Häijyä katsottavaa:

Retkuilija

6

768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lotjauuno

      Meinas melkein Finni viedä osan yleisöstäkin 'kierrätykseen'? Huonoja amatöörikuskeja kerta kaikkiaan.. olisinpa päässyt vähän näyttämään ajamisen mallia.

      • Retkuilija

        lähellä ettei tullut rumihia! Kurja tapa kuolla ratsunin alle.


    • Aivan liian lujaa. Sääntömuutoksia tarvittaisiin, kattonopeus pitäisi olla, pelkkä tasanopeusarja ja aikasakko liian lujaa ajaville. EK:lle tietty aika, jota ei saisi alittaa tai sakkoa tulisi sen verran että kaahaaminen tulisi kannattamattomaksi. Se vaatisi tarkkuutta pitää nopeus tietyllä järkevällä tasolla. Onko kenenkään etu, että kaahataan kaikki hajalle? Vauhdin hidastaminen säästäisi kalustorikoilta. Kyllä se hintoihinsa tulee.

      Vituttaa se jonkin verran kun itsellä ei ole sitä 10 000-15 000 € mitä noista avengereista on myydessä pyydetty rallivarustelun takia -toisilla on sitten varaa kuitenkin ajaa ne paskaksi. Ilmeisen hyviä korejakin varmaan.

      Mutta niinhän se on, että rikkaat rallimiehet ajavat hyvänä säilyneet korit paskaksi, köyhä autoharrastaja taas parsii ruosteisia yksilöitä, sellaisia joihin omat vähät rahat on riittäneet, siviililiikenteeseen.
      Nykyisin ovat kilvettömätkin liian kalliita minun budjetilleni, tai ainakin liian kaukana sijaitsevia haettavaksi...kun puuttuu kuljetuskalusto, puuttuu halli, ja puuttuu selvää rahaa.

      Minulla on kilvissä oleva avenger ylipäänsä vain siksi, koska 90-luvun alkupuolella, veljeni ostaessa sen, se maksoi vain 2000 mk. Oli myös toinen ostajaehdokas, joka olisi tehnyt siitä F-ryhmäläisen....mutta eipä tullut ralliautoa siitä autosta, eikä tule. Koskaan.

      Myöskin ainakin tuossa näkynyt Mazda 616 on sellainen joita ei pitäisi yhtään enää rikkoa.

      Muutenkaan kauheasti ymmärrä ralliajoa autoilla, joihin ei enää saa mitään uusia alustanosia ym. kulutusosia....pitää vain yrittää korjata vanhoja osia.

      • Retkuilija

        Täytyykö sitä noin helvetin älyttömästi ajaa. Ei noihin finnipaskoihinkaan tahdo korinosia enää löytää millään.

        Ajaisivat edes paskakuntoisilla koreilla jos noin älyttömästi pitää koheltaa!


      • Retkuilija

        YHDEN Avengerin nähnyt normiliikenteessä 20 vuoden aikana! Sekin jollakin räkänokalla pilluralliautona. Että pidä huolta omastas.


      • Retkuilija kirjoitti:

        Täytyykö sitä noin helvetin älyttömästi ajaa. Ei noihin finnipaskoihinkaan tahdo korinosia enää löytää millään.

        Ajaisivat edes paskakuntoisilla koreilla jos noin älyttömästi pitää koheltaa!

        Ajetaan mutkasta ulos pellolle ihan niinkuin ei mutkaa olisikaan. Jos on vaikka "pimeä" kisa ilman nuotteja, silloin olisi vain sovellettava siviililiikenteestä tuttua sääntöä siitä, että auto on pystyttävä pysäyttämään sillä tienosuudella joka näkyy...sen mukainen vauhti. Jos tie ei näy pitkälle, myös vauhti lähes nollaan.

        Paikassa jossa vähänkin liian kovalla vauhdilla menee metsään, ei voiteta mitään.

        Kokonaisuutena koko touhu vaikuttaa nykyisellään lähinnä autoharrastuksen syöpäkasvaimelta. Vanhalla kalustolla vain kilpaillaan, mutta siviilissä ajetaan kuitenkin nykypaskoilla. Mitä vanha-autoharrastusta sellainen on? Minusta siinä ei mistään vanhan auton fiiliksestä nautita, jos sillä vain kaahataan veren maku suussa. Siviililiikenteessä auton fiilis paljon paremmin esille tulee.

        Riskeerataanhan auto kolareille tietysti liikenteessäkin, muttei se nyt ainakaan nokan kautta ympäri normiliikenteessä lennä....

        Jos minä ajaisin rallia, ajaisin uudemmalla. Eihän rallissa ole tärkeää se, millä ajetaan, vaan se ajo itsessään ja autonkäsittelyn kehittäminen. Jos kisan tulos on tärkeämpi kuin auton säilyminen ehjänä, on historic kyllä väärä luokka.

        Nostalgialuokkien ajatus menee täysin metsään, jos niissä ajetaan ulos samalla lailla kovavauhtisesti kuin jossain rallin MM-sarjassa...

        Vielä todella puuttuu vain se, että katsojia kuolee historic-kilpailussa....on siinä rauhallista nostalgiafiilistelyä kerrakseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe