Patrik Eeli Iisakki ja Aurora Usva Elsamaria saivat kaksossisarukset, tytön ja pojan ja olemme vähän miettineet heille nimiksi näitä:
Olivia Isla Annasofia (vai Ainosofia?)
Niklas Oula Aukusti
Kertokaa, mitä mieltä olette? Ja myös muita ehdotuksia otetaan vastaan
Olivia Isla Annasofia (vai Ainosofia?)
Niklas Oula Aukusti
Kertokaa, mitä mieltä olette? Ja myös muita ehdotuksia otetaan vastaan
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olivia ja Patrik ovat kauniit nimet ja sopivat sekä toisiinsa että sisarusten nimiin. Plussaa myös siitä, ettette ole antamassa kaksosille mitään tikutaku-tyyppisiä nimiä.
Niklas Oula Aukusti - itseltäni vaatii ainakin vähän kielen taipumista sanoa noin peräkkäin ou- ja au- alkuiset nimet. Miten olisi Oula Akusti/Akseli tai Uula Aukusti?
Olivia Isla Annasofia(Ainosofia) - Tämä on kaunis kokonaisuus molemmilla tavoilla, mutta itse kääntyisin kuitenkin Annasofian kannalle. Aino ja Isla ovan minusta kovin eri maailmoista olevat nimet, joten Anna sopii Islan perään paremmin.
Olivia ja Niklas käy hyvin perheenne pienimmille:)
Annasofia on ilman muuta parempi kolmanneksi nimeksi kuin Ainosofia.
Edellisen kirjoittajan kanssa olen samaa mieltä, että Oulaa parempi nimi voisi olla hänen mainitsemansa Uula
tai vaikkapa Ooke.
Kiitos mielipiteistänne ja olen itsekin osittain samaa mieltä, mutta haluaisimme Niklakselle toiseksi nimeksi nelikirjaimisen nimen, joka mielellään alkaa O:lla ja sopii hyvin yhteen Eeli, Usvan ja Islan kanssa.
Myös kolmas nimi vois olla joku muu, kunhan se alkaisi A:lla ja olisi samantyylinen kuin Iisakki.
Eli onko ehdotuksia noilla ehdoilla nimipareista, jotka sopisivat yhteen Niklaksen kanssa?
Jos ette Ooke-nimeä hyväksy, niin mites sitten
Otto, Okko, Ohto,
Olli, Otso, Okke...
Kolmanneksi nimeksi ehdotan:
Aaretti, Aapeli, Anselmi,
Artturi, Anttoni, Alpertti
"Yritetääs uudelleen" piti olla otsikko, ei nimimerkki (tekevälle sattuu)
Kiitos ehdotuksista!
En oikein tykkää mistään noista O-nimistä, kun kuulostavat kaikki niin kovilta Ollia lukuunottamatta ja siitä en tykkää muuten. Etsimme O:lla alkavaa nimeä joka olisi samalla tavalla pehmeä kuin Eeli. Ja Oula on tähän mennessä paras vaihtoehto.
Noista kolmansista nimistä Anttoni ja Artturi kuulostaa kivoilta.
Mikä näistä olisi paras
Niklas Oula Aukusti
Niklas Oula Artturi
Niklas Oula Anttoni
Ja jos keksii jonkin O:lla alkavan pehmeän nimen, niin sitäkin voi vielä ehdottaa ja myös kolmannen nimen ehdotuksia otetaan vastaan:)
Nimi Olle pehmeä kuten nimi Eeli.. Itse pidän Olle nimestä
Niklas Olle Aukusti tai Niklas Olle Aleksanteri? Miltä kuulostaa äidin korvaan?
Kiitos ehdotuksista!
Kaksoset saivat nimensä ja heistä tuli:
Olivia Isla Annasofia
Niklas Oula Anttoni
Otja nimeksi pojalle. Minusta se kuulostaa aika pehmeältä. Otjia ei edes taida olla vielä yhtään. :)