Kenestä tulisi hyvä uusi lapsiasiavaltuutettu nykyisen tehtävän haltijan, Maria Kaisa Aulan (kesk) tilalle? Jyväskylään on pystytetty lapsiasiavaltuutetulle konttori, jossa Aula on pääosin työtään hoitanut. Jyväskyläläisillä alan rouvilla olisi nyt hyvät mahdollisuudet päästä hyvää virkaan.
Aulan kausi päättyy ensi syksynä. Hänet valittiin viisivuotiskaudelle syyskuussa 2005.
http://www.lapsiasia.fi/nyt/viikko_ohjelma/ohjelma/view/1423132
Ehdotan Aulan työn jatkajaksi kansanedustaja Aila Paloniemeä Jyväskylästä. Hän on jämerästi halunnut turvata lapsille hyvän lapsuuden. Sijaisperheessä. Yritystoiminnan vahvistamisen vuoksi olisi hyvä, että suomalaisille lapsille ryhdyttäisiin etsimään sijaiskoteja. Oma koti ja perhe alkaa olla hiukan vanhanaikainen juttu, keskustalaisten mielestä.
Lopputulos on, että Jyväskylä aikoo käyttää lasten sijaishuoltoon (eli huostaanotettujen lasten sijoittamiseen kodin ulkopuolelle eli laitostamiseen) 12 miljoonaa euroa vuodessa. Sen verran kaupungilta on luvassa rahaa niille yrityksille, jotka jättävät sille huhtikuun aikana tarjouksensa kaupungin huostaanottamien lasten hoidosta.
Koko Suomessa veronmaksajat maksavat lasten sijaishuollosta vuodessa peräti 600 miljoonaa euroa.
Minä kannatan äänekästä Perhehoitoliiton puheenjohtajaa Aila Paloniemeä. Hän on ollut luomassa Jyväskylästä lastensuojelun pääkaupunkia tähän maahan.
Sosiaalitantat elävät kaupungissa kissanpäiviä. Minä olen kissaihminen.
Lapsiasiavaltuutettu Aulan kausi loppuu, tilalle Aila Paloniemi!
Auts Paloniemi
0
904
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741084
- 68984
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104938- 47932
- 51885
- 49694
- 31649
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34587- 50580
- 38536