarkottaisi ullakkokerrosta, siis tuota jyrkkäkattoista perinnemallia. I 3/4 voidaan toteuttaa myös täyskorkealla yläkerralla ja tuo 1/4 huomioidaan siten, että tehdään välipohjaan reilumpi aukko (aukkoa ei lasketa yläkerran kerrosalaan) tai tekemällä alakertaan 1-kerroksinen "siipiosa", jolla kasvatetaan alakertaa, jotta se suhdeluku olisi 1 : 0,75...

Olennaisin ero arvaamaasi on se, että tuo suhdeluku on enimmäisarvo - ei suinkaan minimi.

Äänestä
  • Jäljillä olin joka tapauksessa, kiitos selvennyksestä.
    Jos tuo on enimmäisarvo niin kai vähimmäisarvokin on olemassa?
    Meinaan että saakohan tuolle kaavamerkinnälle rakentaa 1 1/2 talon?

    Osaatko vielä vastata että mikä on täysikorkuisen 2-kerroksisen (sis. normaalit huonekorkeudet) korkeus alakerran lattiasta yläkerran kattoon, noin suurinpiirtein?
    Osais vähän trigonometriaa apuna käyttäen hahmotella tuolle kattokaltevuudelle skitsejä

    Äänestä

  • Kerrosluvuista kirjoitti:

    Jäljillä olin joka tapauksessa, kiitos selvennyksestä.
    Jos tuo on enimmäisarvo niin kai vähimmäisarvokin on olemassa?
    Meinaan että saakohan tuolle kaavamerkinnälle rakentaa 1 1/2 talon?

    Osaatko vielä vastata että mikä on täysikorkuisen 2-kerroksisen (sis. normaalit huonekorkeudet) korkeus alakerran lattiasta yläkerran kattoon, noin suurinpiirtein?
    Osais vähän trigonometriaa apuna käyttäen hahmotella tuolle kattokaltevuudelle skitsejä

    ...ei ole. I 3/4 sallii 1-kerroksisenkin.

    Normaali huonekorkeus on 2,5...2,6 metriä ja siihen kun laittaa välipohjan paksuudeksi 0,35 metriä ja yläphjaksi 0,55 metriä sekä alapohjan paksuudeksi 0,25 m niin 2-kerroksisen läämin korkeus (alapohjan lämmöneristeen alapinnasta yläpohjan lämmöneristeen yläpintaan) tulee 6,15...6,35 metriä.

    Äänestä

  • UPDATE_8701226 kirjoitti:

    ...ei ole. I 3/4 sallii 1-kerroksisenkin.

    Normaali huonekorkeus on 2,5...2,6 metriä ja siihen kun laittaa välipohjan paksuudeksi 0,35 metriä ja yläphjaksi 0,55 metriä sekä alapohjan paksuudeksi 0,25 m niin 2-kerroksisen läämin korkeus (alapohjan lämmöneristeen alapinnasta yläpohjan lämmöneristeen yläpintaan) tulee 6,15...6,35 metriä.

    No tämäpä yllätys.
    Luulin että tuo kaavaluku tarkoittaa että PITÄÄ olla 2-kerrosta, vaikka vähän vajaitakin.
    Pitää vielä varmistaa kunnasta että noin on kuten kirjoitit, vaikka
    en tosissaan kuitenkaan ole 1-kerroksista rakentamassa.

    Käytännössä talotehtaiden 1 1/2 mallit näyttää olevan sellaisia että yläkerran huoneet ovat 1 per talon leveys. 9 metrinen alakertaleveys sallii näet 4,5 metrisen ylätilaleveyden, ja siihen ei kahta huonetta oikein mahdu.

    Äänestä

  • Kerrosluvuista kirjoitti:

    No tämäpä yllätys.
    Luulin että tuo kaavaluku tarkoittaa että PITÄÄ olla 2-kerrosta, vaikka vähän vajaitakin.
    Pitää vielä varmistaa kunnasta että noin on kuten kirjoitit, vaikka
    en tosissaan kuitenkaan ole 1-kerroksista rakentamassa.

    Käytännössä talotehtaiden 1 1/2 mallit näyttää olevan sellaisia että yläkerran huoneet ovat 1 per talon leveys. 9 metrinen alakertaleveys sallii näet 4,5 metrisen ylätilaleveyden, ja siihen ei kahta huonetta oikein mahdu.

    ...mallistoissa pannaan sämaan "läjään" I 1/2 ja I 3/4 -talot. I 1/2 on tosiaan aika kapealla yläkerralla varustettu - tyypillisimiillään "putkiullakko"

    Äänestä

  • Kerrosluvuista kirjoitti:

    No tämäpä yllätys.
    Luulin että tuo kaavaluku tarkoittaa että PITÄÄ olla 2-kerrosta, vaikka vähän vajaitakin.
    Pitää vielä varmistaa kunnasta että noin on kuten kirjoitit, vaikka
    en tosissaan kuitenkaan ole 1-kerroksista rakentamassa.

    Käytännössä talotehtaiden 1 1/2 mallit näyttää olevan sellaisia että yläkerran huoneet ovat 1 per talon leveys. 9 metrinen alakertaleveys sallii näet 4,5 metrisen ylätilaleveyden, ja siihen ei kahta huonetta oikein mahdu.

    ...piti ainita, että pakottava kerrosluku on kaavoihin merkitty alleviivaamalla pakottava osa.

    Äänestä

  • Tuossa kun selailin herralatalojen ja finndomon taloesitteitä 1 1/2 kerrostalojen kohdalta, niin
    yläkerran leveys (korkeuteen 1600) oli monessa talossa huomattavasti puolta suurempi luku kuin alakerran leveydessä (talossa ei mitään välipohja-aukkoa eikä siipiä).
    Esim 6000 (h=1600 korkeuteen saakka) ja alakerta noissa esimerkeissä 9000.
    Tuo suhdehan on yli 50% eli mites tuo 1 1/2 nyt määritetäänkään?
    Vai onko talotehtaat tässä vähän harrastaneet vilunkia?

    Äänestä

  • Kerrosluvuista kirjoitti:

    Tuossa kun selailin herralatalojen ja finndomon taloesitteitä 1 1/2 kerrostalojen kohdalta, niin
    yläkerran leveys (korkeuteen 1600) oli monessa talossa huomattavasti puolta suurempi luku kuin alakerran leveydessä (talossa ei mitään välipohja-aukkoa eikä siipiä).
    Esim 6000 (h=1600 korkeuteen saakka) ja alakerta noissa esimerkeissä 9000.
    Tuo suhdehan on yli 50% eli mites tuo 1 1/2 nyt määritetäänkään?
    Vai onko talotehtaat tässä vähän harrastaneet vilunkia?

    ...vilunkia ole sillä siinähän myydään enemmän kuin luvataan ;-)

    Aika yleisesti talokirjoissa laitetaan samaan läjään kaikki 1:n ja 2:n välillä olevat mökit. Siis 1 1/2-kerroksista pidetään synonyyminä kaikille I 1/2...I 3/4 -kerroksisille. Toisaalta ikävä yllätys tulee, jos omistaa I 1/2 -tontin ja ihastuu taloon, joka on tosiasiallisesti I 3/4 ja kunta tai naapurit sattuu olemaan tarkka kaavamerkintöjen kanssa....

    Äänestä

  • UPDATE_8701226 kirjoitti:

    ...vilunkia ole sillä siinähän myydään enemmän kuin luvataan ;-)

    Aika yleisesti talokirjoissa laitetaan samaan läjään kaikki 1:n ja 2:n välillä olevat mökit. Siis 1 1/2-kerroksista pidetään synonyyminä kaikille I 1/2...I 3/4 -kerroksisille. Toisaalta ikävä yllätys tulee, jos omistaa I 1/2 -tontin ja ihastuu taloon, joka on tosiasiallisesti I 3/4 ja kunta tai naapurit sattuu olemaan tarkka kaavamerkintöjen kanssa....

    No kyllä tuota lieväksi harhaanjohtamiseksi jo voi sanoa.
    Tosiaan jos kaavamerkintä on 1 1/2 ja kattelee talokirjoista tuon merkinnän omaavia taloja ja löytää mieleisen, niin yllätys yllätys eihän se kelpaakaan kun on liian iso yläkerta!
    Sallittu yläkerta 1 1/2 talolle on tosiaan aikaisemmin mainitsemasi "putkiullakko"

    Äänestä

  • Kerrosluvuista kirjoitti:

    No kyllä tuota lieväksi harhaanjohtamiseksi jo voi sanoa.
    Tosiaan jos kaavamerkintä on 1 1/2 ja kattelee talokirjoista tuon merkinnän omaavia taloja ja löytää mieleisen, niin yllätys yllätys eihän se kelpaakaan kun on liian iso yläkerta!
    Sallittu yläkerta 1 1/2 talolle on tosiaan aikaisemmin mainitsemasi "putkiullakko"

