Olen kahdesti kirjoittanut maailmanmenoa palstalle, (aina poistettu) suomen lakia pitäs muuttaa siten, että jos valehtelee vaalienaikaan eikä sitten pidä lupauksia pitäisi erottaa eduskunnasta. Sitten puolueen vaihto samoin oisi kesken kauden kieletty. Miten tämmöinen henkilöön voi luottaa jos on valmis valehtelemaan tuhansille? Mitä tässä on sellaista että pitää poistaa. Kysyn vaan?
Mistähän johtuu
14
3167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
silloin niin, että edusluntaan ei saataisi yhtään kansanedustajaa milloinkaan kun ne kaikki valehtelevat.Aina.
Kun noin olet huolissasi nykyisestä päätöksenteko järjestelmästä niin kysynkin, miten muuttaisit tätä nykyistä systeemiä että ei huolettaisi.
Ensiksi vaikkapa tämä Kajaanin valtuusto.
peruslakiin pykälä, että valehtelimen on rikos äänestäjijä kohtaan, siitä olisi tuomio menettää virkansa. Mistähän löytyis näin suoraselkäisiä edustajia.