    ...todella vaatimattoman yläkerran mahdollistava ja siksi sitä onkin aika vähän käytetty uusissa kaavoissa, onneksi. Vielä kun päästäisiin siihen, että kaikki I 1/2...I 3/4 -kaavat muutettaisiin reilusti oikeiksi kakkosiksi, niin asumisen laatu paranisi kertarysäyksellä. On nimittäin niin, että yläkerta olisi paljon mielekkäämpi avata (ikkunat) tielle ja takapihalle kuin naapurin päätyseinää päin. Talon edessä ja takana on pääsääntöisesti enemmän tilaa kuin päädyissä, jossa naapurin makuuhuoneen ikkuna toljottaa yleensä noin 8 metrin päässä omastasi.

    Äänestä

Meillä on rinnetalo joka on täydet kaksi kerrosta, mutta silti se on 1½, koska se alempi kerron on osittan maan alla.

Veikkaan että tu9o 3/4 tarkoittaa sitä että ylmepi kerros ei saa olla koknaisuudessaan täydet 2 kerrosta.

Äänestä
  • ...kohdalla murtoluku laitetaan roomalaisen numeron eteen - ja usein vielä varmemmaksi vakuudeksi k-kirjaimen kanssa. Siis 1/2 k I on tyypillinen "puolikellarillinen". Kellarikerroksen tapauksessa useimmiten hämää se, että kokokellaristakin lasketaan vain osa rakennusoikeuden piiriin kuuluviin tiloihin (kerrosalaan). Kellarista ei lasketa aputiloja, jolloin "kokokellarista" saadaan tehtyä 1/2 tai 3/3 -kellari.

    Äänestä

  • UPDATE_8701226 kirjoitti:

    ...kohdalla murtoluku laitetaan roomalaisen numeron eteen - ja usein vielä varmemmaksi vakuudeksi k-kirjaimen kanssa. Siis 1/2 k I on tyypillinen "puolikellarillinen". Kellarikerroksen tapauksessa useimmiten hämää se, että kokokellaristakin lasketaan vain osa rakennusoikeuden piiriin kuuluviin tiloihin (kerrosalaan). Kellarista ei lasketa aputiloja, jolloin "kokokellarista" saadaan tehtyä 1/2 tai 3/3 -kellari.

    kellaritilat ja toiseen taas ei. Onko se maaperästä riippuvainen kielto vai pelkästään vittuilumielessä kelletty.

    Äänestä

  • ei ummarra.. kirjoitti:

    kellaritilat ja toiseen taas ei. Onko se maaperästä riippuvainen kielto vai pelkästään vittuilumielessä kelletty.

    ...kellarin käyttökelpoisuutta vähintäänkin maastonuotojen ja perustamisolosuhteiden perusteella - ministeriön kaavoitusohjeiden mukaisesti. Kunnan kannalta olisi edullisempaa sallia mahdollisimman paljon, mutta toisaalta kaavaan annettu lupaus kellarin tekemisestä kellaria mahdollistamattomiin paikkoihin, on sekin kuluttajien edun vastaista.

    Pohjavesi, kallioisuus ja korkeuserot ovat varmaankin ne eniten vaikuttavat jutut.

    Äänestä

Eli jos on rakennusoikeus 1 3/4 taloon, saan siitä kaksikerroksisen tekemällä alakerran avoimeksi ylös asti vähintään 1/4? Esim. Olohuone on avointa tilaa ylös asti?

Äänestä
  • Rakennusoikeudellisesti kyllä. Varmaa luvan saanti ei kuitenkaan ole koska kaavoittaja voi vedota siihen että merkinnällä on haluttu myös luoda tietynlaista kaupunkikuvaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kerrosluvuista kirjoitti:

Meillä on tontti varauksessa ja rakennustapaohjeissa lukee kerrosmerkintä 1 3/4.
Mitä tuo käytännössä tarkoittaa, sitäkö että toisesta kerroksesta on rakennuksen pohjan leveydestä mitattuna vähintään 3/4 osaa oltava huonekorkeutta 160cm?

Onko sitten 1 1/2 kerrostalo vastaavasti niin että puolet rakennuksen leveydestä oltava korkeudeltaan vähintään 160cm?

Harjan kaltevuus määrätään ohjeissa joko 1:1,5 tai 1:2 eli aika jyrkkä katto pitäisi tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu